DRAME PATERNE

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

de-abia astazi mi-am gasit putin timp sa citesc acest subiect si sincer mi-am stricat inceputul de week-end. domnule draghici, sper sa nu mai aveti tupeul de a scrie pe acest forum vreodata!!! pe noi toti de pe acest forum- mamici, tatici sau simpli Oameni (intelegeti cuvantul?), ne-a adunat aici dragostea pentru copii. de ce sa veniti aici sa ne tulburati linistea povestindu-ne cum va terorizati fetita? pentru ca fix asta faceti. nu stiu daca si mama copilului face la fel, probabil ca amandoi contribuiti la traumatizarea micutei. mi-e si teama sa ma gandesc la cum arata ochisorii ei.

v-ati gandit vreodata ca poate plansul sfisietor al fetitei de fiecare data cand va vede nu se datoreaza faptului ca vrea sa vina la dvs ci de teama ca stie ca iar incepe scandalul? nu conteaza daca dvs tipati sau nu, dar sigur prin comportament provocati cearta. de ce nu va duceati singur la intalniri daca stiati ca fosta sotie incepe sa urle vanzandu-va cu compania? pentru binele fetitzei, domnule draghici, pentru linistea ei. iar bunica... atunci cand mama piticei a venit sa o ia, nu credeti ca era mai normal sa o mai pupe o data, sa o linisteasca si de-abia dupa ce plecau sa planga "sfisietor" si sa cada in genunchi rugandu-se la D-zeu?

inteleg ca un parinte isi poate iubi copilul mai mult decat orice pe lume. imi dau seama ca cei mai multi ar fi in stare sa faca ORICE ptr a-si recupera copilul. ORICE, mai putin distrugerea sufleteasca a propriului copil. asta nu mai inteleg. de ce doi oameni maturi- cel putin ca varsta- nu pot renunta la orgolii personale pentru binele copilului, cel pe care il iubesc mai presus decat orice?

mi-e sila, domnule draghici, de toata tevatura pe care ati creat-o, de felul in care va chinuiti copilul!!!

mama lu' maria

Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Aseara discutam cu prietenul meu pe tema acestui subiect, sigur, o discutie combinata cu problemele particulare ale noastre legate de copilul fiecaruia. Si el mi-a pus o intrebare... "Daca ai fi in situatia in care ti s-ar lua copilul de langa tine, ce ai face ?" Evident, raspunsul meu a fost ca as fugi cu ea in Africa, unde nu m-ar mai gasi nimeni... Pentru ea, fac orice, trec peste cadavre. Ideea e ca el incerca sa ma faca sa inteleg durerea prin care a trecut cand a "ramas" fara copil... Sincer, nu ma pot pune in locul lui. Nu ii pot intelege durerea si, uneori, chiar il acuz (in sinea mea) ca, dupa atatia ani, el nu poate uita suferinta... Aseara eu si fetita mea am ajuns la el acasa inainte sa vina el de la munca. Cand a venit el, Cata a inceput sa se joace cu el, sa-i spuna... "Hai, prinde-ma..." A fost o "bucurie trista", cum a spus el. El nu a avut parte de asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

catale, sigur ca nu poti sa te pui in locul lui...

vad ca ne-a "abandonat"......poate va vrea sa ne "recupereze" peste ceva timp...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui catale

Aseara discutam cu prietenul meu pe tema acestui subiect, sigur, o discutie combinata cu problemele particulare ale noastre legate de copilul fiecaruia. Si el mi-a pus o intrebare... "Daca ai fi in situatia in care ti s-ar lua copilul de langa tine, ce ai face ?" Evident, raspunsul meu a fost ca as fugi cu ea in Africa, unde nu m-ar mai gasi nimeni... Pentru ea, fac orice, trec peste cadavre. Ideea e ca el incerca sa ma faca sa inteleg durerea prin care a trecut cand a "ramas" fara copil... Sincer, nu ma pot pune in locul lui. Nu ii pot intelege durerea si, uneori, chiar il acuz (in sinea mea) ca, dupa atatia ani, el nu poate uita suferinta... Aseara eu si fetita mea am ajuns la el acasa inainte sa vina el de la munca. Cand a venit el, Cata a inceput sa se joace cu el, sa-i spuna... "Hai, prinde-ma..." A fost o "bucurie trista", cum a spus el. El nu a avut parte de asa ceva.


