America (127)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

I-am descoperit recent pe baietii astia...sunt exceptionali, se numesc Apocalyptica si canta la violonceluri melodiile Metallica.

http://www.youtube.com/watch?v=rbTozgoj9OQ - Nothing Else Matters

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Adriana multumesc. Sunt ok, maine dimineata o sa ma loveasca rau emotiile da ..ehh..momentan ma "lupt" cu o cutie de Haagen Dasz..- mi-a luat-o husbandu sa ma relaxez ca nu am voie alcohoale pe motiv de alaptat pisoi mic de Sabina. Intru maine si povestesc neaparat cum a fost - daca supravietuiesc .

Cami - mami de de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Referitor la carti, da, lu' fi-miu i-au placut cartile cu Junie B., citeste una pe ora:)) Dar a citit vreo 12 deja, in vacanta si ne-am mai plicti. Si eu sunt in cautare si de altceva. I-a placut si Amelia Bedelia. Am cumparat si aia cu Diary of a Wimpy Kid, dar mi se pare ca e pt. copii ceva mai mari (sau mai maturi decat al meu --incercam pe la anul sa vedem) Interesanta ideea cu Robinson Crusoe. Ma intreb daca l-ar tenta pe fi-miu. Ramona, asemanator cu Robinson Crusoe este "Doi Ani de Vacanta", de Jules Verne. Bogdan nu prea are timp sa citeasca in cursul anului, mai mult prin vacante. Ma gandesc sa ii fac cumva un program, sa il mai indemn sa citeasca. Apropos de citit, m-am oferit la scoala sa merg martea intre 9.10 si 9.40am in clasa lui Bogdan sa ii ascult pe copii cum citesc. Am fost deja martea asta si am vazut negru si toate culorile in fata ochilor. Fi-miu si alti 16 copii citeau si lucrau (inlocuiau litere lipsa din cate un cuvant) dintr-o carte "Book 1", unde "actiunea" era asa: "The cat is on the mat"; "This is a h-t" (si poza palariei) etc... O singura fetita, care stiu eu sigur ca la sfarsitul anului trecut a invatat sa citeasca lucra din cartea numarul 18!!!! Eh, cum ziceam, nu ca ma laud, dar ma laud, fi-miu totusi citeste chapter books de anul trecut si el trebuie sa citeasca "the cat is fat or on the mat" si nu i se ofera si lui oportunitatea sa invete naiba ceva la scoala asta, astia isi bat joc de mine yada yada yada ??? M-am dus inapoi la scoala tot atunci marti, ca daca nu ma duceam faceam sigur apoplexie si intrebai io pe ocolite cica "cam ce ar tb sa faca fi-miu sa avanseze si el la chestii asa ceva mai complicate? A ramas cumva in urma pt. ca nu e asa cuminte?". M-a linistit invatatoarea ca cica "ah, nu, nu l-am testat" (la mijlocul lui Octombrie, scoala inceputa din August!!), cand il voi testa probabil va trece la alta carte". Oh, well..m-a linistit. Dar din pacate ma scapai si zisei "Oh, great, because this is what he used to do in PRESCHOOOOL!!". Desi e adevarat, nu trebuia sa zic asta. Acu' sa imi zica expertii, cum o abordez asa ca o continuare pe invatatoarea asta miercurea viitoare la sedinta. Oare cum sa vorbesc a.i. sa o conving sa ii dea totusi si lui lucruri din care sa invete ceva. Stiu ca trebuie sa evit cu desavarsire sa mentionez cum ca fi-miu "is bored" sau sa pronunt cuvantul "gifted" Doamne Fereste. Da' cum sa ii zic? Voi, cand ati fost in astfel de situatii (ca's convinsa ca cel putin Andrada si Ocebine au fost), care a fost abordarea care a dat rezultate si ce abordari nu au dat rezultate?

In alta ordine de idei, v-am zis ca a avut fi-miu primul concurs de inot? Nu, n-a castigat, dar i-au cazut ochelarii cand a sarit de pe boardul ala si el a inotat in continuare, manca-l-ar mama de Michael Phelps (totusi e cam urat Phelps ala, al meu e mai frumos )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Stiu ca's nesuferita, da' n-am ce face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Esti absolut mortala!!!.
Am scris o gramada dar te plictisesc cu istoria noastra. Pe scurt cind ma duc la invatatoare incerc sa am deja in cap ce vreau sa cer (prima vizita e de informare si tac, urmatoarea cer, asta ca sa am capul limpede si tot asa una d-aia una d-aia pina la sfirsitul anului). Deci in gradinita i-am cerut sa il lase sa stea undeva sa citeasca carti sau sa-i dea probleme de mate, mi-a zis ca nu poate sa faca asta, dar i-a dat un pic mai mult de lucru pina la urma spre sfirsit ii mai dadea o carte si s-a cam rezolvat problema in timp. Invatoarelor le plac mamele care se implica. Povesteste-i cum studiati una alta, ca e interesat in citit, faze funny cu el, etc, fa-o sa ii acorde atentie, fii hotarita si cu umor cum esti aici pe site (ca trebuie sa recunosc ca tipa pare putin tuta daca n-a observat pina acum ce copil e Bogdan),
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Merci Andrada! Cam asa deci, sa ma tot duc pe capul ei si sa o iau prin invaluire. Pai de aia ma si inscrisei la chestia cu cititul martea, sa tin aproape, ca io doar stii ca lucrez full time, da' deh, n-am sef, avantaj eu, c'asa e'n tenis. Cand ma vazu invatatoarea la sedinta referitoare la activitatea cu cititu' nu si-a crezut ochilor cica "tu venisi ...aaa pt. aia cu cititul, sau doar asa sa discuti de fi-tu?". "Nu tanti, pazea, vin pe capul tau sa vaz cu ce te ocupi, ti-ai facut-o cu mana ta"

