Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie2008(99)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alra spune:

mirtha, daca te simti bine cu ceva anume eu nu as schimba. eu am folosit servetele si de la lactacyd si de la carrefour (marca proprie) si am fost ok

loren, resorbabile erau. dar au inceput sa tina inainte sa se resoarba si ginecoloaga a zis ca mai putem taia din ele. nu le-au scos doar au taiat 2 din 4, cele care tineau cel mai tare.
dar tu ce intelegi prin "la interior si la exterior"? eu stiu ca am avut 4 fire mari si late si atat. la tine in cat timp s-a vindecat taietura?

oricum cele care nasteti natural mari probleme nu va faceti, la 2 zile dupa nastere sunteti ca noi - cu mici exceptii pe ici pe colea insa in prima zi nu as incerca acte de eroism. eu m-am dus in prima dimineata la baie cu ideea de a merge la toaleta si a ma spala pe dinti (baia in camera la 2m de pat). a trebuit sa imi revizuiesc ideile si sa ma intorc in pat intre cele 2 actiuni ca incepusem sa vad stelute multicolore

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Neatza mamici scumpici!

De 2 zile ma sacaie o tuse umeda tampita care-mi harsaie gatul...sa treaca naibii odata ca ma doare rau in gat...bine totusi ca nu m-a luat raceala de tot. Azi ii fac o vizita lui mami sa pap mancarica bunaaaa....In rest suntem bineeee, n-am scurgeri, doar dureri de picior zilnic, dar nu constant.

Eli, Oti si Criss dulce.



Isabela fericita 34+ cu Rafael Nicolas

Primul nostru

AMR 5 SAPT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Alra eu stiu ca se coase si pe interior si la exterior, deoarece taietura e profunda..unii doctori la interior folosesc fire resorbabile si la exterior din alea care trebuie scoase...al meu doctor a folosit numai din astea care se resorb..sper ca nu era ata chinezeasca de tot aud pe la tv!Cit priveste starea de dupa nastere...la Bianca eu ma ridicasem sa plec de au inlemnit asistentele si m-au pus de scaunul de spital...oricum nu simteam nimik...eu ziceam ca sunt ca noua!

Bianca Andreea
Larisa Elena36+
A M R numai 4 saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Babyzapi si eu o tin cu o tuse care m-a terminat! Deja l-am ametit pe bebe de atata tusit, se zmuceste de cate ori ma aude, si am facut si febra musculara la muschii burtii de la atata behait! Vreau sa treaca pana nasc sa nu behai asa in salon ca o sa ma dea celelalte mamici afara!

Ami, mamica lui David Alexandru ( 7 ani) bobocel de clasa 1
si 37+ Luca Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Eua am tras cu tusea aproape 2 luni, de la 28+...si acum mai tusesc, dar rar! Foarte rau mi-a fost si nu imi trecea cu nimik...behaiam zi si noapte Sanatate fetelor!

Bianca Andreea
Larisa Elena36+
A M R numai 4 saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

La nasterea lui David am avut epiziotomie..si inca una foarte lunga. Cu toate astea, am inteles de la doctor ca iesind brusc copilul tot m-am mai franjurat eu pe ici pe colo, dar a cusut asa frumos ca n-am avut nici o treaba dupa. Fire resorbabile mi-a pus in interior, dar afara mi-a spus ca va trebui sa-mi puna vreo 2-3 care se vor scoate. La 2 zile dupa nastere mi le-a scos, n-a durut, doar a piscat putin.
In rest, am fost extraordinar de vioaie, m-am dat jos de pe masa de nasteri singura, ma simteam bine chit ca eram proaspat cusuta...iar dupa 2 ore cand m-au dus in salon m-am asezat pe vine langa geanta sa-mi iau ceva...de m-a vazut doctorul si m-a luat la rost ca-i rup frumusete de operatie..deh, eu ma simteam bine...dar l-am ascultat si vreo 2 saptamani m-am asezat numai intr-o parte si nu m-am mai lasat asa jos ca sa nu fac vreo nefacuta.
Acum mi-am achizitionat colac contra escarelor ca sa stau linistita pe el acasa.


Ami, mamica lui David Alexandru ( 7 ani) bobocel de clasa 1
si 37+ Luca Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Amalia deci suntem 2 oite behaitoare Tu ai luat ceva pt tuse? Eu nu m-am bagat sa iau nimic dar cred ca ar fi cazul ca l-am disperat pe al meu...

Loren mersi mult

Isabela fericita 34+ cu Rafael Nicolas

Primul nostru

AMR 5 SAPT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Babyzapi,Lorena,
Stodal este un sirop detuse fff bun,homeopat si admis in sarcina,sanatate multa


colac eu nu am putut folosi din cauza hemoroizilor...,cum ma puneam pe el,cum simteam ca-mi atarna toata greutatea corpului in zona aceea...era ingrozitor
singura pozitie comoda era lungita in pat pe o parte apoi pe o buca si dupa max 3 sapt am reusit sa stau si eu in fund ca tot omu...


Mamica stralucitoare
37+ cu Raducu + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

neata fetele
amalia si babizapy sanatate multa..si scot biciul pe microbi sa treaca cat mai repede behaiala....remediu decat ceaiuri calde si miere...veshile remedii naturiste
ginye facem si ai galerie
bah eu nu pot sa zic nimic ref la fire si alte cele daca am nascut prin cezariana...deci nu stiu sa comentez subiectul
noi ne simtim mai bine gata dureri si alte simptome..adevarul e ca m-am culcat pe la 10 si m-am trezit tot la 10...deci
35+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Dandusa eu cam dupa 2 sapt. am scapat de durerile epiziotimiei, dar era nasol ca, fara colac, nu puteam sa stau aproape deloc in fund sa o alaptez...super nasol...la mine stodalul nu a avut efect la tuse...

Bianca Andreea
Larisa Elena36+
A M R numai 4 saptamini

Mergi la inceput