Pepenasi de iulie-august 2008 (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

Buna fetelor
Va multumesc ca ma mai tineti minte.Nu am mai intrat ca in septembrie cat a fost vremea aia rece ne-am mutat in sufragerie si nu am mai stat la calculator in camera fetitei decat eu seara sa va citesc dar nu am mai avut si timp de scris, pentru ea era prea racoare aici .In sufragerie bagam aerul conitionat la treaba sa faca aer cald.Apoi de cand s-a facut frumos afara am bantuit amandoua prin parc pe la tineretului toata ziua.
Caprioara, Bujo ,Cristina 26,Ankalaura, Didi, Sun, Mada,Marina 1609, Ileana,Camy -ma bucur ca esti tot aici cu noi are DD un plan pentru fiecare dintre noi si multi pupici pentru toate fetele nu le mai mentionez ca nu tin minte atatea nume, scuze.
Caprioara pozele le-am sters ca am citit sunt probleme cu spatiul pe picassa, dar o sa pun poze noi de la 3 luni sa vedeti ce frumoasa este Denisa , a crescut mare are 7 kg deja si este destul de lunga ,maine facem controlul de 3 luni ,ne viziteaza d-na doctor acasa si o sa va scriu si inaltimea.
Am fost azi la ORL ca sa ma linistesc eu ca bebe la inceput era suspecta de laringomalacie si nu este cazul daca a fost s-a rezolvat problema laringelui.
Mergem acum la 17 si la med life la ecografie sold sa vedem cum am evoluat ca purtam 2 pampersi de cand am iesit din maternitate de la prima eco ca ea a fost pelvina si nu a avut pozitie buna ca sa se aseze oasele bazinului.Sper sa fie bine si sa nu ajung la cine stie ce( hamuri, ghips) cu Denisa ca as innebuni, am niste emotii mari de tot sa trecem si hop-ul asta.
Felicitari pentru crestinare celor care au facut botezul, am vazut pozele.
Denisa cand suntem acasa este foarte incantata sa se joace pe salteluta ei tinylove, trage deja de unele jucarii cu manuta. Mai nou tine in mama jucariile cand i le dau si le zdrangane.
Si este o mare profitoare ii place in brate la mami sa adoarma si sa stea si in parc cu capul pe umar sa vada ea tot , eate o mare curioasa , si in casa se uita dupa maine peste tot cand fac vreo miscare.
Tot la san exclusiv suntem dar m-am ajutat cu galactogil acum vreo luna si acum beau numai ceai de lactatie de la fares si la mine merge.
Acum am vazut ca s-a votat legea, eu termin postnatalul pe 12 noiembrie, apoi pana la sfarsitul anului o sa termein zilele de concediu de odihna ramase neefectuate( de fapt o sa figurez prezenta la birou ca oficial concediul de odihna l-am luat in mai), apoi de la 1 ian 2009 o sa intru in CIC. Intrebare pentru ANKALURA( caam vazut ca te prpicepi) se poate sa intru in CIC desi mi-am reluat activiatea dupa postnatal o luna jumatate sau astea 2 concedii postnatal si ingijire copil trebuie sa fie in continuare???
Va pup ca s-a trezit Denisa

Andreea de Denisa(11.07.2008)
Povestea nasterii http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=125120

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Dara, bine ai revenit ! Asteptam pozele ! Bafta la doctor si sa ne spui ce ati facut.

Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si de Ilinca (14.07.2008)
Povestea nasterii Ilincutzei, poze Ilinca si Ilinca si Matei
poze Ilinca, burtica, botez si altele
(cont abimami2008 cu parola de la mailul comun)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

...la capitolu' ''VIATA BATE FILMU" din pacate cred ca eu l-am deschis ...cu tot ce s-a intamplat...si inca se mai intampla....dar nu mai am putere sa povestesc...

...ciudat este ca tot timpul am fost afectata de nenorocirile oamenilor...nu am crezut ca si viata mea va fi asa tragica... ce an mai...cum am pierdut eu totul anul asta..

...eu si Cris am pierdut tot...firma, masina, casa, serviciu...si cel mai grav...COPILUL..

Lupta cu kg
Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

cine ma invata si pe mine sa deschid capitol nou?????...trebuie sa deschid capitol nou la sufletul credintei...

Lupta cu kg
Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrey2008 spune:

ileana ms ptr parola
am reusit sa creez un album la pepenasi dar nu stiu sa pun poze in el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Buna

Multam Anaxena de raspuns, maine am programare la tuns sa vedem cum ma mai capreste de data asta...

Mai, da ce poza ti-a facut fotograful tau! ......arati super bine si de la spate ( cu tot cu patrafir)! Frumoasa rochia!

Offff vrea piciul papa...revin....



