Mamici norocoase de sept -oct 2008 (166)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Tocmai mi s-a resetat rabla si am pierdut ditamai mesajul. Kllemi, Ange, maryb, raluca83, Lucutta, Nikolici, Nausica, sa fi#355;i fericite alaturi de comorile voastre!

Laureta sper ca acum sunteti bine. Pup.

Mami de alexa, precum si toate burticile un pupic mare de la mine. Faceti pe dracul in patru si dormiti fetelor cat mai aveti timp.

Noi am ajuns ieri la ai mei, in prealabil am lasat puiul in maternitate si am depus actele de schimbat buletinul, precum am cumparat carut brevi grillo si marsupiu. Drumul a fost greu si ma resimt la cusaturi chiar si acum. Maine am de scos 3 fire, restul sunt resorbabile.
Anda papa doar san, e o scumpa. In masina a dormit non stop. Acum doarme dupa prima baita, infasata.
Ar mai fi de spus dar mor de somn. Va pup.

40+ Anda Teodora

pozne cu burtici si alte nebunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

vin si eu cu o mare intrebare la voi: cu ce trebuie sa ma duc la o mamica care tocmai a nascut????
ajutati-ma va rog cu sfaturile voastre. mamele, prietenele cu ce au venit la voi.
azi s-a nascut baietelul care avea DNP cu mazarica mea si as vrea tare mult sa-l botez. sa fie copilul meu de suflet.
bun venit noilor puiuti, felcitari noilor mamici.

poze
Just Me
Poate acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

wow, cati bobocei s-au nascut azi!!

felicitari maicilor si numai bucurii boboceilor!!
fetelor, ati auzit ca s-a votat legea privind modificarea indemnizatiei de cresere a copilului??
cica se aplica de la 1 ianuarie 2009, oare daca intru acum in concediu de CIC, pot sa optez pt 85% din salariu??? cine se pricepe??
ca daca nu...imi bag un fara plata pt o luna jumate cat am pana la 1 ianuarie...

ziceti-mi si mie ce trs a ia nasha la botez, ca v-am intrebat la capitolul trecut...daca stiti...


poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

Delphinas, La multi ani pt ieri!!!
poti sa-i iei ceva pt bebe...
te referi la un cadou sau la mancare pt mamica??

poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

FELICITARI TUTUROR, Bebei sanatosi si plini de noroc iar voua mamicilor refacere cat mai rapida!!! mama ce s-au precipitat lucrurile.

Ca si kid va spun si eu ca suntem o gasca de suport pentru alaptat la san. Intrebati linistite orice legat de asta, dar si despre alaptat cu formula pentru ca stiti ca eu am experienta si in privinta asta.

Am fost la controlul de 6 saptamani. Totul ok si la locul lui, imi pot relua absolut toate obiceiurile dinaintea sarcinii. A fost emotionant ca m-am pupat cu doctorul si asistenta de parca nu ne mai vedem nu stiu cat timp. E adevarat ca ma cam obisnuisem sa ii vad lunar. Acum mai vorbim abia prin primavara pentru un test Papanicolau si montare sterilet. A da si am liber la BB3 peste doi ani dar nu sunt eu convinsa ca mai vreau sa vedem....sa vedem.....

anca ma bucur nespus. A cautat marsupiul ce a cautat pana si-a gasit adevaratul stapan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Delphinas ... eu in maternitate am primit ceva flori (nu foarte bune pt ca le lasi acolo sa moara, nu le mai iei acasa) si muuulta mancare (ca daduse foamea in noi). Daca a facut cezariana ii vor fi de folos iaurturile, branzica de casa, in a doua zi chiar o supa de pui...mama mi-a adus ceai de "tzatze" (ceai pt alaptat" Fenicul, anason si chimen, ii poti cumpara de la farmacie si ii faci o portie si restul i-l duci sa il aiba pentru casa). Prietena mea cea mai buna i-a adus un medalion de aur fetitei...dar in mare parte cadourile le-am primit acasa. Doar nasa (daca vrei sa ii fii nasa) a venit in ultima zi cu cadouri pentru micuta...eu stiu obiceiul ca nasa scoate copilul din maternitate, adica a adus totul pentru bebe: hainute, pampers, cercei (a mea era fetita), costumas mai gros si caciulita pentru scos afara...

Claudinna Nasa mea la primul botez a cumparat lumanarea, a platit biserica (nu avansul, ce dai pe urma, avansul l-am platit eu), a cumparat marturiile, hainute- un set complet pentru bebe dupa ce il baga in apa preotul, il imbraca nasa de la piele, a adus cele trebuincioase pt preot (prosop, sapun, ulei, vin). A doua zi, la baia de mir, a adus inca un rand de hainute cu care am imbracat-o dupa ce ea i-a facut baie precum si ceva micut (un medalion) din aur care a stat in cadita la baie...
Hm, acum cand citesc mesajele vad ca am avut nasa buna...e aceeasi si la Maria. Deja m-a anuntat ca i-a cumparat trusoul de botez (hainutele) si pentru a doua zi, la mir. Abia astept sa le vad...De duminica in doua saptamani ne crestinam si noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

claudina, cica miine se discuta legea e super daca se aproba, o sa stam si noi mai linistite. nasa, din ce stiu eu, tre' sa ia pinza alba, fasa, luminarea si dupa posibilitati hainute. pt preot un prosop si un sapun.
delphinas, un cadou e bine venit oricum. hainute, un obiect de uz mai indelungat, eu una primesc orice daca e venit din suflet. dar daca se intimpla ca la mine, unde cumnata e moasa alexei si acum si a lui cipri... ii zice lu' frat'su " ce sa-i iau lui bb sa-mi zici acum ca azi iau banii si la nastere nu stiu daca mai am..."
miruna, ma bucur ca e totul bine. voinicii ce fac?



alexa simami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

multumesc frumos pt raspunsuri!!

poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

am pus cateva poze noi in album... noapte buna si felicitari proaspetelor mamici inca o data

mami de Amalia Stefania
poze
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Citat:
citat din mesajul lui sabinel

am pus cateva poze noi in album... noapte buna si felicitari proaspetelor mamici inca o data

mami de Amalia Stefania
poze
povestea nasterii


Ti-am admirat mandra, mai mai ce am crescut. E o frumusica si tati e topit dupa ea dupa cum se vede.

Mergi la inceput