Gravidute si Mamici curajoase de Nov-Dec2008 (108)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Felicitariiiii Izaaa,sa va traiasca baiatul,sa creasca mareeeee


azi am fost tare stresata de cateva persoane din jurul meu si mi-am propus sa nu mai raspund la tel daca ma suna x si y...,bai nene...ma streseaza intrebarea "cand nasti?"...adica ele chiar au impresia ca eu stiu???pai de unde puii mei sa stiu?!
pai dac-as sti,in primul rand i-as spune si soacrei mele care aproape zilnic ma streseaza cu astamai nou si mama...si fereasca-l sfantul pe ala de ma suna imediat dupa vreuna din ele...ca iese cu bip-uri...
sa ma mai lase frate in pace...,sa sune sa ma intrebe mai pe ocolite cumva...sau de altele...nu din prima,"ai nascut?da' cand nasti?"
culmea este ca majoritatea sant femei...,daca venea de la barbati,intrebarea...nu ma agitam atata ca deh....habar nu au...dar ia o pauzarile se presupune ca stiu cum merge treaba...da,da,vezi sa nu...
gata...m-am calmat...


Mamica stralucitoare
38+ cu Raducu + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Nu doresc nimanui sa ajunga in saptamana 42 ca se instaleaza depresia pre-partum de la atatea telefoane.
Ce bine de mine in Norvegia, nu ma suna nimeni, mda, singurul avantaj ca-s departe de rude.
Si cea mai buna solutie sa nu raspunzi sau sa sune la sot. Spune-le ca te odihnesti inainte de marele eveniment si ca vei da mesaj daca nasti.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 33+
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Fetelor, dragutelor...trimiteti-mi si mie in PM datele pt mailul comun, ca dupa intamplarea cu babyzapi imi este asa o teama ca aveam acelasi DPN si poate cine stie ce se va intampla si nu va voi putea anunta.Si mai spuneti-mi si mie cum fac semnatura ca nu o pot scrie de fiecare data....pls

Va pup dulce



36+ Leyre Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamiseli_11


Dandu ce-mi facusi?? Eu nici mancare nu mai pot sa fac darmite pandispan cu lamaie. Ia pune reteta aici poate nimeresc o zi buna si ma simt in stare sa fac si eu (ca sa intelegi, facut de mancare la mine e placere si rasfat)





reteta este cea de www.citybaby.ro/article.php?a=595" target="_blank">aici,dar vezi ca aceste cantitati sant pt un chec,daca vrei doua dublezi...daca vrei trei,triplezi
eu dublez ca la ce guri infometate ma asteapta...nici nu apuca sa se raceasca...
este f smplu de facut...eu fac numai retete simple ,pt ca asta mi-e timpul...
cand vrei sa papi cornuri cu fineti,sa-mi spui




Mamica stralucitoare
38+ cu Raducu + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

criss asa este
mamiseli doamne tu in oltenia vezi sa se faca asa ceva , doamne fereste sa isi deranjeze ele fundul or pt mine ...cat priveste nasterea da sa stabilit dupa bunul meu plac fie pe 12,13 sau 14 nov....sincera sa fiu mi se pare o data cu totul si cu totul ireala mai ales ca eu ma simt...eu nu cred ca duc pana atunci...acum cu, curaj inainte
oti spe ca ti-ai revenit, da sa treaca palpitatile
bionda mie nu imi zice nimic de lungine aud doar adjective la adresa lui bb si imi dau seama ca este ok
fug si eu la nani...zau de nu simt capul lui balacila cum impinge in domnul pelvis...deh...hai curaj gaina ca te tai
37+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mar_ysa_28

Fetelor, dragutelor...trimiteti-mi si mie in PM datele pt mailul comun, ca dupa intamplarea cu babyzapi imi este asa o teama ca aveam acelasi DPN si poate cine stie ce se va intampla si nu va voi putea anunta.Si mai spuneti-mi si mie cum fac semnatura ca nu o pot scrie de fiecare data....pls

Va pup dulce


36+ Leyre Alexandra


te duci in stanga paginii la "profil personal",apoi bagi parola intri la "editeaza profil"...in josul paginii tale scrie adaugari sau ceva de genul asta(am uitat) si dai click pe "+",iti apar cateva casute printre care si cea cu semnatura ta,completezi acolo ce ai scris la sf de mesaj si eventual dai vizualizare sa vezi cum a iesit...apoi "trimite datele" si gataaaa
cand mai vrei sa modifici semnatura faci aceiasi manevra de fiecare data



Mamica stralucitoare
39 fix cu Raducu + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Mariana28 LA MULTI ANI ! sarcina usoara in continuare iar nasterea sa fie rapida si putin dureroasa ...abia acum am vazut data nasterii

