Colinde si Meniu de Craciun 2008.

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

In Spania ajunul Craciunului este deosebit...este Noche buena(noaptea cea buna) si este foarte familiala...de obicei copiii(inclusiv cei de 40-50 de ani) vin acasa, se strang pe langa parinti si se petrece seara in jurul mesei cu fel de fel de bunatati. Problema cuplurilor este ca nu pot merge si la parinti si la socrii, asa ca ajunul Craciunului la parinti si cina de revelion la socrii, sau invers.

De obicei se serveste carne la cuptor, cascavaluri, sunci, fructe de mare, supa de fructe de mare, fiecare ce poate/stie mai gustos si sofisticat.

Anul trecut am pregatit cina la mine acasa, au venit socrii si-am gatit somon la cuptor in sos de portocale. Cam greu somonul la stomac seara, mai ales daca inainte bagi o gramada de aperitive si inchei cu tiramisu in cupe...

Anul asta daca vine cineva(inca n-am lansat invitatii) am sa fac tot ceva pe baza de peste, dar mai lejer...am sa iau niste idei de la voi si-am sa fac si ceva romanesc.

Tocmai am adus din Ro branza sarata de vaca, dar sarata...jumate am pus la desarat in apa...ce pot face bun si romanesc cu branza sarata?(daca tine pana atunci bineinteles)

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny
Tocmai am adus din Ro branza sarata de vaca, dar sarata...jumate am pus la desarat in apa...ce pot face bun si romanesc cu branza sarata?(daca tine pana atunci bineinteles)


branza tine mult, stai linistita. placinta cu branza sarata poate?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Ionica, nici eu aici nu gasesc varza murata intreaga (si nici nu m-am complicat sa pun la murat deocamdata) dar am descoperit un truc. Aici se gaseste o varza mai mica si creata care se preteaza la invelit sarmale excelent dupa ce e oparita putin. Iar aroma de varza murata o obtin asezind pe fundul oalei si deasupra la final, un strat generos de varza murata tocata apoi fierte normal. Noua ne place tare mult cum ies asa. Daca vrei sa fie si mai acrisoare probabil poti pune varza murata tocata intre fiecare rind de sarmale. Mie mi-a placut ideea (nu e a mea, nu sunt eu asa un geniu ) si rezultatul asa ca am vrut sa il impartasesc mai departe.

Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

care-i varza aia, alintaroma?

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Da, stiu de care varza vorbesti, e mai inchisa la culoare,un verde brad-e chiar creata

Da eu tot pun varza intr-un butoi,vreau sa- i impresionez pe socri

Am vazut un butoias dar am uitat unde,o sa caut pe internet,poate livreaza acasa.

Mai bagati si voi colinde si traditii de pe unde sunteti din alte tari.

Sophia 2ani
+17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Andreea e varza Savoy. Eu o cumpar mereu de la Meijer e linga varza verde clasica. Mi-a placut ca oparita e minunata la impachetat ca cea obisnuita aici puteam sa-mi fac opinci din ea da sarmale nicicum
uite am gasit si o poza
http://www.fotosearch.com/PHD407/os49016/

Ionica succes cu varza murata ... eu nu ma complic ca in primul rind e foarte tare cu frunze groase si mai pot da si rateu cu muratu ...



Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

ionica vad ca si tu esti tot din DE,am gasit saptamana trecuta varza murata la un magazin rusesc de la mine din orad(PD) si e tare buna.am facut deja o tura de sarmale.aveau atatea bunatati ca in romania incat as fi cumparat jumatate de magazin.vezi poate ai si tu in zona asa ceva gasesti muraturi,foi de placinta,rahar,foi de napolitane.

si ca sa nu fiu off topic noi vom fi de craciun anul acesta in romania asa ca masa o va pregati mama cu sarmale,cozonaci,ciorba de pucel ca in fiecare an.
eu voi face cateva fursecuri si un tort.insa mai arunc si eu un ochi ca avem nasii invitati la masa in a treia zi de craciun si poate gasesc ceva idei .

mamica fluturasului Matei




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Citat:
citat din mesajul lui alintaroma

e varza Savoy. Eu o cumpar mereu de la Meijer e linga varza verde clasica. Mi-a placut ca oparita e minunata la impachetat ca cea obisnuita aici puteam sa-mi fac opinci din ea da sarmale nicicum
uite am gasit si o poza
http://www.fotosearch.com/PHD407/os49016/

Ionica succes cu varza murata ... eu nu ma complic ca in primul rind e foarte tare cu frunze groase si mai pot da si rateu cu muratu ...



Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going


hm, tre sa ma apuc de cautat, magazinul meu n-are varza de-asta...multam.

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspoliss spune:

Si eu am gasit varza murata la bosniaci. Dar nu intreaga, ci desfacuta in frunze si pusa in borcan. Dar cred ca de data asta o sa fac de Craciun sarmale in foi de vita( de la magazinul grecesc). Aici cand suntem invitati de obicei ne da mancare cam ca si la Thanksgiving, adica un curcan mare la cuptor, cu pireu de cartofi, placinte si quiche, sos de cranberries si cartof dulce la cuptor . Dar tare dor mi-e de "porcariile" de acasa. Ai mei de obicei taiau cate un porc, si mancam la shorici si alte cele pana crapam. Si de piftia lui bunica mi-e tare dor, cred ca voi face si asa ceva, dar cu picioare de curcan.
LA noi era obiceiul de Craciun sa mergem la colindat toata noaptea, si ne opream pe la toate matusile din oras(aveam o gramada)iar ele ne serveau cu tot felul de "salati": salata boeuf, salata de ciuperci cu smantana, salata de vinete, salata de oua sau oua umplute, salata de pui cu mere verzi, salata de fructe...si lista poate continua.

Crisss 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Rondele aromate( contin fulgi de ovaz)
Ingrediente: 125 g miere; 200 g zahar, 150 g margarina sau unt sau untura, 50 g migdale macinate, 50g coji de portocala confiate taiate marunt, 200 g fulgi de ovaz, 250 g faina , 15 g amestec mirodenii craciun, 5 g amoniu alimentar.
Mod de lucru: se framanta toate, amoniul se dizolva in putina apa. Aluatul se intinde intr-o foaie de cam 5 milimetrii grosime, se decupeaza rondele sau alte forme daca doriti, si se coc in tava unsa.
Inainte de coacere se ung cu galbenus de ou si se decoreaza cu migdale tocate mai mare, apoi se coc cam 10 minute.

Mergi la inceput