America (128)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Si la noi a fost cu check markurile si analizele alea si tot lua minusuri la alea si alea si tot imi zicea ca nu asculta pina cind m-a chemat directorul, ma jur credeam ca iar a facut vreo boacana ca cica l-au evaluat si e de clasa a treia si daca vreau sa-l mut direct intra-intiia. Dar asta la a treia evaluare cind mi-a prezentat un raport complet de nu-sh cite pagini, facusera deja dosarul ptr department of education sa il mute ( ca in 15 ani nu mai fusese mutat vreun copil).
Anyhow acu in clasa a treia cica iar nu asculta, si-l vad ca e imprastiat si nu termina, dar altfel stie toate inmultirile, impartirile, aduna cit vrei tu etc (dar cam toti sint asa).
Eu cred ca au si programul asta dezlinat, foile rupte din manual, intrebari choice, etc.
Eu am inteles asa ca au o forma de evaluare care merge pina in clasa a 5-a si pe aia bifeaza la ce grad se situeaza copilul (uite pagina aia nu mi-a dat-o cind i-au facut raportul), asta in paralel cu raportul de sfirsit de an. In gradi au cu minus pina ajung la clasa 1 si incep sa bifeze chestiile pe care le parcurg.
Nu stiu daca te-am luminat ca nici eu nu inteleg de ce e asa...
Atit mi-aduc aminte,
A

PS Marcu imi spunea de un Caylen care cica in timpul orelor tace si pretinde ca nu poate vorbi iar in pauza cind invatatoarele pleaca nu te mai auzi de gura lui. Astea chiar sint timpite? Ii aduc special education etc si asta isi bate joc de ele.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Adriana e o situatie mai complicata. El a fost pe F1 apoi pe H1, dar nu are stampila in pasaport. Acum a aplicat pt GC, dar e in faza in care tb sa ii vina Labor Permit, deci nici macar nu a ajuns la aplicatia propriu zisa de GC unde ar putea cere Advance Parol sa calatoreasca (desi a zis ca nu se risca sa ma lase aici gravida si el sa mearga in tara). Dupa ce i-a expirat F1 acum cinci ani, nu a mai mers sa isi puna viza in pasaport pt H1 si acum este la a doua extensie dc nu ma insel.

Stiu ca se rezolva cu dieta diabetul asta in cele mai multe cazuri. M-am uitat pe niste analize facute cand eram insarcinata in 6 saptamani, aveam glicemia 76 (perfecta) si acum e 156!

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Pai nu noteaza dupa teste??? Lia nici eu nu prea am inteles ce ai scris tu acolo.
Aminteste i lui Bogdan si o scurta verificare de cont bancar pe langa celelalte, nu strica.

Mie aici nu mi place chestia cu bubble in!!! ii ajuta sa gandeasca cat mai putin...
Ei nu stiu sa raspunda frumos la o intrebare ci ocheste raspunsul corect ( nu tr sa studiezi prea tare ptr asta) si gata bubble in.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca


Pai a dat teste si la teste mi-a zis cat a luat, iar la categoriile alea la care a dat teste i-a pus "plus". Dar i-a pus check marks la multe alte categorii si cand am intrebat-o a zis cumva ca de fapt pe alea nu le-au facut/evaluat, eu cam asa am inteles din balbaiala respectiva. Dar ce sa ii amintesc lui Bogdan si de ce sa imi verific contul bancar, ca n-am prea inteles:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Glicemia mai creste si in conditii de stress, raceala. Miine banuiesc ca iti face testul ala pe stomacul gol, ai sanse mari sa iasa bine,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Si la noi a fost cu check markurile si analizele alea si tot lua minusuri la alea si alea si tot imi zicea ca nu asculta pina cind m-a chemat directorul, ma jur credeam ca iar a facut vreo boacana ca cica l-au evaluat si e de clasa a treia si daca vreau sa-l mut direct intra-intiia. Dar asta la a treia evaluare cind mi-a prezentat un raport complet de nu-sh cite pagini, facusera deja dosarul ptr department of education sa il mute ( ca in 15 ani nu mai fusese mutat vreun copil).

