Mamici norocoase de sept -oct 2008 (167)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Mamicilor,
ajutati-ma si pe mine cu un sfat: fata mea mananca 90 ml de lapte praf la o masa (are 11 zile) si mie mi se pare cam mult. Ii dau si lapte de san (nu suge si ma mulg), tot 90 ml, dar cu asta nu se satura deloc. E clar ca laptele meu nu e satios, asa ca vrand-nevrand trebuie sa ii dau completare. Totusi, nu e cam mult 90 ml la o masa pt un copil de 11 zile? Ai vostri cam cat mananca? Mentionez ca are cam 7-8 mese pe zi. Intre mese ii mai dau si cate putin ceai, asa a zis doctorita, ca daca nu se satura si la vreo jumate de ora - o ora mai cere, sa ii dau ceai, ca sa nu amestec laptele pe jumatate digerat cu cel proaspat.
Deja se strange de burtica si doarme agitata, mi-e teama sa nu inceapa colicile mai devreme....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Leah

Mamicilor,
ajutati-ma si pe mine cu un sfat: fata mea mananca 90 ml de lapte praf la o masa (are 11 zile) si mie mi se pare cam mult. Ii dau si lapte de san (nu suge si ma mulg), tot 90 ml, dar cu asta nu se satura deloc. E clar ca laptele meu nu e satios, asa ca vrand-nevrand trebuie sa ii dau completare. Totusi, nu e cam mult 90 ml la o masa pt un copil de 11 zile? Ai vostri cam cat mananca? Mentionez ca are cam 7-8 mese pe zi. Intre mese ii mai dau si cate putin ceai, asa a zis doctorita, ca daca nu se satura si la vreo jumate de ora - o ora mai cere, sa ii dau ceai, ca sa nu amestec laptele pe jumatate digerat cu cel proaspat.
Deja se strange de burtica si doarme agitata, mi-e teama sa nu inceapa colicile mai devreme....


Eu i-am facut proba cu cantarul si David papa cam 100g la o masa. Eu nu ii dau ceai. Dr a zis ca lapticul de la san tine si de foame si de sete. Tot 8 mese avem si noi. Eu zic sa nu ii mai dai ceai ca ii iei din lapte... Nu e mult 90g, e ok.

Calciul lactic nu stiu exact pentru ce este.
Va pooop , ma striga piciul ...

Printesa mea iubita Valentina


Soricelul meu iubit

poze

poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui Leah

Mamicilor,
ajutati-ma si pe mine cu un sfat: fata mea mananca 90 ml de lapte praf la o masa (are 11 zile) si mie mi se pare cam mult. Ii dau si lapte de san (nu suge si ma mulg), tot 90 ml, dar cu asta nu se satura deloc. E clar ca laptele meu nu e satios, asa ca vrand-nevrand trebuie sa ii dau completare. Totusi, nu e cam mult 90 ml la o masa pt un copil de 11 zile? Ai vostri cam cat mananca? Mentionez ca are cam 7-8 mese pe zi. Intre mese ii mai dau si cate putin ceai, asa a zis doctorita, ca daca nu se satura si la vreo jumate de ora - o ora mai cere, sa ii dau ceai, ca sa nu amestec laptele pe jumatate digerat cu cel proaspat.
Deja se strange de burtica si doarme agitata, mi-e teama sa nu inceapa colicile mai devreme....

Asa manca si alexai ,dar nu la fiecare masa,uneori mai mult alteori mai putin,ei stiu cat le trebuie asa ca stai linistita e k.

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
http://good-times.webshots.com/album/563995768RkQYpK
http://good-times.webshots.com/album/567243206wueVQZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Leah, pitica mea papa 75-80 de ml si avea 8-9 mese pe zi in a 3-4 zi de viata. Si eu m-am agitat si am intrebat in stanga si in dreapta, unii imi spuneau ca e bine altii ca e prea mult. Asa ca am lasat-o in pace sa pape cat vrea. In timp s-a stabilizat si si-a facut singurica program, acum are in medie 6 mese x 130 ml. Sfatul meu este sa-i dai numai san si sa o lasi pe ea sa suga de cate ori cere, asa se va stimula si productia de laptic. Nu-i mai da formula, se satura de la praf si incet incet va trebui intarcata pentru ca-ti vei pierde laptele.

Eu nu prea inteleg nici faza cu ceaiul, practic doar isi umplu stomacelele aiurea, nu le tine de foame, decat ceai mai bine ii dai lapte. Si ceai peste lapte oare ii face bine la stomacel, daca doctorita spune sa nu-i dai lapte? Ce ceai ii dai?

Mamica fericita de Carla Alexandra
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexa si mami

fetele, pt ce e calciul lactic?! mi-a zis dr sa iau

alexa simami

Alina probabil ca ai lipsa de calciu,e k ...desi prea mult calciu poate provoca contractii

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
http://good-times.webshots.com/album/563995768RkQYpK
http://good-times.webshots.com/album/567243206wueVQZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bilita2077 spune:

buna sunt adina si sunt noua in grup.am nascut pe 15.09 un baietel de 3.570kg si 50cm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Mamici, bebici, burtici!

S-a nascut Anna de Piersicutza!

Aseara la 23 era la spital, azi dimineatza pe la 7:45 (parca) a venit printesa! Am vorbit cu Mami, era foarte bine, doar obosita. A nascut cu PDA, dar s-a descurcat grozav de bine si pana acolo.
Una peste alta, Mami si Anna sunt foarte bine!
Ce-mi mai amintesc e ca Printzesa are undeva la 3,300 kg, 48 cm si a supt cu sarg din prima (si tzipa daca o lua de la san!).
Acuma se odihneste, dar cum primesc "datele oficiale" vin sa va spun.

V-am pupat si va doresc bebelusi sanatosi si papaciosi si nasteri usoare.
O alta mamica de sept.- oct., dar 2007.

Piciulika, mami de Michael (8.10.2007) www.unserbaby.ch/geomo/content.html" target="_blank">
Situl lui Michael - parola o stim toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Bine ai venit pe lume ANNA!!! Sa cresti mare si frumoasa. Piersicutza felicitari!!!! Lapte mult si refacere rapida!!




mami de Daria Anastasia

Nocom (asa spunea baietelul meu Noroc, cand era mai micutz)

poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Poze cu Anda la semnatura pentru cine are timp. Pup burtici, bebei, mamici.

de Anda Teodora

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

N-am mai reusit sa intru de mult timp ca am avut niste zile tare proaste cu burtica. Saracul de el nu stiu ce a patit dar asa se chinuie de tare cand face un caca de mi se rupe sufletul. Am incercat Debridat, Espumisan, Infacol. Nici eu nu mai stiu ce sa-i mai dau. Si era mai bine inainte, nu stiu ce a patit. Ni s-a stricat si programul.. ala care era .. cat de cat acolo. Ziua cam mananca mai nou din ora in ora . poate e si asta de vina ?? Nici noaptea nu e prea bine, nu prea depasim 4-5 ore de somn. Si in timpul zilei nu prea mai doarme. dar a luat bine in greutate, am ajuns la 5 kg fix azi. Macar atat !!

Bebeilor care au aparut intre timp pe lista vreau sa le urez BINE ATI VENIT PE LUME!!!!! Sa fiti sanatosi si frumosi si cuminti si fara colici !!

Gravidutele care au mai ramas, sa stiti ca nu v-am uitat si va tin pumnii, sa aveti nasteri usoare si fara prea mare chin !


Mergi la inceput