Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (205)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Buna dimineta! s-a scris nu gluma!


Vesti despre daria.
Am primit Augumentin 4ml la 12 ore si Eurespal 2,5ml de 3 ori pe zi.

Iar a facut kaki moale, cred ca de la suspensiile astea.

Ma gindesc sa inlocuiesc Eurespalul cu sirop de patlagina.

Rodica si Darius a avut viroza? Bine ca i-a trecut. Nici noi nu am facut vaccinul de un an inca.

si week-end placut!



www.dumex.com.my/members/tickers/98308/ticker2.png" target="_blank">Virsta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Citat:
citat din mesajul lui Erina

Buna dimineta! s-a scris nu gluma!


Vesti despre daria.
Am primit Augumentin 4ml la 12 ore si Eurespal 2,5ml de 3 ori pe zi.

Iar a facut kaki moale, cred ca de la suspensiile astea.

Ma gindesc sa inlocuiesc Eurespalul cu sirop de patlagina.

Rodica si Darius a avut viroza? Bine ca i-a trecut. Nici noi nu am facut vaccinul de un an inca.

si week-end placut!



www.dumex.com.my/members/tickers/98308/ticker2.png" target="_blank">Virsta mea


Este sigur vorba de o bacterie de a primit antibiotic? Nu sunt medic, insa nici unul dintre copilasii raciti cu muci si un pic de febra nu ia antibiotic decat daca-i vorba de o suprainfectie.
Mie mi s-a spus intotdeauna ca pt viroze antibioticul nu are nici un efact.

Sanatate Dariei!

Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)

www.flickr.com/photos/22336005@N05/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Citat:
citat din mesajul lui Erina

Buna dimineta! s-a scris nu gluma!


Vesti despre daria.
Am primit Augumentin 4ml la 12 ore si Eurespal 2,5ml de 3 ori pe zi.

Iar a facut kaki moale, cred ca de la suspensiile astea.

Ma gindesc sa inlocuiesc Eurespalul cu sirop de patlagina.

Rodica si Darius a avut viroza? Bine ca i-a trecut. Nici noi nu am facut vaccinul de un an inca.

si week-end placut!



www.dumex.com.my/members/tickers/98308/ticker2.png" target="_blank">Virsta mea


Antibiotic asa puternic, e cam mult pt o viroza, asa cum a zis si bernix sigur nu este o infectie?????????

Cristi nu vrea sa puna gura pe Eusperal, adevarul ca este tare gretos, l=am gustat, eu i-am dat Stodal, dar nu vad nici un efect dupa 5 zile, nici nu stiu daca sa-i mai dau , parca orice medicament nu se da mai mult de 5 zile.....nu stiu ce sa fac, luni o sa sun la dr, sa vad ce facem....respira tot mai greu

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Revenind din urma, vreau sa va spun ca sunt alaturi de toate mamicile cu bebelusi bolnaviori, muciosi si cu temperatura. Ma rog la DD pentru voi sa se faca bine repede si sa va bucurati de voiosia lor.

Erina, intr-adevar ne-am dorit din tot sufletul fetita si se pare ca rugamintile ne-au fost ascultate. Totusi, pana nu nasc nu-mi vine sa cred ca am putea fi asa de norocosi.

luy, sa stii ca imi este destul de greu totusi sa stau doar in pat si asta pentru ca Vladi, contrar aparentelor, este un copil naravas si mi-e greu sa-l aud cum il chinuie uneori pe tati iar eu nu pot sa fac nimic pentru asta.

prisi, sa stii ca eu chiar am citit la greu mesajele de dupa petrecere si tare ma amuzam cum decurge discutia pe care JUR ca am vazut-o fara pic de ironie. Daca nu au reusit fetele sa te convinga pana acum ca n-a fost absolut nimic suparator, crede-ma pe mine pe cuvant si scrie-ne o vorba. Nu poti sa ne lasi fara vesti despre tine si Mirunica, nu ai tu inima asta...

urmychance, eu imi aduc aminte de tine iar Tudor aricelul chiar nu putea trece neobservat. Chiar am schimbat 2 vorbe. Ca sa-ti aduci aminte de noi, uite o fotografie de la motul lui Vladi aici

Si daca tot am inceput sa pun poze, avem una si cu tavita din care a ales icoana, pieptanul si tensiometrul si o poza cu tortul lui Vladi, sper sa nu salivati prea tare.

