Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie2008(99)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Neata si de la mine...gatesc!
Sa zic si eu de apa...cind mi s-a rupt la Bia eu am asociat-o la miros cu sperma si intr-adevar era lipicioasa, cum a zis Diana!
Mirha cred ca o sa folosesc si eu Persil Sensitive...la Bia am dat banii pe un detergent special de copii de la Amway...cam scump zic eu, asa ca de data asta incercam Persilul!
Cit priveste tampoanele speciale...eu mi-am infasurat vata multa in tifoane si a fost chiar ok la prima nastere...in schimb caut colac sa stau cu fundul pe el dupa epiziotomie...stie cineva pe unde se gaseste, ca data trecuta nu am avut si a fost horor!
Cit priveste kg lasate la nastere...eu la Bia am scapat numai de 5 kg..asa sunt sigura ca va fi si acum...de restul de 14 am scapat cam in jumatate de an...din fericire vad ca acum stau mai bine...pina acum doar 15 kg luate, nici mie nu-mi vine sa cred!De fapt de la 30+ nu am mai luat decit maxim jumatate de kg...e..desigur ca am pus lacat la mincarea in exces...si se vede clar ca bb a crescut fara probleme si ca nu s-au mai pus sunculite si straturi, straturi ca data trecuta...dar atunci am prins si Craciunul si Revelionul cind mincam ca sparta!

Bianca Andreea
Larisa Elena36+
A M R numai 4 saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miky-ea spune:

Mav...si tu?Ginye,inca nimic....
Pentru toate burticile care sunt gata sa dea nastere minunilor pregatim arsenalul si suntem alaturi de ele:
Intreba o burtica de detergent,eu am achizitionat Dermalin.Sper ca e bun.Urmeaza sa spal hainutele bebelinei...
Am luat rezultatele analizelor de la medicul de familie si mi-a spus ca am ANEMIE,m-a certat ca nu am mai luat Elevit( la recomandarea medicului ginecolog care ma vede cat un elefant si-asa).Nici nu stiu ce ar tb sa fac.Miecuri merg la control la ginecolog si sunt curioasa ce-mi zice...

Graviduta fericita...
http://bd.lilypie.com/6phTp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Buna dimineata burtici !

Loren tampoane mi-am fabricat vreo 30 , pt. 20 am infasurat de 3 ori latul mainii si le-am invelit in tifon - , vata a fost caserata de la Sensiblu pt. ca e mai usor de manipulat iar restul de 10 le-am infasurat de 2 ori. Dar as vrea si un pachet gata facut macar pentru prima zi. Sa nu stau sa desfac pungile si saimi fie mai la indemana- le-am vidat.

Colacul in cauza il gasesti la tehnico-medicale si se numeste colac contra escarelor - incerc sa il cumpar astazi daca mai gasesc magazine de tehnico medicale deschis , daca nu maine.Mamicile care l-au folosit au fost foarte multumite.Pt. cicatrizare unii recomanda crema de galbenele , alti medici nu recomanda nimic doar spalaturi usoare , nu profunde cu apa calduta si sapun.

Mai poti folosi tot pt. epiziotomie pt. calmarea durerilor un spray - se numeste Lydocaina - cu un dispozitiv lunguet ajunge in interior cit consideri ca este cazul si ...probabil cit esti si de indemanicios si are un usor efect de calmare a durerii. Nu e ceva extraordinar dar se simte diferenta. L-am folosit pt. epilat in zone problematice si am simtit o oarecare diferenta. Am obsevat ca senzatia de amorteala este mult mai profunda cind din gresala , incercind sa dau pe mustata , am tras un puf si deasupra buzei superioare. Vreo 3-4 minute nu am mai simtit-o , deloc.

Tot pentru atenuarea durerii se mai recomanda si pungi speciale cu ghiatza se gasesc la farmacii , nu sunt mari - cam de 2 ori latul mainii si trebuie tinute in zona perineului.

