DRAME PATERNE

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

conform celor scrise mai sus inseamna ca astia sunt niste dobitoci daca au facut asta http://www.parentscentre.gov.uk/

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_A_T_A spune:

Eu am trecut peste greselile grave ale fostei sotii fata de mine, insa nu-i pot ierta traumele provocate copilei noastre si agresiunile indreptate impotriva celor dragi mie. Pe 7 ianuarie mi-a batut mama cu bestialitate chiar de fata cu propria nepotica, amenintand ca o omoara daca-i mai iese in cale. Si nu a glumit deloc. Dupa 5 luni si-a atacat fosta soacra in trafic si la lumina zilei. I-a facut praf geamul masinii pe partea soferului, producandu-i taieturi la brat. Doar interventia unui alt sofer socat de scenele la care era martor a determinat-o pe fosta sotie sa dea bir cu fugitii. In iunie si-a tarat propriul copil pe scarile blocului de la 5 pana la parter, pentru ca gasisem in sfarsit copila acasa in intervalul celor 3 saptamani alocate mie de justitie sa le petrec cu fiica mea. Am auzit copila vorbind in apartament la orele 16, apeland la executorul judecatoresc si la politie, pentru a se pune in executare sentinta. La orele 18 s-a retras executorul si la 21 a plecat si politia, ramanand la usa doar membrii familiei paterne. Pe la 4 dimineata a aparut si mama biologica, dar doar pt. a prelua copila de la bona de ocazie si a o tara efectiv pe scari in pijama. Din mai mi-a interzis sa-mi vad copila, dupa ce a fost pronuntata o sentinta prin care mi-a fost extins substantial programul de relatii personale cu fiica mea. Obtinusem dreptul de a o lua de doua ori pe saptamana de la gradinita la domiciliul meu, cu obligatia de o readuce la gradinita a doua zi. Primul drum facut de fosta sotie a fost la gradinita, pentru a rezilia contractul si a impiedica astfel punerea in executare a sentintei. Am obtinut de asemenea primele 3 saptamani din vacanta de vara, ziua de nastere si onomastica ale micutei, alte zile importante pentru membrii familiei. NU AM AVUT PARTE DE NICIUNA. Desi am actionat mereu legal, facand apel la toate autoritatile competente. FARA REZULTAT. Pentru ca traim in Romania, unde interesul superior al copilului este ignorat de justitie si celelalte autoritati.
Nu o pot ierta pe mama biologica a copilei, care a refuzat timp de un an efectuarea unei interventii chirurgicale banale de indepartare a polipilor, desi doua spitale recomandau de urgenta operatia. Nu pot uita ca a preferat sa-si trimita copila grav bolnava la gradinita doar pt. a nu o lasa in grija mea si a bunicii paterne. A cedat doar cand starea devenise mult prea grava si fara sa-mi spuna care era diagnosticul. Mi-a pus doar punga de medicamente in brate si mi-a spus sa-i "repar" copila, daca tot am chef si timp. A luat-o dupa 3 zile si a dus-o la gradinita, desi era inca in convalescenta. Considera ca e bine sa-i curga nasul non-stop pt. ca astfel produce anticorpi. Dar ea e medic si justitia o considera de regula responsabila automat si ca parinte. Recunosc ca au fost si magistrati - si nu putini - care au sanctionat-o dur, dar in cele din urma s-a gasit mereu cate o iresponsabila cu roba de judecator care a decis ca mama biologica e mereu deasupra legii si poate face orice.
Bogdan Draghici
www.tata.org.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui espiritu

conform celor scrise mai sus inseamna ca astia sunt niste dobitoci daca au facut asta http://www.parentscentre.gov.uk/



Da. Dobitoci si manipulatori, coane Fanica...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_A_T_A spune:

http://stirileprotv.ro/locale/24/drama-la-sibiu-a-vrut-sa-si-ia-zilele-pentru-ca-nu-si-putea-vedea-copilul.html

22.10.2008 13:12



Drama la Sibiu! A vrut sa-si ia zilele pentru ca nu-si putea vizita copilul
Inca o drama a unui tata pe care hibele din legislatie si mentalitatea de la noi l-au adus pe culmea disperarii. Un barbat de 34 de ani, din Sibiu, s-a aruncat de la etajul 4, hotarat sa-si puna capat zilelor de dorul copilului.