Sim de micuta vedeta Stefan, abia astept sa-l vad in calendar...oricum ai un copilas tare fotogenic, se vede si din fotografiile de la party.

bernix, trebuie sa ne punem noi copilasii pe picioare...sunt convinsa ca atat Degetica cat si Vladi isi vor reveni...trebuie sa cred asta ca altfel o iau "pe campii", dar de data asta de suparare. Chiar sunt curioasa cum mananca mititica.

Piciulika, bine ai revenit pe la noi...stiu ca lipsa timpului ne omoara dar intotdeauna vestile despre persoane dragi ma bucura mult.

adimercedes, multumim de pupici pe care ii intoarcem cu drag. Noi zilele astea avem o tentativa sa-i scoatem 3 grilaje de la patutul lui Vladi, deja azi am exersat urcatul si coboratul singurel in patut. Problema noastra este ca avem scarile de pe hol destul de aproape de camera lui, usa de la camera lui o poate deschide usor...si ne e teama sa nu ne trezim cu el pe la parter in timpul noptii. Oricum o sa testam dormitul "in libertate" la somnul de dupa amiaza si o sa-ti spun cum a fost.

Yaia, fi-mea are toate sansele sa aiba o nastere de pomina pentru ca DPN-ul este intre 17 si 21 aprilie iar Invierea pica pe 19 aprilie...asadar, iti dai seama cam ce ganduri imi fac. E o vorba pe care mi-a spus-o chiar Vladareanu (ginecologul meu)...cica sa nu nasti de Paste sau de Craciun. Tare dragut punctul tau de vedere vis a vis de "recuperat". Eu am evitat de multe ori sa scriu, chiar daca aveam 5 minute libere, tocmai pt ca nu citeam din urma, nu stiam atmosfera de pe forum si mi-era teama sa nu dau cu bata in balta.

Pe masura ce citesc din urma ma impresioneaza toate mesajele pe care le citesc vis a vis de bucuria mea, care mai de care mai cu suflet. Va multumesc inca o data, dragele mele, si va iubesc.

Andreea in 13+ si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

M-am vazut cu Roxana, l-am lasat pe tati singur cu Cristi 2 ore, s-a descurcat foarte bine, papase tot si cand am ajuns acasa se pregatea sa doarma, numai bine l-am adormit eu.
Intalnirea cu Roxana mi-a prins tare bine, mi-am clatit privirea prin mall si cu ocazia asta am descoperit ca pot pleca mai des si sa las baiatul cu tati, sincer aveam o strangere de inima, nu au mai ramas singurei de cand era Cristi mititel sau ii lasam afara....

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Hello,
ce mai faceti ?
noi am fost ieri afara si din pacate s-au inmultit mucii, nu degeaba recomanda medicii ca pana nu trece raceala sa stam in casa.
am constatat ca Ghighi a slabit destul de mult,nu mai are bulanase deloc, a crescut in inaltime dar nu-mi place ca-i asa firav. nu reusesc sa-l cantaresc, e intr-o agitatie continua,si nici nu stiu cat de semnificativ ar fi, ca n-am notat nicaieri greutatea anterioara.
MAnanca bine, dar o sa incerc sa-i dau mai multa mancare solida, azi dimineata a mancat piure legume+ carne vita, cascaval, ardei copti,struguri. Bine,in cantitate mica,dar a bagat destul iar la struguri ( pe care nu-i mananca daca-i dau eu, vrea neaparat sa scoata el boabelede pe ciorchine) i-am strecurat si putina paine-pe care o cam refuza de-o vreme.

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
filme Ghighi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Roxana, mi-ai facut o pofta de shopping! Dar Tudor doarme, eu am de terminat curatenia si magazinele se inchid deja...

