DRAME PATERNE

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Picky_toto
Am si eu o intrebare ...de ce tatal e obligat sa mai plateasca pensia alimentara la copil daca nu mai are dreptul sa il vada? Asta nu e discriminare? Esti obligat sa platesti pensia alimentara dar nu ai dreptul sa iti vezi copilul, nu stii daca banii tai ajung la copil, nu stii cum creste copilul tau, nu stii cum este educat...




Si eu am o intrebare: de ce tatal mai are dreptul sa vina in vizita, desi nu mai plateste pensie alimentara? Raspunsul care mi s-a dat la aceasta intrebare a fost ca cele doua probleme nu sunt legate una de cealalta.

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Contrapunct spune:

T_A_T_A, ar fi important de aflat si punctul de vedere al fostei sotii. Tu ne prezinti exclusiv varianta ta, iar tonul si actiunile pe care le faci arata ca iti urasti fosta sotie profund, ceea ce face ca povestea ta sa fie extrem de subiectiva. Imi este extrem de greu sa cred ca o mama isi poate abuza copilul in felul in care spui tu ca o face, doar ca sa il enerveze pe fostul sot. In povestea ta e o bresa majora, care poate fi acoperita doar de versiunea mamei.
Pot sa spun, insa, ca imi pare ca si tu esti motorul acestei drame pe care o traieste fata ta. Poate daca ai incerca sa actionezi mai intelept lucrurile nu au mai atinge cotele acestea de violenta. De ce trebuie sa iti implici toti membrii familiei in razboiul dintre tine si fosta sotie? Spre exemplu, de ce a fost nevoie sa iei toata "familia parentala" la usa fostei sotii, sa iei copila? De ce trebuie sa ceri prezenta politiei, a executorilor si asa mai departe cand te intalnesti cu sotia? Personal, daca m-as trezi la usa cu 20 de persoane, niciuna venita cu gand bun, cred ca reactia mea nu ar putea decat una de aparare, mai mult sau mai putin agresiva. Tot astfel, daca mi-as vedea numele mereu ponegrit prin ziare, pe la televizor, daca m-as vedea chemata intr-o mie de procese, nu garantez ca as fi cea mai intelegatoare persoana din lume cand ar trebui sa ii fac denigratorului pe plac, indiferent de subiect. Nu imi spune acum ca este vorba de "interesul superior al copilului". Eu, una, nu am deloc convingerea ca acest interes este acela de a sta cu tine, atata vreme cat nu cunosc si ce parere are mama copilului despre asta.
Cred, asadar, ca valentele acestui razboi ti se datoreaza, in foarte mare masura, si ca tot in mana ta sta ca acest razboi sa inceteze, pentru binele copilului, in interesul caruia zici ca actionezi.
Daca ai actiona cu intelepciune si fara ura, situatia s-ar detensiona, fara doar si poate. Pana una alta, copilul pe care spui ca il iubesti traieste o drama pe care nu cred ca timpul o va putea sterge vreodata, iar scenele la care asista ea acum sunt din cele care lasa traume pe viata. Iar la scenele astea participa si fosta sotie, dar sunt provocate de tine. Asa ca, vrand nevrand, esti in foarte mare masura autorul moral al tragediei care iti va marca copilul pe viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adeia spune:

Domnule Draghici, as dori sa explicati putin mai in detaliu cum functioneaza aceasta organizatie. V-a fost pusa in mai multe cazuri o intrebare la care nu ati dat nici un raspuns concret. Cum veti face selectia intre un tata discriminat, si unul care este manat de alte intentii care nu au nicio legatura cu copilul, sau cu binele acestuia, ex: razbunarea pe mama, santaj, etc...? Partea cu educarea, va rog sa ma scuzati, dar nu o iau in calcul, asa cum am spus si mai devreme, parerea mea este ca puteti educa un om in orice, mai putin in a iubi pe cineva, indeosebi copilul.