Flory de George Alexandru 23.02.2006 si David Gabriel 27.06.2008

pozele mele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Revenit bine ca nu ati scris prea mult ca si asa mai am de recuperat iar cap trecut ca prima oara mesajul meu s-a dus pe apa sambetei.
Camy am deschis capitol eu la sufletul credintei.
Revin tre sa schimb bebitza sa ii dau papa si sa ma apuc de cap trecut.

de Ari si Ami

Lupta cu kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Noi am fost azi dimi la doctor unde m-am umplut de nervi!
Am facut Rotatixul - Erika l-a inghitit frumusel. I l-a dat picatura cu picatura si a fost totul ok. Vestea "buna" e ca la rapel ne trebuie alta doza! Si zice Vicky ca in Franta e mai ieftin ca la noi si include toate dozele...! La noi e mai scump si nu e decat o doza! Pai ce naiba... asa e in democratia romaneasca!

DARA - la buna regasire! Abia astept pozici cu Denisa.
Nu ma pricep prea bine, dar din cate stiu CIC-ul nu te obliga la o anumita data de incepere. Poti sa intri in CIC si cand are copilul un an atata timp cat nu ceri bani din urma. Ma rog, ii poti cere dar nu ti-i da nimeni. Ti se da din urma doar daca depui cererea cu max 60 de zile de la suspendarea contractului.
CIC-ul se opreste cand copilul implineste 2 ani, indiferent de data la care ai intrat.

Daca legea se va aplica de la 1 ianuarie 2009, asa cum zic astia, nu inseamna ca trebuie sa depui dosarul atunci, ci inseamna ca pana atunci iei 600 de lei si de la 1 ianuarie iei conform calculatiei cu procentul stabilit.

TOTUSI, ceea ce s-a aprobat este doar modicarea unui articol. Conditiile complete urmeaza sa fie discutate pana la sfarsitul anului... De ex... daca e vorba de procent din net sau din brut, daca se calculeaza procent din veniturile din salarii sau inclusiv din indemnizatie (care nu sunt impozabile...), daca se includ pre si postnatalul, care nici astea nu sunt platitoare de impozitul de venit... si tot asa... o multime de detalii care sper eu sa nu se afecteze foarte mult...
In cazul meu, daca se merge pe varianta cu venituri impozate complet, ma arunca la perioada iulie 2007-iunie 2008, si pierd destul de mult ca in 2007 primeam bonusurile la negru, dar asta sa fie baiul! Chiar si 85% din net daca as primi si tot as fi multumita, chiar daca intre net-ul si brut-ul meu e o diferenta al naibii de mare!!!
Sincer va spun, si cu 10 sau 12 sau 15 milioane si tot as fi fost fericita, dar astia 600 de lei sunt PE-NI-BILI! Sunt penibili pentru ca nu acopera pampersii si laptele, doctorul, nu zic vaccinurile....! Atata am sperat intotdeauna, sa pot acoperi necesitatile decente ale copilului fara sa iau de la gura celuilalt copil!

Cu laptaria - la mine pare sa nu mai prea functioneze nimic. Oscilam intre 2 si 3 biberoane pe zi.... Uneori si completare, cand nu se satura la san, dar alea 2 sau 3 sunt biberoane complete... Deci suntem la 50% sau chiar mai putin san vs. formula.


Anca mami de Eliza si Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Cris, am alaptat...Pai tu numai o poza aveai cu Mihaitza ieri??

Boti, pai eu sunt alergica la aer conditionat, la sisteme de ventilatie, la lana, la fan, la praf...si la primavara.As lua si eu vitamina C ca tine numai ca ma prinde peste noapte.Si eu sunt cam fleatza de felul meu si nu imi dau seama.I-am aratat la Vil poza cu Gargaritzuca (asa-i zice el la fie-ta) in hamac...Heheheeeeee, ce i-a placut!!!

Camy, un pupic si o strangere in bratze.

Diarux, multzumesc de pupic, ma simt mai bine acu...Singura ai fost in Bora Bora sau cu familionul?Am suferit dupa tine, ce sa mai zic de sor-ta Carmenela

Bujo, eu zic ca esti in gasca...Si cum, grecul dormea cu ma-sa in pat????Ce tareeeeee

Caprioara, cred ca in gasca nu e numai Didi si Anaxena...Cred ca e si Sibylle, si eu....Dar drept e ca noi suntem ceva mai departe

AnnaBaby, m-ai uimit cu cresa...Ce nesimtzireeee...Sa-ti ceara luni in avans, mi se pare usor absurd!!!

Anka - repet si eu intrebarea lui Ilennuca - de ce e mai bine la gradi decat cu bona???????

Noi cred ca am inceput puseul de 3 lunitze ca suntem maraite si deceptionate

PS-CARE II FACETI COMPLIMENTE LA ANTHONY???!!!VA ROG MULT, E DAT!!!

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa si Vil parinti fericiti de Anais

Caruciorul rosu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Fetele, ce am uitat sa va spun, mi-a zis asistenta azi la cabinet, cica umbla un zvon ca o sa se scoata de pe piata vaccinurile astea, Infanrixul, etc.... Nu stiu de ce, dar ea asa zicea ca se poate. Vorbea cu una la tel si ii zicea sa se duca sa caute repede ce mai poate gasi, sa le tina la rece, ca nu o sa mai fie deloc!

Anca mami de Eliza si Erika

Mergi la inceput