Dupa divortul de sotie, aceasta i-a interzis sa-si mai vada fiul, iar barbatul a cazut intr-o depresie crunta.
In urma cazaturii de la 20 de metri inaltime, a scapat cu viata, dar acum zace pe patul de spital, plin de fracturi. Barbatul, in varsta de 34 de ani, locuieste cu fratele si cumnata lui, de cand a divortat de sotie. Inca de atunci a inceput sa urmeze un tratament pentru depresia care a pus stapanire pe viata lui.
Anchetatorii nu au nicio indoiala ca barbatul a tinut cu tot dinadinsul sa-si puna capat zilelor.

S-a incuiat in apartament ca sa fie sigur ca nimeni nu incearca sa-l salveze, dupa care s-a aruncat pe geam. Barbatul a ajuns la spital, iar medicii spun ca a avut totusi noroc. Are picioarele fracturate si va mai ramane mult timp internat, dar medicii spun ca viata lui nu este in pericol.
Barbatul urma cu sfintenie tratamentul pentru depresie prescris de medici, dar medicamentele nu l-au putut ajuta.
In Romania, instantele incredinteaza de obicei copilul mamei, iar ambiguitatile legislatiei privind drepturile de vizitare i-au adus pe multi tati la disperare. Parintii de sex masculin care se considera nedreptatiti in instante si-au infiintat chiar o organizatie, denumita TATA, care sa le apere drepturile.
12:28 22.10.2008.

http://stirileprotv.ro/locale/24/drama-la-sibiu-a-vrut-sa-si-ia-zilele-pentru-ca-nu-si-putea-vedea-copilul.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai33 spune:

Buna seara,

Am rasfoit si eu topicul acesta si trebuie sa recunosc ca nu am inteles exact , concret ce doreste aceasta asociatie...schimbarea legislatiei, de acord, dar mai concret ce prevederi din legislatie se doresc schimbate si cum.....

Imi cer scuze daca aspectele astea au fost mentionate si nu le-am sesizat eu.

Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

preluat de pe site-ul asociatiei
Scopuri & obiective PDF Print E-mail
Written by Administrator
Friday, 16 November 2007

Scopul T.A.T.A. este promovarea si respectarea drepturilor tatilor si copiilor acestora, consolidarea relatiilor dintre tati si copiii lor, sensibilizarea membrilor societatii cu privire la importanta egalitatii parentale in fata legii, combaterea discriminarii sociale, juridice sau economice a tatilor, asistarea prompta a familiilor aflate in criza, protejarea demnitatii si promovarea drepturilor si intereselor membrilor sai.



Pentru realizarea acestui scop, T.A.T.A. va desf#259;#351;ura urm#259;toarele activit#259;#355;i:

a) Organizarea unor activitati de informare/ formare/ sensibilizare (intruniri, seminarii, conferinte) in domeniul de activitate al Asociatiei;

b) Tiparirea de publicatii si materiale informative proprii;

c) Sesizarea autoritatilor si opiniei publice privind incalcarea drepturilor tatilor;

d) Elaborarea de studii, proiecte si analize in scopul imbunatatirii statutului tatalui in societate si a combaterii discriminarii de orice tip a tatalui in familie, in relatia cu autoritatile publice, in justitie, in societate;

e) Organizarea si participarea la cursuri de pregatire si educative;

f) Primirea si distribuirea directa de ajutoare financiare si materiale catre membrii sai si/sau destinate tatilor aflati in dificultate;

g) Organizarea unor campanii si activitati informative spre beneficiul tuturor tatilor, insa cu precadere a tatilor singuri si a familiilor monoparentale;

h) Stimularea activitatilor de voluntariat în interesul comunitatii tatilor;

i) Actiuni concrete de implicare a tatilor în rezolvarea problemelor de interes general, de sanatate publica si de imbunatatire a serviciilor sociale pentru toate categoriile de persoane, in special a copiilor;

j) Facilitarea participarii membrilor la evenimente nationale si internationale care sa îi ajute în dezvoltarea personala

h) Colaborarea cu organizatii românesti si straine

T.A.T.A. se poate afilia la organiza#355;ii na#355;ionale #351;i interna#355;ionale cu domeniu de activitate similar sau asemanator.
ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.

