3500+ km prin Norvegia

3500+ km prin Norvegia | Autor: Kehleyr

Link direct la acest mesaj

Vara aceasta, la sfarsitul lunii iunie, am facut o excursie de aproape doua saptamani in Norvegia. Era unul dintre visele mele, am vrut neaparat sa vad fiordurile. Initial am vrut sa facem o croaziera dar ni s-a parut ca iese foarte scumpa, plus ca ne-am gandit ca inca suntem suficient de tineri incat sa ne incumetam pe cont propriu, si ca avem mai mare libertate de explorare asa. Asa ca am optat pentru varianta de a zbura cu avionul si a inchiria o masina acolo -- in final am iesit probabil mai scump cu totul, dar nu regret nicio clipa ca am ales aceasta metoda, am vazut mult mai multe lucruri decat am fi vazut intr-o croaziera... Cine isi inchipuie ca numai fiordurile merita se inseala, mie personal de multe ori mi s-au parut mult mai spectaculoase peisajele din interiorul tarii. Plus ca pentru noi, explorarea pe cont propriu este cea mai placuta modalitate de vizitare a unei tari - mai ales intr-o tara civilizata ca Norvegia, unde poti face asta fara nici un fel de probleme.

Traseul ni l-am facut singuri cautand pe Internet, si toate rezervarile la fel - avion, hotel, inchiriere auto. A durat cam doua zile puse cap la cap cu totul, sa ne interesam despre tot ce merita sa vedem, sa obtinem toate informatiile etc etc.

Ca perioada toata lumea recomanda mai-iunie pentru vizitare, nu numai pentru ca sunt zilele cele mai lungi, dar si din punct de vedere vreme. Aici pot sa spun ca noi nu am avut noroc, am prins vreme urata - in Bucuresti erau 40 de grade iar acolo 13-14, si ne-a cam si plouat... asta e.

Am mers noi doi plus fata noastra cea mare care avea atunci 5 ani - pentru ea a fost foarte obositor, avea rau de masina, nu cred ca a inteles mare lucru din toata excursia. Daca ar fi sa ma duc a doua oara nu as mai lua-o clar, a fost un chin si pentru noi si pentru ea... Ar fi trebuit sa facem un traseu mult mai lejer dar atunci nu am apucat sa vizitam nici jumatate din ce am vazut si ar fi fost pacat.

Initial am vrut sa ajungem pana in nord la insulele Lofoten, unde se pot vedea balene, in final era mult prea departe asa ca am ajuns cel mai in nord numai pana in Alesund.

O sa va povestesc in zilele urmatoare cate un pic din fiecare etapa a excursiei... poate mai are cineva ideea noastra de vacanta si va ajuta la ceva :)

Pentru deschiderea apetitului, poze www.dreamstime.com/temp_upload/norvegia/index.htm" target="_blank">aici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Eu m-am topit cand am vazut fotografiile, sunt superbe! Ce excursie frumoasa! Si eu vreau!

Imi poti spune, te rog, ce aparat foto ati folosit? Culorile alea par de vis! Chiar sunt reale? Sotul tau e pasionat de fotografie? Pozele astea nu par facute de cineva care isi da silinta, ci de cineva care se pricepe cu adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Multumesc pentru compliment... Sotzul meu e pasionat de fotografie intr-adevar si se si ocupa cu asta in mod semiprofesional :) Sunt cu un Nikon D300 facute.

Ar fi fost mult mai multe daca nu ar fi plouat atata :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Superbe poze, superbe peisaje.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Kehleyr, mii de multumiri sotului tau pentru excelentele fotografii! Mi-au taiat rasuflarea...

Te astept cu amanunte din concediu-traseu, opriri, hoteluri...am vazut ca ati facut si drumetii prin padure...frumos de tot!

Avem si noi in plan intr-o vara sa ajungem la fiorduri, nu stiu daca vara viitoare, dar cu siguranta va fi una...


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

si eu astept detalii cu nerabdare,cred ca a fost o vacanta de vis...cit despre vreme,oricum ploua tot timpul ,nu ati fost voi ghinionisti.pozele sunt superbe,www.dreamstime.com/temp_upload/norvegia/pages/DSC_4839.htm" target="_blank">asta chiar imi aminteste de simbolurile celte de pe aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

kehleyr, ma bucur mult sa te revad pe forum!
pozele sunt superbe!!! ma inscriu si eu pe lista celor care asteapta povestea norvegiana.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

aia cu ceasu m-a terminat!

:)

ma bucur si sa te vad , de mult eram curioasa cum esti:)
Sunteti f frumoase amandoua.
asteptam povestea!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu=l intereseaza pe sotu sa ne scrie un articol? cu poze adica.
www.fotomozaic.ro



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

mie imi place www.dreamstime.com/temp_upload/norvegia/pages/DSC_5948.htm" target="_blank">asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

k, de ce nu ne mai povestesti? eu tot astept.



Mergi la inceput