Sunt multi care au murit de pietre aruncate...e usor sa acuzi, e groaznic sa traiesti in pielea acuzatului. Dar stiti cu totii ca exista o balanta pe lumea asta, orice fapta are o contragreutate. O sa fie greu cand va veni balansul in sens invers...
Catale, nu trebuie sa-ti intelegi prietenul, trebuie doar sa-l crezi.


poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

rufus, ideea e ca exista si tati...abuzati si e trist! in acest caz sunt de acord ca mama sa fie decazuta din drepturi, daca este abuziva, bolnava psihic, violenta, periculoasa...

dar daca tatal e asa??? si totusi are de partea lui o lege si o asociatie?

http://monden.telepedia.ro/marian-dragulescu-s-a-inscris-intr-un-program-contra-violentei-in-familie.html

vi se pare normal, ca acestui tata sa i se acorde dreptul de creste copilul? daca il apuca iar "furia oarba"???? sa nu ziceti ca va fi consiliat de psihologi, caci, acestia sunt tot ai asociatiei si mai mult ca sigur ca vor fi subiectivi!



mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

rufus, ideea e ca exista si tati...abuzati si e trist! in acest caz sunt de acord ca mama sa fie decazuta din drepturi, daca este abuziva, bolnava psihic, violenta, periculoasa...

dar daca tatal e asa??? si totusi are de partea lui o lege si o asociatie?

http://monden.telepedia.ro/marian-dragulescu-s-a-inscris-intr-un-program-contra-violentei-in-familie.html

vi se pare normal, ca acestui tata sa i se acorde dreptul de creste copilul? daca il apuca iar "furia oarba"???? sa nu ziceti ca va fi consiliat de psihologi, caci, acestia sunt tot ai asociatiei si mai mult ca sigur ca vor fi subiectivi!



mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!



Nu trebuie sa te gandesti doar la extreme...am mai spus, vorbim de o situatie, nu de cazul in sine...nu m-am gandit niciodata ca cineva doreste o asociatie ca sa faca un abuz...nu vezi? Nu conteaza ca exista tati nedreptatiti, conteaza doar ca un tata indrazneste sa vrea sa schimbe o situatie data...bineinteles ca nu pot pleda ca un barbat iresponsabil sa obtina o custodie, dar faptul ca o femeie o obtine oricum ar fi ea (hai sa fim seriosi, e greu sa dovedesti o iresponsabilitate, dpdv juridic) e o realitate, si se pare ca asa se vrea in continuare.
Personal nu contenesc sa multumesc Domnului ca, intr-un fel sau altul, fosta sotie s-a gandit si la copil atunci cand mi-a incredintat custodia, cu toate ca nu era nici sifilitica, nici nebuna. I-a parut rau ca a facut-o, dar asta-i ceva normal.
Si eu sunt scarbit...de convingerea unora ca doar ei au dreptate...si totul pe spinarea copiilor.
Cum am spus, urmeaza balanta...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Ariel, nu mi se pare normal sa aiba el custodia copilului, insa, daca nu a fost violent cu copiii (nu cunosc toate detaliile), nici nu poate fi decazut din drepturile parintesti.
O prietena a mea a divortat acum doi ani pentru ca a batut-o sotul urat de tot (nu era prima oara cand dadea in ea, insa atunci a trecut de la o palma la o bataie sora cu moartea). Fetita lor, care avea 3 ani, nu a vazut scena, dar a auzit toate urletele si plansetele din camera alaturata. Si acum este marcata de toata povestea, nu-si mai aduce aminte sau mintea ei refuza sa-si mai aduca aminte, insa de atunci ea nu poate adormi fara sa se legene (si nu usor, ci ingrozitor de tare, ai senzatia ca va cadea din pat) si nu adoarme decat daca mama ei se baga in pat langa ea. El strict in relatia directa cu copilul s-a purtat exemplar si se poarta exemplar, iar fetita este innebunita dupa el si, cand se intalnesc, ea este foarte fericita si nu mai asculta decat de el.
O sa mai spun o poveste reala... Mama si copiii traumatizati de sot si, respectiv, tata. Unul din cei trei copii nascut cu handicap din cauza batailor. Intr-un final, femeia a divortat. Au urmat scene la fel de urate, el nu accepta divorul, amenintari, urmariri, etc. S-a ajuns si la ordin de restrictie. Fata cea mare era suficient de mare ca sa nu uite nimic. Desi si-a jurat ca nu vrea sa mai stie nimic de el, nici daca moarte, a avut grija de el in ultimele luni inainte sa moara si l-a si ingropat. Ma intreb cat de puternica este legatura de sange sau ce ii face pe unii sa ierte atatea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

