Colinde si Meniu de Craciun 2008.

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Fetelor ,doresc sa partajez cu voi aceasta melodie a lui Tin Rossi care sper sa va placa si voua.
Crestem prea repede si uitam adesea ca am fost copii.
http://www.dailymotion.com/video/x3onrd_tino-rossi-petit-papa-noel-version_music


Sophia 2ani
+17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns curacao spune:

O rugaminte mare pentru Nicolle6792 : daca poti , mai scrie din retetele cu fulgi de ovaz pe care le stii ! As vrea sa renunt la biscuitii din comert si sa ii dau fetitei mele numai biscuiti , fursecuri facute in casa .Cred ca sunt un pic off topic , dar cred ca orice biscuit , fursec se poate pregati si pentru Craciun .Nu va suparati pe mine ca am indraznit ! Multumesc cu anticipatie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

La noi meniul de Craciun cred ca va contine sarmalute fierte-n vin, ciorba de perisoare sau de cocos, daca am , dar musai TURTE cu nuca. Cu julfa nu am incercat niciodata, e mai complicat. Si nici nu am de unde sa iau seminte de canepa. Dar turtele cu nuca -

Gea, mami de Catinca-Ruxandra

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_banu spune:

deja parca simt atmosfera craciunului,atit de calda si de vesela.
cu toate ca sunt departe de tara oarca aud glasul colindatorilor si inca simt aroma bunatatilor pregatite de bunica mea.anul acesta cred ca voi prepara traditionalele sarmale,ciorba de burta si o prajitura tiramisu.maigreu e cu varza ptr sarmale ca aici nu se prea gaseste varza murata doar pe la magazinele turcesti,iar varza proaspata nu se acreste deloc bine.anul trecut am avut varza din romania si mi-au iesit sarmalutele super bune,daca nu ,pot face sarmalute in foi de vita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Cum este reteta de turta cu nuca??
Mama ce pofta am,eu asi face de toate de cand mi-a trecut starea de noseea.

Maine merg in cautarea unui butoias pt. varza la murat,macar vreo 5 bucati ,tare imi plac sarmalele,eu votez pt. cea mai adevarata reteta romaneasca .

Of,si mie imi plac sarbatorile de iarna si nu stiu de ce ma apuca mereu plansu cand aud colinde sau melodii pt. craciun.

Pitica mea de 2 ani,a invatat refrenul de la Petit papa Noel si-mi canta toata ziua prin casa,parca ar fi un ingeras cu parutzul ei blond si usor ondulat la varfuri.

Poate dau o fuga la bucuresti sa o colind pe mama de Craciun.#

Ana-banu stiu ce simti ,mai ales ca nemtii nu au acleleasi traditii ca ale noastre romanii.
SI mor de ciuda ca aici nu este zapada de craciun dar nici in timpul iernii.




Sophia 2ani
+17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

anda, varza se acreste foarte bine, daca o cumperi de la turci, e alt soi decat aceea tare ce o gasesti in celelalte magazine. Pun socrii mei in fiecare an si e la fel ca cea de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Buna, dragele mele.
Acum am avut timp sa intru pe net insa sunt la servici, dar cand ajung acasa deseara, am sa mai scriu din retetele cu fulgi, chiar am multe, si nu stiam daca va intereseaza.
Si eu le am de la un coleg care are de la rudele lui din Germania, reviste cu retete si ni le traduce noua.
Acesti fulgi sunt usor de digerat si foarte sanatosi. Iar in compozitia dulciurilor desi se pun putini, au un efect superb.
Chiar ma bucur ca va intereseaza, voi reveni cu retete.
Ei se pot consuma si in ceai, mai ales cu lamaie si in lapte.
Va doresc o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Ionica, mi-a placut melodia, multumim, ...ce sa mai, ...super
Cand o ascult parca sunt si eu intr-o poveste.
Doar la Craciun mai simt asa, e minunat, oau-ce fain ar fi sa avem si zapada de sarbatori.
Mi-a dor sa imi fac podoabele pentru Craciun, mi-e dor sa bag cuisoare in portocale, fac modele pe portocale cu ajutorul cuisoarelor, le introduc si fac stelute, braduti, clopotei.
Intr-un bol de budinca sau compot asez panza rosie sau verde, o crenguta de brad, apoi o astfel de portocala, si nuci vopsite in argintiu sia uriu, conuri, simple sau vopsite cu rosu sau alb, si am un aranjament minunat care si parfumeaza atmosfera. Portocala cu cuisoarele introduse in ea miroase superb si cuisoarele ajuta sa nu se strice repede. Si pe farfurie se poate face acest aranjament, si intr-un cosulet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai33 spune:

Buna seara,

Nicolle ce placinte pregatesti? Mi-a placut mult traditia asta cu placinta, ai scris parca si anul trecut despre ea....da-mi si mie ceva sugestii pt o placinta potrivita pt Craciun (sa nu fie o reteta complicata, nu am facut niciodata placinta):).
Multumesc

Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Buna, dragii mei, de doua zile nu am net acasa ca sunt ceva probleme la firma care ni-l da, si nici la servici nu a fost o zi, acum sunt de noapte la servici si nu pot scrie retetele cu fulgi ca nu le am la mine, dar maine s-ar parea ca voi avea si acasa net si le scriu.
Referitor la placinte, fac multe feluri.
In primul rand vreau sa va spun ca aluatul placintei de craciun este cel de cozonac, insa adaugam sare dupa gust daca punem umplutura sarata cum ar fi ciupercute calite cu ceapa, verdeata, chiar si orez sau cartof fiert se poate pune, varza, branza, sunca, orice va place. Iar cele dulci, eu fac pentru Craciun cate doua elemente la umplututa, de exemplu, peste stratul subtire de coca de cozonac pun un rand de branza dulce si peste, fructe cum ar fi, visine, piersici sau portocale, proaspete sau din compot. Dar din compot prefer, parca se potrivesc mai bine cu atmosfera de Craciun. Se mai poate face cu budinca de vanilie si boabe de struguri taiate in 4 si scosi samburii, dar sa fie struguri albi, deasupra se poate pune iar un rand subtite de aluat sau doar suluri subtiri, ca niste carouri, si cand se scoate din cuptor se presara zahar pudra.
Ca umplutura se mai poate face o pasta din mere rase si calite iar peste din loc in loc visine sau prune din compot.
Alta umplutura este cu crema de cacao insa amestecata si cu biscuiti macinati si deasupra stafide, alune sau migdale si iar un rand de aluat. Fiecare face in functie de ce prefera familia . Sunt copii care nu mananca orice fruct, sau unele persoane nu mananca branza dulce.
Mi-am adus acum aminte de un aperitiv extrem de gustos , daca nu gustati veti spune ca nu va place, dar adca veti gusta veti observa cat de bine se potriveste branza cu strugurii.
Deci pasta de branza, se freaca un pachet de margarina sau unt, se adauga branza rasa, 4 oua fierte tari si rase pe razatoare marunta si sare daca mai trebuie. La final taiati struguri galbeni si scoateti samburii, adaugati bucatele mici de strugure si amestecati. Se unge pasta pe felia de paine, e super super. Se adauga si marar sau patrunjel. Eu pun marar.
O seara buna, revin maine.

Mergi la inceput