in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Buna, la stirile de azi am vazut ca un tata din Sibiu s-a sinucis pentru faptul ca legea i-a interzis sa isi vada copilul...trist... Am si eu o intrebare ...de ce tatal e obligat sa mai plateasca pensia alimentara la copil daca nu mai are dreptul sa il vada? Asta nu e discriminare? Esti obligat sa platesti pensia alimentara dar nu ai dreptul sa iti vezi copilul, nu stii daca banii tai ajung la copil, nu stii cum creste copilul tau, nu stii cum este educat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana1663 spune:

Nu stiu de ce sunt atatea raspunsuri pline de rautate. Intr-adevar pot spune ca numai o mama egoista, rea, razbunatoare si care nu-si iubeste copilul poate proceda asa, aceasta mama are o fixatie - sa se razbune pe fostul sot ptr. ca-l vede fericit si implinit. Si eu sunt divortata si am o fetita de 6 anisori, am divortat ca fetita avea 11 luni, l-am prins cu alta, a fost un soc ptr. mine, am suferit.....dar cel mai important a fost ca n-am uitat de Dumnezeu si n-am uitat ca fetita mea trebuie sa creasca in liniste si fericire. Intre timp el a ramas cu acea fata cu care m-a inselat.....le doresc din tot sufletul sa fie fericiti, au si un copil, si el sa fie sanatos. Fetita mea a avut tot timpul libertatea sa mearga la el cand vroia, el venea in fiecare duminica s-o ia, are o relatie buna atat cu tatal, cu actuala sotie si copilul lor. Eu, ca mama nu am nimic impotriva relatiei lor.....o vad pe fetita ca este fericita asa sunt si eu....asta conteaza. Oare la ce ajuta razbunarea? Numai oamenii slabi cauta sa se razbune. Sotiile care sunt lasate pentru "o alta" sau din alte motive ar trebui sa se gandeasca unde au gresit (ca sa nu mai repete aceste greseli intr-o relatie viitoare), sa devina mai bune si sa se roage la Dumnezeu - ca intr-o zi va iesi soarele si pe strada lor. Va doresc NUMAI BINE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Bogdan, bine ai revenit. Aveam impresia ca ai disparut.

Ma gandeam ca ai putea sa raspunzi clar la doua dintre intrebarile care ti s-au pus (daca nu la toate, eu doua am retinut fiindca una am pus-o si eu):

In perioada in care fetita a stat la tine i-ai permis mamei naturale sa o vada? Cat si cum?

In ce relatii sunt fetitele sotiei tale actuale cu tatal lor natural? Cat de des le viziteaza, cat timp stau la el in vacante?

(Daca numar, sunt mai mult de doua semne de intrebare, dar, in esenta, sunt doua intrebari)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Inca ceva: "depresia severa" este o boala psihica grava si cu siguranta unul din motivele din care nu i se incredinteaza un copil unui parinte (fie el mama sau tata). Si eu nu mi-as lasa copilul nicio clipa alaturi de o persoana cu "depresie severa". Si gestul facut cred ca e un motiv pentru judecatori de a nu-i permite tatalui sa-si vada copilul decat in prezenta mamei. (Vezi cazul americanului care si-a omorat sotia, copiii, soacra si apoi s-a sinucis. Cred ca suferea tot de "depresie severa"). Nu vreau sa fiu rea, dar exemplul este gresit ales: in acest caz decizia judecatorului de a da copilul mamei si a mamei (sau tot a judecatorului) de a nu-i permite tatalui sa stea cu copilul macar o ora singur, mi se pare corecta.

Este o exceptie, dar, repet, nu ilustreaza ideea subiectului. Nu stiu daca exista judecatori pe forum, dar eu nu cred ca un om "cu scaun la cap" ar permite unui copil sa stea cu un parinte cu "depresie severa", in tratament psihiatric si cu tentativa de suicid. Sunt sigura ca justitia nu ar incredinta un copil nici unei mame cu asemenea probleme.

Mergi la inceput