Bafta !


Citat:
citat din mesajul lui loren@

Mirha cred ca o sa folosesc si eu Persil Sensitive...la Bia am dat banii pe un detergent special de copii de la Amway...cam scump zic eu, asa ca de data asta incercam Persilul!
Cit priveste tampoanele speciale...eu mi-am infasurat vata multa in tifoane si a fost chiar ok la prima nastere...in schimb caut colac sa stau cu fundul pe el dupa epiziotomie...stie cineva pe unde se gaseste, ca data trecuta nu am avut si a fost horor!

Bianca Andreea
Larisa Elena36+
A M R numai 4 saptamini



Mirtha 38 + Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

AMR 2 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Neata fetelor!
Si eu tot Persil folosesc. La David am spalat cu detergent normal si n-a patit nimic..asa ca acum am zis ca daca tot este detergent mai bun pe piata il iau pe acesta, dar nu unul special pentru bebe. Singurul lucru pe care am sa-l fac pe o perioada de minim 6 luni, va fi sa-i spal lucrusoarele lui bebe separat de ale noastre (oricum vor fi multe)
Colac contra escarelor am luat de la farmacia "Remedio" si costa undeve in jur de 20-30 ron. Nu am avut la prima nastere si mi-a parut rau..va fi foarte folositor si comod de folosit.

Ami, mamica lui David Alexandru ( 7 ani) bobocel de clasa 1
si 37+ Luca Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:


Ai grija cu Dermalin-ul caci necesita o dubla chiar tripla clatire !

Cit priveste anemia - in trim. II am avut o usoara anemie - pe care mi-am reglat-o rapid din alimentatie - prune uscate - am gasit unele foarte bune nici prea dulci , nici prea tari si fara samburi la Kaufland, stafide - am gasit tot la Kufland unele cu bobul mare mai degraba ai spune ca sunt doar struguri un pic uscati nu stafiditi , alune din topate categoriile - inclusiv unele sarbesti pajite si unse cu miere , ridichie alba - bleah , dar o poti piti prin salata , cereale am dublat portia dimineata , varza la greu in toate variantele adica si acra din muraturi , si preparata si cruda , ficaciori , pateu , oua tari.
De regula se recomanda folosirea cerealelor separat de lapte - inhiba fixarea Fe - dar eu nu am reusit , asa ca am folosit reteta de la inceput : in fiecare dimineata o cana de lapte si 2 linguri de cereale pe care le-am dublat. Ca acum in cana mea de lapte e un cirofleac dupa ce am dublat cerealele , asta e . Le molfai asa , fara sa ma uit prea tare la aspectul lor.
In fiecare zi am luat pt. fixare Fe si o vitamina C efervescenta.

Citat:
citat din mesajul lui Miky-ea

Intreba o burtica de detergent,eu am achizitionat Dermalin.Sper ca e bun.Urmeaza sa spal hainutele bebelinei...
Am luat rezultatele analizelor de la medicul de familie si mi-a spus ca am ANEMIE,m-a certat ca nu am mai luat Elevit( la recomandarea medicului ginecolog care ma vede cat un elefant si-asa).Nici nu stiu ce ar tb sa fac.Miecuri merg la control la ginecolog si sunt curioasa ce-mi zice...

Graviduta fericita...
http://bd.lilypie.com/6phTp3.png


Mirtha 38 + Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

AMR 2 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Eu sunt foarte incintata si de varianta Gel si de cea granulata. Acum sa vad cum se comporta si Eva. Multe mamici au fost multumite de rezultate si comportare .

Deci e bine sa pun o intrebare despre colac si la farmacii !