Si mai vreau sa va intreb ce inseamna "primirea/distribuirea de ajutoare financiare sau materiale destinate tatilor aflati in dificultate"? Dificultate referitoare la ce? La cresterea copilului, la plata pensiei alimentare, la plata unui avocat, sau pur si simplu o dificultate, de orice natura? Si cum veti acorda aceste ajutoare? Se va face o selectie, sau e suficient doar sa fi tata?
As aprecia mult un raspuns la obiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Bogdan, eu te-am crezut cand ai scris ca ti-e dor de Alexandra. In fond la asta se reduce totul - la iubirea ta pentru ea, la relatia tata- copil. Celelalte - mami Helen, surioarele, casa si jucariile care spui ca o asteapta sunt... detalii (in ceea ce-o priveste pe Alexandra). Te inteleg insa ca, prin asta, ai vrei sa-i oferi tot ce crezi ca-i mai bun - o noua mama, un nou camin. Dar sa lasam asta. Fetita nu-i pe drumuri sau la orfelinat, si are si mama Tie, ca tata, iti este foarte greu departe de fetita. Ai o consolare, oarecum - noua sotie, fetitele ei, fetita care se va naste in curand. Tatal acela care a incercat sa se sinucida era si singur si depresiv pe deasupra. Nu vreau sa-l judec, numai el stie ce-a fost in sufletul lui, dar sigur nu si-a ajutat copilul aruncandu-se, voit, pe geam. Putea sa moara si-l lasa orfan. Asa, fiind in viata, mai poate face ceva pentru el - trebuie sa ai grija de viata ta mai ales cand de a ta depind si altele.Fionanciar si moral esti dator sa-ti sustii copilul.
Ideal ar fi sa te intelegi omeneste cu fosta sotie si s-o convingi sa-ti respecte dreptul de vizita. Dar sa n-o denigrezi prin campania asta si nici sa n-o ameninti ca vrei sa-i iei fetita de tot, ca atunci nu poti sa te astepti sa coopereze. Cred ca ai exagerat scotand in evidenta ce ai tu acum - noua familie in raport cu ce nu are ea (fiind mama singura). Ai speriat-o si a reactionat instinctiv, fugind de tine cu fetita cu tot ... Nu a procedat corect izoland fetita, dar cred ca a facut-o de teama sa n-o piarda. S-a simtit in minoritate fata de tine si noua ta familie - cred ca nici nu-i vorba de gelozie aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_A_T_A spune:

Inainte de a raspunde la intrebarile adresate mie, iata un album foto de familie, care cred ca e relevant.
http://community.webshots.com/slideshow/568256342VNMfZD

Bogdan Draghici
www.tata.org.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_A_T_A

Inainte de a raspunde la intrebarile adresate mie, iata un album foto de familie, care cred ca e relevant.
http://community.webshots.com/slideshow/568256342VNMfZD

Bogdan Draghici
www.tata.org.ro


Relevant in ce sens? Ca fetita ta te iubeste si ca se joaca cu surorile vitrege? Partea asta a povestii tale n-o contesta nimeni, cred.

Dar fetita n-o iubeste si pe mama ei? Nu are poze tinand-o pe mama ei in brate? Nu se va juca poate la fel de fericita cu alti frati\surori ai unui eventual partener ai mamei ei?



Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Mi se pare sugestiva poza intitualata : Alexandra cu TOATA familia. Pentru tine, da, este toata familia, dar pentru ea familia nu poate fi toata fara mama ei, asa cum, presupun, nici pentru celelalte doua fetite familia nu poate fi toata fara tatal lor.

Astea sunt traumele unui divort, faptul ca familia nu mai poate fi niciodata "toata". Dar traumele pot fi minimizate daca adultii se comporta cu bun simt. Si mi se pare total inelegant, eufemistic vorbind, sa trambitezi in toate cele patru zari ca mama copilului tau e nebuna, proasta, sifilitica si nu mai stiu cum. Poate candva insasi Alexandra va citi toate aceste mizerii. Cum crezi ca se va simti atunci? Urat, foarte urat domnule Draghici.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_A_T_A

Inainte de a raspunde la intrebarile adresate mie, iata un album foto de familie, care cred ca e relevant.
http://community.webshots.com/slideshow/568256342VNMfZD

Bogdan Draghici
www.tata.org.ro



frumoase poze! adica, mai corect spus, frumoasa SELECTIE de poze!
ca doar asta ai facut, ai selectat pozele care sa impresioneze....

daca tot conduci o organizatie T_A_T_A, de ce nu-ti faci timp sa dai raspunsurile care ti se cer aici? ti se pare prea putin??? orice inceput, se construieste din putin, de la lucruri marunte.
atata vreme cat nu poti avea o dezbatere aici, dezbatere pe care tu ai initiat-o, cum vrei sa mergi mai departe.
mie chestia asta imi spune ca nu poti comunica eficient, deci implicit si cu fosta sotie. si abureala ca esti ocupat, ca umbli sa cauti adepti...e gargara...

mai este un subiect asemanator, deschis de un alt domn, la care am apreciat ca a discutat cu noi, a raspuns aproape fiecaruia care l-a intrebat....si mai ales, ca nu si-a facut publica povestea, nu a aruncat cu noroi desper fosta sotie. citeste pe acolo si vei vedea diferenta!

Kari

Si iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adeia spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui T_A_T_A

Inainte de a raspunde la intrebarile adresate mie, iata un album foto de familie, care cred ca e relevant.
http://community.webshots.com/slideshow/568256342VNMfZD

Bogdan Draghici
www.tata.org.ro



frumoase poze! adica, mai corect spus, frumoasa SELECTIE de poze!
ca doar asta ai facut, ai selectat pozele care sa impresioneze....

daca tot conduci o organizatie T_A_T_A, de ce nu-ti faci timp sa dai raspunsurile care ti se cer aici? ti se pare prea putin??? orice inceput, se construieste din putin, de la lucruri marunte.
atata vreme cat nu poti avea o dezbatere aici, dezbatere pe care tu ai initiat-o, cum vrei sa mergi mai departe.
mie chestia asta imi spune ca nu poti comunica eficient, deci implicit si cu fosta sotie. si abureala ca esti ocupat, ca umbli sa cauti adepti...e gargara...


Kari

Si iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii!


perfecta observatia.
De mult timp am o banuiala cu privire la subiectul asta, si nu mai pot sa ma abtin.Nu am vrut sa o spun pt. ca mi se parea o enormitate ca asa ceva sa fie posibil, dar cu cat evolueaza topicul acesta cu atat mai mult mi se pare ca seamana cu altceva.

Chestia asta cu organizatia T_A_T_A, este cu foarte multe semne de intrebare. Exista Organizatia Nationala a Tatilor, asa ca nu vad de ce nu a mers domnul acolo. Cat despre deplasarile in tara in cautare de adepti...hmmm... asta imi da de gandit... suntem cu o luna inainte de alegeri, iar domnul e om politic.Pentru ca nu ni se da niciun raspuns concret, ci se deviaza subiectul spre acele parti care il scot pe domnul intr-o lumina favorabila, nu pot sa nu fac asemanarea cu o "reclama".Toata dezbaterea dumnealui semana foarte mult cu cele de la tv, din campaniile electorale,in care fiecare e perfect, iar ceilalti sunt cu bube peste tot. E o practica politica, bine cunoscuta, si seamana foarte mult cu felul in care este tratat acest subiect de catre autorul lui. Nu raspunde deloc la intrebarile incomode, doar se scoate pe el in evidenta.Singura diferenta este ca in locul opozitiei este plasata fosta sotie.
Poate gresesc, dar nu pot sa nu fac aceasta analogie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

am renuntat de mult sa mai intru aici, mai precis sa mai raspund. Acest comentariu este insa prea mult:
"cum adica sa fie nevoie de acordul ambilor parinti pt. gradinita, scoala si OPERATII ?"

Pai da, madam: nu l-a facut singura si nu poate decide singura cand si unde si daca va fi operat copilul EI, trofeul EI.

Copilul are 2 parinti, asadar ambii trebuie sa decida.
Sigur, nu in Ro, unde "legea" dateaza din sec 17 iar justitia este dezgustatoare.

Mergi la inceput