Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

cine are arsuri stomacale? am gasit cel mai bun remediu: granulele de polen - bineinteles, daca nu esti alergica la polen - vizi ce alte remedii mai sunt: http://www.pernegravide.ro/cms/index.php/arsurile-stomacale.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Eu in timpul sarcinilor am evitat produsele alergene, chiar daca eu nu eram alergica la ele: alune, polen, capsune. Imi intrase mie in cap (de pe niste site-uri din alte tari) ca pot face bebelusul sa devina alergic la ele, in timp. Nu stiu cat o fi de adevarat, dar am preferat sa nu risc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

buna!!!!

cred ca cel mai jenant mom pt mine a fost knd am inceput sa sforai, il intreceam pe sotul meu cu usurintza!!! cel mai prost m-a simtit in maternitate cu acest "cadou" castigat in timpul sarcini, knd colegele de salon imi tineau morala k nu se puteau odihni din cauza mea, am incercat sa le expluic k nu tinea de mine dar nu am avut cu cine, asha k zilele petrececute in aternitate mi le consumam in plimbari pe scarri, stat pe hol, k ele sa poata dormi, iaar noaptea incercam la MAXIM sa adorm ultima, mai vb cu sotul cu sora la tel de pe hol dar si acolo treb sa vb incet ca rasuna!!1
in 2-3 sapt dupa ce am nascut am scapat si de acest"accesoriu"!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011

bebe strumph



Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carita spune:

Buna fetelor ,

Sunt noua pe aceasta sectiune a forumului : am facut o fertilizare in vitro ( embriotransfer pe 14 iunie ) , iar la 6 saptamani mi s-a confirmat sarcina ( s-au auzit si bataile inimii ) ; ideea este ca nu ma pot linisti deloc ( unde si poate ca sarcina este mai greu obtinuta ) si mi se pare ca de ieri nu mai am sanii asa de umflati , de exmplu ( acum as fi in 8 saptamni , iar luni trebuie sa ajung din nou lea eco ) : voua vi s-a intamplat asa ceva , e normal sa iti creasca sanii asa de repede si sa fie tot timpul durerosi ( cum am mai auzit la alte fete ) ? In rest sunt foarte balonata ( dimineata ma trezesc cu burta mai mica , dar in timpul zilei o am foarte umflata si tare ) , am si stari de greata ( dar nu vomit) ; ce mai ma deranjeaza sunt micile dureri ( ca niste pulsatii, cand pun mana in locul respectiv parca simt niste batai ) pe care le am in partea dreapta a abdomenului , aproape in pelvis ...nu tot timpul , dar asa ce tare as prefera sa nu le am deloc ; doctora mi-a zis ca probabil sunt de la ovar ( le am destul de marite de la stimulare si am si cateva chisturi ) si mi-a zis sa iau cate 1 No-spa pe zi si fara efort fizic si contact sexual .

Astept cu nerabdare parerile voastre .

Va pup .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

carita stai linistita si ia no-spa la nevoie...si sarcina mea e obtinuta prin vitro si uite ca am aproape 28 de saptamani..durerile sunt normale mai ales daca ai fost putin mai mult stimulata..si in plus ai scris si ceva de chisturi..totul e bine bebele e ok..nu te mai stresa ca nu ii face bine bebelui..ai grija de VOI in continuare si relax..

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

carita, multa sanatate si sa fie totul bine pentru voi!

Dintre 'placerile' sarcinii mele as fi renuntat cu bucurie la greturi (de dimoneata pana dupa pranz) si la picioarele (talpile) umflate care faceau sa nu ma mai incapa nimic...

Ioana, mami de Patricia

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carita spune:

monaramona, Ioana ,va multumesc foarte mult pentru incurajari ; am fost sambata dimineata la control si bebele este ok , in evolutie , avem 8 saptamani si 5 zile ; mi-a crescut un pic doza zilnica de No-spa ( 2 pastile de 40mg pe zi ) .
Abia astept sa treaca primul trimestru , sper ca apoi sa fiu mai relaxata .

O saptamana usoara va doresc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Sunt o viitoare mamica cu arsuri groaznice si abia abia facem 19 saptamani vineri.
Sunt tare amarata ca ma arde efectiv pe esofag. Cineva a zis mai sus de polen? A mai incercat cineva remediul asta?
Tot asa si cu gazele....HELP!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

Uite articolul in legatura cu arsurile stomacale - e probata!!!!
http://www.pernegravide.ro/cms/index.php/arsurile-stomacale.html
Ai grija insa: mierea de albine si polenul sunt imterzise dupa ce o sa nasti si alaptezi ptr ca pot provoca botulismul la bebelus.
Intre timp eu am nascut, am un bebe frumos si sanataos de 2 luni. Va doresc nastere usoara si voua!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui Giulia_S

Uite articolul in legatura cu arsurile stomacale - e probata!!!!
http://www.pernegravide.ro/cms/index.php/arsurile-stomacale.html
Ai grija insa: mierea de albine si polenul sunt imterzise dupa ce o sa nasti si alaptezi ptr ca pot provoca botulismul la bebelus.
Intre timp eu am nascut, am un bebe frumos si sanataos de 2 luni. Va doresc nastere usoara si voua!


Giulia_S, mamica de Iasi




felicitari!!!!

te asteptam pe forum mamicilor si gravidutelor din iasi!!!


kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011

bebe strumph



Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!

Mergi la inceput