dar nu am sustinut nicio clipa ca NUMAI mamele e normal sa aiba dreptul sa ia copilul in custodie. am si spus ca sunt o gramada de mame iresponsabile, bolnave psihic sau nu, sau care pur si simplu...nu pot sa fie mame! si daca tatal este ok, atunci, mi se pare normal ca sa i se incredinteze lui copilul!

dar, atata timp cat tatal este iresponsabil, violent, cum poate fi "depistat" inainte de a intra in aceasta asociatie si a fi sprijinit in demersurile lui de obtinere a custodiei?

ca tot povestim cazuri...prietena mea din copilarie s-a maritat cu un tip divortat, care avea o fetita...in urma unui proces urat mama luase copilul, care i-a fost ei incredintat si s-a maritat cu un cetatean strain si a plecat...in final,pe tatal natural nu l-a mai interesat copilul nr. 1. s-a "dedicat" noii familii....adica prietenei mele. ea a ramas gravida, dorea copilul, el nu...dorea avortul! s-au certat, el a lovit-o, ea a pierdut sarcina...in fine , s-au impacat, cu toate ca toti ii ziceau ei ca sa divorteze. ea nu si nu...ca ce va zice lumea? ca ea il iubeste...ca de fapt ea a fost vinovata ca l-a provocat atunci cand a batut-o.... peste 2 ani, a ramas iar gravida, situatia intre ei scartaia, iar el ca sa "o lege" de el, a acceptat copilul...au o fetita dulce, de 5 ani acum. insa, cand era fata mai micuta, a iesit iar cu scandal, ea a amenintat ca divorteaza si ca ia copilul...el a amenintat-o ca nu i-l va da, ca va dovedi ca e imorala si betiva! . am ramas paffff! cum va demonstra asta??? si atunci mi-a zis prietena ca "o are la mana" cu un filmuletz, facut in timpurile lor bune, de amor, in care ea facea striptis pt el si "se juca...erotic cu...ceva", ca avea o cupa cu sampanie din care-si turna pe ea... ...din acel film rezulta ca e "imorala" si "betiva"..... a vb cu mai multi avocati, care i-au zis ca acel film o acuza...ca nu apare si el...ca nu se stie pt cine facea ea "jocul"...si uite asa e "prinsa" intr-o casnicie "minunata", presarata de scandal si violenta, atat asupra ei, cat si a fetei, uite asa tremura de frica numai cand aude cheia in usa, uite asa accepta pumni si umilire, de teama ca-si pierde copilul! mai nou, ii cere sa faca si-un baiat! obligatoriu sa fie baiat, "ca nu a fost capabila din prima"!....

asa ca...lucrurile sunt foarte complicate, fiecare caz trebuie studiat si analizat individual!
eu una ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a ferit de probleme d-astea!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

eu zic ca degeaba asteptam.... raspunsrile care nu mai vin....





Kari









dragostea care nu se exprima in fapta, nu este dragoste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

eu zic ca degeaba asteptam.... raspunsrile care nu mai vin....

Kari

dragostea care nu se exprima in fapta, nu este dragoste!


kari ...ca bine zici! dar hai sa nu "disperam"!!! ca poate avem mai multe sanse aici...http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=128163 ... subiect aflat inca sub moderare...
si daca nici aici nu o sa ne luminam, mergem la C_R_A_T_I_T_A

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput