Colinde si Meniu de Craciun 2008.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Dragele mele gospodine,


Multumesc pt.ideile voastre pretioase.
Pepsi si noi facem in germania biscuiti seci cu tot felul de arome,primele cutiute le impartim la vecini sau la prieteni.
La noi se fac de Sf. Martin care incepe acum pe 10 noiembrie,vin copii acompaniati de parintii lor si ne colinda niste cantecele tare dragute.
abia astept.

Nu stiu cum sa fac cu varza pt.sarmale,nu am gasit butoi,iar nemtii vand doar varza taiata pt salata.

Vreau sa fac si eu piftie dar nu de porc,familia sotului nu prea se omoara .

Am decis deja cateva bunatati care le voi prepara cu doua,trei zile inainte de Craciun.

Terina de ficat de gasca
Salata Macedoana sau de beouf
Cozonaci cu nuca sau cu stafide

Sarmalele le voi pregati cu o zi inainte.
Voi face si traditionalul curcan umplut cu mere.
insa nu stiu ce garnitura voi face.

Mama ce de treaba am!!



Sophia 2ani
+17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Eu nu pot sa cred ca vorbiti de craciun cu 2 luni inainte.
personal ma indispun magazinele care grabesc Craciunul, scot decoratiile in magazine din septembrie. e inca toamna, hai sa ne bucuram de halloween, de Thanksgiving.
Ce-ar fi sa pun un subiect "ce gatime de Paste 2009"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Noi de Craciun avem meniul clasic:
Antreuri: racitura, sunca fiarta in zeama de varza, toba, leber, branza de oaie si legume (rosii, catraveti, gogosari);
Ciorba de perisoare sau de porc;
Friptura: carnati si carne de porc la cuptor cu piure sau cartofi la cuptor cu acritura;
Desert: cozonac.
La mama la masa se mai adauga si sarmalele in frunza de varza... cele cu vita sunt de anul nou!

Mami si Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plângi dupa ceva care nu poate plânge dupa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Buna, monabella.
Draga mea, nu te obliga nimeni sa vorbesti despre Craciun, sau sa te gandesti la el. Daca nu iti face placere, nu citesti aici, si asta e, Craciunul este o sarbatoare cu o imensa incarcatura emotionala si daca o iubesti pentru ce inseamna ea, nu are cum sa te deranjeze amintirea acestei sarbatori, dimpotriva, iti unge sufletul si te ajuta sa o simti mai aproape.
Referitor le cele doua sarbatori despre care vorbeai, nu toti romanii considera ca le este benefic sa imprumute o sarbatoare de la alte popoare, nici eu nu sarbatoresc sarbatorile altor tari, pentru ca nu simt nimic pentru ele, dar asta nu inseamna ca ma innerveaza cei care le sarbatoresc sau pregatirea unora din timp pentru aceste zile.
Si daca crezi ca fiind ironica spunand ca azi- maine ne pregatim si de paste 2009, ne determini sa nu ne pregatim pentru Craciun, te inseli.
Asa cum noi iti respectam alegerea de a pregati Craciunul atunci doar cu cateva zile inainte, respecta si tu decizia noastra, deoarece nu te afecteaza cu nimic.
O zi buna, Nicoleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Buna, din nou, dragelor.
Am revenit sa va relatez un obicei in familia noastra, pe care il pastram viu de la cei mai indepartati batrani ai nostrii.
In seara de Craciun, in timp ce copilasii isi deschid darurile de la mosul, gospodina aduce la masa o placinta pe care in fiecare an o face altfel. Uneori face doua, una sarata si alta dulce, dar cei care urmeaza sa se adune la masa din ajun fac tot felul de presupuneri legate de felul placintei surpriza din acel an. Si cand gospodina face doua este o surpriza mai mare ca nu se asteptau. Se bea vin fiert cu scortisoara iar copilasii beau ceai cu scortisoara. Fiecare persoana are langa farfurie cate un saculet din ceva material de culoare vesela,cu cate o surpriza, in general este ceva ce il caracterizeaza sau ceva care se refera la un vis de-al lui, insa curiozitatea si obiectul nou aduce un plus de emotie si bucurie.
Poate scrieti si voi obiceiuri din familiile voastre, e frumos cand citim despre incercarea crestinilor de a face cat mai placuta existenta acestor zile.
Va imbratisez cu drag, o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Nicole
superba idea cu saculetii colorati,poate voi face si eu ,dar trebuie sa stiu ce sa si pun in ele


Claudia_a ,meniul tau este foarte autentic si tipic romanesc,ma inspira ciorbitza de perisoare,poate pt. adoua zi.
E greu sa fii gazda,noi pana acuma am fost mereu invitati,de cand avem bebe ,vrem sa saqrbatorim acasa la noi.

Monobella,
Stiu la ce te referi,am locuit in America Latina caqtiva ani,era la fel.
Dar ma treceau mereu fiorii cand intram in magazine si vedeaqm brazii si gloduletele de vanzare.
Sarbatorile pe care tu le enumeri sunt paiene,in europa sunt sarbatorite doar de localurile comerciale pt.asi ridica cifra de afaceri.

Craciunul si Carnavalul de la Rio de Janero se pregatesc cu un an inainte,deci dupa calendarul crestin,sunt deja in urma

P.S.De Paste 2009 gatesc miel si salata verde

Sophia 2ani
+17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Ionica draga, stai linistita ca la cati ani am facut si eu saculeti, am multe idei si ti le voi impartasi daca vei dori, dulci sau haioase, inspirate sau inteligente, fiecare are sarm si aduce bucurie in noaptea Sfanta de Craciun, fiind ca un joc pe care il primesti chiar daca nu mai esti copil.
Pupici, Nicoleta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ionica, ce-mi vad ochii??? O surioara pentru Sophia? Felicitari din toata inima si sa te bucuri din plin de cei doi copilasi ai tai!
Flavia, te-am prins!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008), Botezul minunii Thea Maria

Atat sunt de mare

Am reusit sa ma intorc pe burtica - filmulete
Prima vacanta a Theei, Am 6 luni, Lacu Rosu si nu numai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Laura Ioana

DA,astept inca o fata spre surprinderea noastra a tuturor,dupa atatea peripetii.
Asteptaram vreo 10 ani pentru Sophia, sper sa fie bine pana la capatul sarcinii

Inca nu este sigur ca e fata,pe 14 noiembrie mergem la eco si atunci ne lamurim.

Sophia 2ani
+17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Noi santem invitati in a 2-a zi de Craciun la soacra-mea.

Pentru noi voi face o ciorbita, sarmale, carnati cu mamaliguta.
Cozonacul il comand de ani de zile de la cofetarie, eu nu ma pricep la prajituri si nu am nici timp.

Ingrid si Cristi 5 ani si 7 luni

Mergi la inceput