Andreea de Ploiesti, mi-ai facut o pofta de tort! Ma duc sa caut ceva dulce prin casa...

Azi dimineata, Tudor s-a trezit din somn, a venit in patul nostru ca de obicei, sa-si serveasca biberonul intre noi, apoi a adormit cu noi. Am dormit toti trei pana la 9. Cand s-a trezit din somn, mi-a zis: 'caca'. Clar cu adresa, ca stie deja ca in fiecare dimineata mergem impreuna la baie si il pun pe olita. Si l-am dus, pe oala a mai zis de 2 ori 'caca' si a facut! Ca tot ma plangeam eu ca nu vorbeste mult! Da, e clar ca e doar o chestiune de timp si NOI trebuie sa avem rabdare, ei au ritmul lor. De la petrecerea de 1 an, de pe 4 octombrie, Tudor merge fara probleme. Mai aluneca, mai pica, dar se ridica si continua. Mai nou a inceput sa mearga bine si pe afara, desi cu ghetele e mai greu. Si ieri seara l-am vazut si eu cum se ridica singur in picioare, fara nimic de care sa se agate...ma rog, se impinge de podea. Sotul mi-a zis ca face asta de mult timp, dar eu abia ieri am observat! Asa ca rabdare, fetelor...si ochii in 4!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Gh se ridica singur de la 10 luni, dar de mers...pune de maxim doua ori pe zi un pas sau doi:))


Erina, dar de ce antibiotic? hmmmmmm.

Eu te intekeg cu Bucurestiul, nu e un loc bun de crescut copiii, pot sa zica fetele orice, e un loc sinistru dpdv sanatate.
Are alte avantaje, dar nu sunt pentru m,amele cu copii mici.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Andreea, si eu sper sa nasti cand vrei tu:)), si de preferinta o fetita berbeaca plina de personalitate:))
Mie Iosup la 12 sapt tot fetita mi-a zis la Gh.... (sa nu te superi, mie imi place sa tachinez )
Nu te mai stresa cu masa lui Vladi, important e ca ia cele 2,3 lingurite.
Laptele in exces nu ii face bine! deci eu te-as sfatui sa nu i-l mai dai.
Nu moare de foame...arata f f bine!


papanash, Ghighi si el arata exceptional, si oricum are f multe kile, lasa baiatu in pace, nu-i mai da paine cu struguri, e dezastru pot glicemie! Si asa se formeaza obiceiurile alimentare nesanatoase....



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Erina, medicul meu pediatru recomanda pentru raceli Sinupret - am mai scris despre el. Este pe baza de plante, este bun si pentru adulti. Problema mea este ca Vladi nu il ia, nici in ceai, in apa...gol nici atat pentru ca e foarte amar dar cand reusesc sa i-l dau, cu chin, chiar are efect.

adimercedes, sa stii ca ai dreptate vis a vis de promisiunile facute copilului. Eu am auzit-o pe femeia care ma ajuta la curatenie spunandu-i lui Vladi, in timp ce-l schimba: Stai cuminte sa te schimb si mergem la buni. Nici nu era vorba de asa ceva, drept urmare i-am spus sa nu-l mai pacaleasca pentru ca la varsta asta copiii inteleg multe si e frustrant (pentru ei) sa priceapa ceva si sa nu se puna in aplicare.

Annisia, ce mai face Yannis bananis? Cum se mai simte? Sa stii ca ai dreptate cu virozele, atat mi-ar mai trebui sa pateasca acum dupa ce ca nu ma pot ocupa cum trebuie de el. Eu sunt bine, inca mai elimin franturi din hematomul ala nemernic si am emotii de fiecare data cand merg la baie.

ANDREEA11, sa stii ca toti copiii au crize de personalitate la varsta asta (zic eu). Important este sa nu-i arati ca te supara asta, e posibil ca tocmai asta sa-l faca sa persevereze. Lasa-l sa se arunce, nu sari in ajutorul lui cand se loveste chiar daca plange putin si in momentele respective incearca sa-i distragi atentia cu ceva placut. O sa treaca.

Pauza de masa si mai revin.

Andreea in 13+ si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput