America (128)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Miere, pina se rezolva nu puteti sa-i aduceti pe ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Andrada, da, tot single mom sunt. Ma zbat singura p'aci. Am fost la scoala. Nu imi place invatatoarea :( Au sistemele alea cu plus, minus si check. Unde plus inseamna ca e f. bine, checkmark "progresses satisfactory" si minus "needs work". Bai mi l-a umplut de check marks, a pus plus NUMAI la chestiile la care au dat teste. Spelling, reading, math--pentru ca acolo a facut copilul 100%. In rest, sa vezi, i-a pus check mark la "numara si recunoaste numerele" Si la "addition facts" and "substraction facts". Cand am intrebat dc. are vreo deficienta la addition (ca eu stiu ca face adunari cu mare mare viteza--rezultatul programului Kumon)--cica aa, pai nu prea am facut adunari si scaderi nici atat. Nu observasesm aia cu numerele nu am zis nika de aia, ca copilul iti stie toate numerele si iti numara pana la ce vrei tu--un milion dc. ai timp sa il asculti. I-am zis ca cica cum sa fac sa ajungem la alea cu check mark la plus si cica "ah, la unele nu aveti cum sa ajungeti la plus, ca se vedeti, nu facem". Mi-a dat si un exemplu la categoria "translates spelling into other writing" (ce naiba inseamna asta). Cica "ah pai uite de ex la asta nu o sa aiba nimeni plus niciodata, ca ei deja stiu cuvintele" Si nici la "applies phonics"--ca ei stiu sa citeasca fara phonics. Eu nu am inteles ab-so-lut nimic. Am intrat bou si am plecat vaca. Cu cartile alea am inteles ca cc cartile 1-7 sunt clasa I, 7-15 clasa a 2a si 15-20 clasa a 3a. Peste 20 mai sus. Ma rog, whatever. I-am zis cica cum sa fac eu sa mearga repede la citit la cartea asta si cica "aaa, merge destul de repede, nu e nevoie sa mearga mai repede"--io cica am dat-o la intors, ah, nu repede, dar sa "keep working without interruption". Pana mea! Am mai intrebat-o how does she determines whether the kid is ready for second grade. Cica: "I can tell you already he is". "He does very well with everything, except he needs work in listening". Adica nu prea o asculta, ceea ce stiam. Din cauza asta cre'ca nu'l prea place. Oricum, nici mie nu imi place de ea. Eu am tras concluzia ca la check marks-urile alea ea le-a pus acolo pt ca NU STIE ce stie copilul si ce nu stie. Doar la cateva categorii stie. Dovada ca nu l-a testat la citire pana la jumatea lui oct, inceputa scoala din August!! Gata, mi-am varsta of-ul. Cica mai sunt inca trei rapoarte d'astea, va mai zic io, nu scapati, ca n-am unde sa "vent"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Ramona, nu se poate ca sunt batrani amandoi, peste 65 de ani si tatal nu se prea poate deplasa.

Ruxi, m-ai zapacit cu raportul ala, n-am inteles nimic din ce ai spus tu acolo. Sper ca pana creste baiatul meu mare sa se inventeze un fel de reading machine care sa evalueze progresele in scoala

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspoliss spune:

Si pe mine ma enerveaza sistemele lor de notari la scoala. Nu era mai usor cu scara de la 0-10, decat cu ABCurile lor sau plusurile si minusurile? Mi-a luat o groaza sa ma invat cu ele cand am notat teme si lucrari aici in state.

Crisss 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui philip

la noi e frig (la noapte 29 parca) dar e mereu soare. macar atat.
http://www.ksl.com/?nid=88

philip&andreea



Si la noi 85 de grade!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Nicieu nu am inteles nimic. Am tras concluzia ca la check marksuri fie
1. Nici nu au facut chestiile alea inca (adunari si scaderi de exemplu)
2. Nici nu le vor face vreodata.

Atunci de ce pune check marks?? (progresses satisfactorily)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Pai nu noteaza dupa teste??? Lia nici eu nu prea am inteles ce ai scris tu acolo.
Aminteste i lui Bogdan si o scurta verificare de cont bancar pe langa celelalte, nu strica.

Mie aici nu mi place chestia cu bubble in!!! ii ajuta sa gandeasca cat mai putin...
Ei nu stiu sa raspunda frumos la o intrebare ci ocheste raspunsul corect ( nu tr sa studiezi prea tare ptr asta) si gata bubble in.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Raportul lui Ralu e simplu clar si la obiect. nu are check uri de care zici tu.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Miereamara dar nu inteleg de ce sotul nu poate sa mearga in tara daca aia au incetinit un pic GC? Ca doar poate sa plece si sa se intoarca cand vrea. Sau ii incetineste procesul si mai mult? Si eu stiu ca diabetul asta gestional se regleaza doar din dieta. Parca la copii din america undeva tot ziceau fetele ca au diabet dinasta. Mi se pare ca mai toate sufereau de asta. Intra acolo si poate te lamuresti mai mult. Sanatate multa si nu te mia stresa ca va fi bine pana la urma. In tara nimeni nu iti facea teste dianstea si si eu m-am ingrasat in sarcina peste 20 kg fara sa mananc mai mult decat normal. Si copilul a avut numa 2.900 asa ca...
Of mai Lia ce de rapoarte si de tampenii. Cam citesc pe aici mi-e groaza ca vad ce ne asteapta. Am impresia ca teacher asta a voastra e mai mult cu fetele. Si cu copii care numa stau ochii si urechi la ea.
CamiM felicitari pt abtinutul de la inghetata. sa sti ca si mie imi place mult inghetata. Cand cumpar nu ma las pana nu o dau gata. Asa ca m-am hotarat sa iau doar o cutie pe luna maxim. sa vedem cat ma tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

si nou ne-a explicat ceva de "X" aseara,ceva de genul ca au fost verificate cunostintele, sa nu ne speriem ,ca vezi nu stie copilu.
un nou sistem de report card.s-au gandit mult aia, care l-au inventat.
ei fac adunari si scaderi acum ,dar sunt notati in semestru 2.

Mergi la inceput