Nu il vazu pe fi-miu cat e de genial pt ca una la mana, cre' ca l-a barfit aia de anu' trecut ca nu colora (fetita cu cartea nr 18 e o chinezoaica f.f. cuminte, preferata aleia dinainte). Si doi la mana, fi-miu se ridica din banca sa vorbeasca cu altii, se uita pe pereti si se batzaie, nu pare un intelectual. Ce-o zice asta: lasa'l p'asta ca nu il intereseaza, ma-sa is just another pushy parent, I'm sick of pushy parents. Cred ca ele sunt convinse ca e ADHD, da' nu au avut tupeul sa imi zica niciodata asta pt ca anu' trecut fusei la consilier si inainte sa deschida ala gura i-am zis io sa nu cumva sa imi zica ca e fimiu ADHD ca nu ma intere. O fi (oi fi si eu si sunt inca in viata), si poate nici nu ma intereseaza, ma intereseaza sa invete cat o putea el. Una peste alta, sa ii ia dracu', excuse my French. Nah, ca m-am racorit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Testele lui ce arata Ruxij?

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ruxij, eu am avut ieri intilnirea cu teacher. Eu am imbinat "copilul mai greseste, cum sa-l ajutam" cu "temele sint prea usoare". A mers, cica o sa-i dea mai mult de lucru. Adica a notat intr-un carnetel, nu stiu ce va fi mai departe. Sorry, stiu ca nu pe mine m-ai intrebat dar mi-am dat cu parerea ca tocmai avui intrevederea asta.
Multumesc pentru sugestie, incepuram si cu Jules Verne (20,000 de leghe - deocamdata)si i-a placut la fel de mult.
Mai bine il pui sa citeasca putin si des. Nu stiu cum e la voi, aici am avut "reading log" inca din clasa intii si notam in fiecare seara numarul de minute citite (minim 100 pe saptamina). De fapt continua traditia si anul asta. Mi s-a parut o idee foarte buna, nu cred ca Alexandru ar fi citit atit de mult daca nu era metoda asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Felicitari la toti copiii cititori.
Ruxy, esti totala!

Acum intreb si eu, sa nu mor nestiutoare! De la ce varsta au invatat copiii vostri sa citeasca?
Eric are 4,4 ani si stie toate literele alfabetului, mari si mici si numerele de la 1 la 30. Citeste, in sensul ca spune orice cuvant pe litere. Dar nu leaga cuvantul. Pana cum ii citesc eu in fiecare seara. E in preschool, dar e genul de preschool unde mai mult se joaca decat invata. A fost 9 luni la o gredinita cu multi copii coreeni si acolo a avut startul cu literele, acum face acasa cu noi zilnic. Scrie literele si numerele, cate 1 pagina zilnic. Si nu, nu-l stresez, lui ii place. Dar de citit, vad ca nu se apuca astia la gradi, iar eu nu stiu cum. Copiii vostri cand au invatat sa citeasca?
Si de unde iau si eu o lista cu ce carti sunt potrivite pt varsta lui? Noi citim acum Dr Sears, Micki Mouse, Pooh Bear si alte de genul.

Bafta la fetele cu examen maine!

4 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

oanaXandy
Trimis la - 17/10/2008 : 06:35:31
--------------------------------------------------------------------------------

Buna fetelor....am sa postez un subiect care probabil nu e legat deloc de acest web site....incerc sa intreb cat de multa lume pot ....daca vreuna din voi poate sa ma ajute cu vreun sfat as aprecia nespus demult:)

In cateva saptamani ma voi casatori in sfarsit... Viitorul meu sot e cetatean american in devenire....( mai are aprox 6 luni pana la primirea actelor, de abia a aplicat). Momentan statul meu poate fi caracterizat ca fiind ilegal, am iesit din viza de o vreme buna. Permisul meu de conducere va expira in cateva luni,respectiv in februarie. Stiu ca fara acest ID voi fi mai mult moarta decat vie. NU pot aplica pt reinoire pt ca nu pot face dovada unui document ce sa ateste statul meu leagal pe teritoriu US( DMV din California/Florida unde locuiesc prevad acest lucru). Cum inca nu pot aplica la INS pt green card decat dupa ce sotul meu devine cetatean....nu cunosc nici o modalitate prin care sa pot extinde permisul. Ma intrebam daca vreuna din voi are vreo informatie care m-ar putea ajuta la dobandirea acestui act.....as aplica pt orice stat din US doar sa am un ID pt cateva luni pana cand voi putea sa imi obtin permisul de CA. Vreo veste buna de la voi oare?

Va multumesc oricum celor care citesc randurile mele si scuze anticipate celor ce cred ca am postat un subiect atat de delicat pe un site dedicat in exclusivitate copiilor si mamicilor.

Mergi la inceput