Citat:
citat din mesajul lui Amalia

Neata fetelor!
Si eu tot Persil folosesc. La David am spalat cu detergent normal si n-a patit nimic..asa ca acum am zis ca daca tot este detergent mai bun pe piata il iau pe acesta, dar nu unul special pentru bebe. Singurul lucru pe care am sa-l fac pe o perioada de minim 6 luni, va fi sa-i spal lucrusoarele lui bebe separat de ale noastre (oricum vor fi multe)
Colac contra escarelor am luat de la farmacia "Remedio" si costa undeve in jur de 20-30 ron. Nu am avut la prima nastere si mi-a parut rau..va fi foarte folositor si comod de folosit.

Ami, mamica lui David Alexandru ( 7 ani) bobocel de clasa 1
si 37+ Luca Gabriel




Mirtha 38 + Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

AMR 2 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

neata!

sper ca ati dormit bine.
fi-mea s-a trezit la 4 - 5 -6 -8. la 4 s-a dus tati la ea, la 5 si 6 i-am dat ignore ca nu a facat decat niste mataieli mici, la 8 m-am dus eu si am adus-o jos.

niste raspunsuri:

detergent special nu e necesar dupa parearea mea, as merge mai degraba pe 2-3 limpeziri ca sa scot detergentul din rufe bine de tot. eu am spalat rufele de bebe cu butonul de Extra Limpezire apasat si apoi le-am mai pus la un ciclu suplimentar de limpezire.
unii nu recomanda balsam, eu am folosit tot timpul si nu am avut probleme cu pielea laurei, dar stiti cum e, cand nu ai probleme de fel poti folosi orice...

colac special - un colac de copil mic de inot pe care il umflati mai putin. eu am folosit un colac la spital vreo 5 zile pana mi-au taiat 2 din firele care tineau. taietura in sine nu doare, doare insa al naibii cand stai in fund si incep sa traga firele. la mine erau din acelea resorbante insa le-am rugat sa imi taie din ele ca nu mai puteam sta in fund. la 2 zile dupa aia nu mai stiam de taietura.

tampoane am folosit din spital cat am stat acolo caci nu erau cu plastic si trecea aerul prin ele si apoi always insa din acelea groase, nu ultra. mie mi s-au parut excelente. v-as mai recomanda gel special de spalat Lactacyd femina (pentru la dus) si servetele umede tot de la ei. mie mi-au fost de mare folos.






Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Alra multumim pt. info.

Decocamdata sapun intim folosesc de la Herbagen , nu folosesc lotiuni si nici geluri , sunt foarte multumita de marca (au si pt. fata , pt. corp si gel de dus granulat pt. celulita , uleiuri pt. hidratare etc.)si tot din aceasta gama imi si cumparasem pt. spital iar servetele intime de la Niveea.
Iti mai aduci aminte ce marca erau servetelele pe care ti le-au dat cei din spital ?

Mirtha 38 + Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

AMR 2 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Miky-ea si eu am anemie..iau Materna si Tardyferol fol!
Mirtha eu pentru epiziotomie am folosit la greu tinctura de galbenele...si acum ma duc la spital cu 2 flacoane la mine! O sa caut si eu la tehnico medicale colacul!
Amalia si eu o sa spal pentru o vreme lucururile lui bb separat de ale noastre si ale Biei! O sa intreb si pe la farmacii de colac...poate totusi il gasesc si pe acolo..eu tehnico medicale habar nu am pe unde vin astea prin Bucuresti!
Alra retinut si gelul...tot ii face reclame prin reviste!dar la taietura nu ati avut fire din acelea resorbabile?si la exterior si la interior? Eu asa am avut!

Bianca Andreea
Larisa Elena36+
A M R numai 4 saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Multu " Loren. La plafar cred ca voi gasi tinctura . Crema am luat de la farmacie.

Citat:
citat din mesajul lui loren@

Mirtha eu pentru epiziotomie am folosit la greu tinctura de galbenele...si acum ma duc la spital cu 2 flacoane la mine! O sa caut si eu la tehnico medicale colacul!


Bianca Andreea
Larisa Elena36+
A M R numai 4 saptamini



Mirtha 38 + Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

AMR 2 SAPTAMANI

Mergi la inceput