Criss 35+
http://community.webshots.com/user/criss703

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

legat de superstitii...si nu numai

cred in d-zeu...dar nu cred in cele ce se zice ca-i bine sa se faca dupa nastere...,apa sfintita nu stiu cum...,lauza care nu are voie sa iasa din casa cu capul descoperit si sa treaca nush' ce apa...
dupa ce am nacut-o pe Crinuta am fost la biserica sa-mi citeasca si sa ma dezlege nush'cum...,ma zapacise mama si soacra mea,ca asa trebuie,ca una ca alta...vreau sa va spun ca a fost o dezlegare pe banda...,stateam in genuchi in timp ce preotul citea ceva...si jur ca nu intelegeam nimic...nu a fost deloc o spovedanie sau o dezlegare ci o chestie care trebuie fiindca asa trebuie...,f aiurea din punctul meu de vedere

bebe ce tre' sa poarte ceva rosu...,ata la mana sau pampon sa nu se deoache... eu nu cred in deochi...si slava domnului ca fiica mea nu s-a deocheat niciodata...,toata lumea de-o vedea..."ptiuu sa nu se deoache...",cand le spuneam ca noi nu credem in asta se blocau...,ca nu-i bine sa nu credem ca fereasca d-zeu sa se intample,ca bla,bla...pai cum sa se intample,daca nu credem?!

apoi...
ma enerveaza la culme persoanele care vin si baga bani in san la bb,ca-s pe bluzita,ca-s in paturica mooor de nervi cand vad faza...si nu stiu cum sa le-o zic mai frumos sa nu se simta ofensati ca deh...sant rude,cunostinte bla,bla...
ma mai enerveaza f tare persoanele care vin sa-l pupe pe bb pe manuta,pe motiv ca pe fata se iritabai nene...,bb isi suge manutele f des...,ce naiba te gaseti tu sa-ti lasi saliva pe manutele lui?!da' nu-l mai pupa frate...ce atata dragoste?
ma mai enerveaza cei ce intra in camera unde alaptezi si se aseaza comod pe cearceaful tau...,n-au nici un stres ca doar ce au venit cu tramvaiul 48 si ala-i cearceaful pe care eu dorm...
sau intra in contact cu bb fara sa se spele pe maine...,ba pe fata,ba pe mainute,ba il cere sa-l tina in brate...si cand am facut imprudenta sa-i spun matusei mele ca o rog sa se spele pe maini,ca bb este mic si poate lua una alta...a inceput sa planga si sa-mi zica "stai linistita ca boala mea nu se ia...(cancer)"
nu vreau sa-i tin intr-un glob de sticla ,dar lucrurile astea chiar ma deranjeaza si pe mine si pe Claudiu...si ne este atat de dificil sa luam atitudine...,daca-i soacra-mea,ii spune el ca sa nu se simta jignita daca i-o spun eu...,daca-i x var de-al meu,ii spun eu sa nu creada ca are ceva Claudiu cu el...,la naiba...mai bine sa stea toata lumea la casa lor si evitam toata nebunia asta sau...aproape toata...
in loc de sonerie ar trebui instalat un suport din ala cu "sanitize your hands"


Mamica stralucitoare
39 fix cu Raducu + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Oti, eu tin minte ca Babyzapi zicea, la 31, ceva de 1.700 g. Tin minte pt. ca si bebe al meu avea 1.800 la 31s si o incurajam ca nu e putin. In sfarsit, se pare ca pb. la ea a fost faza cu IR-urile crescute, tot in perioada aia, ca ii daduse Mendez sa ia Aspenter (pt tensiune pe arterele uterine). Si eu iau aspirina, de aia am tinut minte. Oricum, bebe e marciel, conteaza mai mult varsta decat greutatea, ea era trecuta de 35s, avea aproape 36 implinite, deci nu cred ca a avut vreo pb. Cu greutatea, banuiesc ca il vor tine o perioada (doua, trei sapt.) la incubator, dar sunt sigura ca va recupera repede.

Eu nu inteleg de ce nu dau nici un semn Leeloo si Cata-Miky. Leeloo a nascut de zece zile, zicea ca miercuri e acasa si ca pune poze, iar Cata zicea ca are net la spital si ca intra imediat dupa nastere.

Dandusaaaa, vreau si io chec cu lamaie !!! Reao ce esti!

Elilov, , emotionanta coincidenta! Cred ca bebe Pavel va transmite ca e fericit si impacat si ca e langa voi ! De cate ori pomenesti de el, mi se rupe inima in mii de bucati! Ce-o fi in sufletul tau !

Mirtha, eu vreau sa-mi zici, cand ai timp, cum ai rezolvat conflictul cu tantile alea naspa care le dau bebeilor lapte praf fara sa te intrebe. Au inteles pana la urma? Se poate negocia cu ele?



_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel
Dialoguri strumfesti


Tudor Stefan 36+



Asa creste bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

asa dandusa. asa te vreau!....... cand zici ca nasti?

35+ Victor
pozele noastre

Mergi la inceput