PS Marcu imi spunea de un Caylen care cica in timpul orelor tace si pretinde ca nu poate vorbi iar in pauza cind invatatoarele pleaca nu te mai auzi de gura lui. Astea chiar sint timpite? Ii aduc special education etc si asta isi bate joc de ele.



Eh, tare de tot Marcu, acum eu nu cred ca fi-miu e de a treia, sincer. E imatur si cu academicul din cate ma uitai ar cadea mai degreaba pe la a doua, nu facem inmultiri/impartiri si de exemplu mie Robinson Crusoe mi se pare o carte prea grea pt. el si inteleg ca Alexandru al Ramonei a citit asta.

Si tu l-ai mutat doua clase? Ca parca ai spus odata ca ai decis sa nu. Parca e doar cu un an mai mare ca fi-miu si e intr-a treia Marcu, inseamna ca l-ai mutat o clasa. Cum ziceam, fi-miu nu cred ca e asa f.f. avansat, dar nici asa lipsa de interes cum vad la astia nu imi place. Sa il ignore 2 luni si sa puna check marksuri absolut aiurea in tramvai. Poate nu conteaza, asa e formularul, dar ea nu face chestiile alea in clasa, asa ca pune si ea din burta, ca asa am inteles, naiba stie.
Aia cu Cayden m-a dat pe spate:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Fetele sa fie frumoase, smarte si cu balance la account bunicica . Nuuu al tau, al lor...

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Dar e prima oara anul asta cand primiti asa report uri?



Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Dar e prima oara anul asta cand primiti asa report uri?

Ihi. Am mai primit doar rezultate la spelling tests, la care a avut 100% mereu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Am inteles acum Miereamara. Pai daca viza F1 i-a expirat acum 5 ani si de atunci are H1 atunci mai are un an pe viza asta. Parca se poate prelungi o singura data la 3 ani. Deci e valabila 6 ani. Bafta multa cu GC si sa iasa cat mai repede. Cred ca e tare greu pt sotul tau sa nu-si fi vazut parintii de 5 ani. Noi avem pana acum numa 2 ani dar sper din tot sufletul sa nu ajung chiar la 5 ani de stat aici fara sa merg macar odata in tara. Lasa ca o sa fie bine si cu glicemia ai sa vezi. Incearca sa te odihnesti in noaptea asta si sa nu mai fi stresata. Bafta multa maine la teste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Mirea, si eu m-am ingrasat in trim 2 (parca, luna 5) 10kg in 2 sapt...de' eram la mama acasa..si aveam glicemii ff ridicate, apoi am inceput sa mananc mai echilibrat si mi-am revenit...


Andreea, am vazut ce zapada aveti voi acolo!!! Si excursia cu trenul...ah ce ar mai vrea si David!!!! Si cu tramvaiul la fel...si acum povesteste tuturor cum s-a plimbat el cu tramvaiul in Germania, si cate stati erau si cum le spunea la fiecare in parte

Ruxij, deci pana la urma scoala nu e atat de importanta cat invatatoarea...Am inteles ca o schimba in fiecare an, nu?? Ce aiureala...
Si David e foarte imprastiat si visator, vorbeste mult si ii place sa se bage in seama cu toti, sa fie in centrul atentiei si sa imparta sfaturi si reguli la jocuri
Academicu vine dupa ureche, ca el nu face nici un efort sa bage ceva la cap
Norocul nostru sunt educatoarele pe care le are de 3 ani, de care e foarte atasat si viceversa, care il cunosc f bine si il iubesc, si sist in care invata...
La anul cred ca ma voi plange si eu pe aici...deja imi e tare teama cum se va acomoda David cu un program normal

OAre e prea devreme in kindergarden sa il pun sa faca teme zilnice (max 30 min) poate se obisnuieste cu sist clasic?? Acum nu au nimic de la scoala...fac totul acolo...(mai vine cu carti de citit - pe care ma abureste ca stie deja sa le citeasca)

Vreau sa imi comand un Kettle, aveti??? PT ceai, pt cafea (imi iau si un press)...

Mirela e bine, ocupata cu viata sociala si cafele



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput