M-am hotarat......adoptie(52)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Manuelita, ai pm .

In privinta lui A. (prefer sa nu-i dau numele pentru ca legal nu am niciun drept asupra ei) lucrurile stau cam asa:
- daca ieseam impreuna si eram in magazin, de ex., ii spuneam sa nu se indeparteze de mine si statea cuminte si imi indica ce vroia
- printre straini nu imi dadea drumul la manuta pentru ca stia ca nu e voie deoarece ne putem pierde
- daca ne intalneam cu prieteni de-ai mei si le faceam cunoastinta, mergea la el, ii pupa , vorbea cu ei si le zambea , ultima data abia a asteptat sa ne vedem cu o prietena, s-a jucat cu ea si radea in hohote :-))
- o singura data am vazut-o speriata... statea pe scaun la masa si aragazul la vreun mentru de ea, cand l-am aprins a iesit o flacara foarte mare (si eu m-am speriat si nici in ziua de azi nu stiu de ce s-a intamplat atunci asa) si a facut o mutrita mai speriata , am intrebat-o daca s-a speriat si a zis ca da. Am intrebat-o daca trece daca pup si am pupat-o. Si a trecut. Intotdeauna functioneaza la ea faza cu pupatul. Si intotdeauna i-am spus sa nu ii fie frica, ea e cea mai curajoasa, cea mai isteata, cea mai desteapta, ea poate orice isi propune... si am vazut ca da rezultate.
- o data am dus impreuna cu prietenii mei un actor acolo la centru, s-a imbracat in clown si s-a jucat cu copiii. A. nu s-a dus la el pentru ca a zis ca e urat si nu ii place . Sper sa nu fie de rau. Eu i-am zis ca nu e nicio problema pentru ca nici mie nu imi plac clownii deloc, am clownofobie .

Iar m-am intins ca o placinta :-))

Alecia, iei un baietel de 6 ani? SUPER FELICITARI. Tare ma bucur cand citesc vesti bune aici, traiesc si eu prin voi bucuriile astea.



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecia spune:

Manuelita, multumesc de urari!Ar fi cel mai frumos cadou pe care l-am primit vreodata.
Acum 2 zile, inainte de a merge la DC si a afla vestea, am visat un porumbel alb care venea in zbor si se aseza pe cuib!
Da,Deianira este un beietel sensibil si darnic, crescut tare frumos de maternala!L-am vazut prima data in februarie si am aflat ca nu l-a vizitat nimeni,niciodata dar nici nu era adoptabil.
Referitor la A.nu stiu f.bine legea ,dar in cazul fetitei, nu inteleg de ce nu ti se da voie sa o adopti atata vreme cat ai peste 18 ani.Acum nu-ti poti permite,neavand un loc de munca stabil dar ma gandesc de ce nu se poate mai tarziu cand lucrurile se vor clarifica.Sunt cu sufletul alaturi de voi si sper sa puteti fi VOI impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

din cauza asta:

legea 273: Art. 9. - (1) Pot adopta numai persoanele care au capacitate deplina de exercitiu si care sunt cu cel putin 18 ani mai in varsta decat cel pe care doresc sa il adopte.
(2) Pentru motive temeinice, instanta judecatoreasca poate incuviinta adoptia chiar daca diferenta de varsta dintre adoptat si adoptatori este mai mica de 18 ani, dar in nici o situatie, mai putin de 15 ani.

...iar de alin.2 este aproape (16 ani, parca, nu-i asa Deianira?)


www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecia spune:

Misha, multumesc pentru lamuriri!Offf!!!Chiar e dificila situatia lor...
Deianira, si fii alaturi de A.-trebuie sa se gaseasca o solutie in timp pentru ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Am citit raspunsurile voastre si sincer mi-au cam lasat un gust amar. Deci sa ma astept la mai mult. Acum 3 zile mi-a spus o "desteapta", logodnica prietenului sotului meu asa: "Ok, iei un copil sa-l cresti, dar nu vrei sa fi si tu MAMA?". Am zambit si i-am explicat frumos (nu prea imi sta in caracter), dar data viitoare o mascaresc cu siguranta. Problema unora este ca nu m-am chinuit atat de mult sa fac un bebe biologic (3 ani- 3 IA, 3 FIV) si planul era sa facem 2 bebei si sa adoptam pe al treilea. Planul s-a schimbat si acum imi aud vorbe de genu': "lasa prostiile astea (adoptia) ca o sa aveti copilul vostru". Pana si tatal meu are impresia ca ne grabim si ca nu stim in ce ne bagam.
Este adoptia doar o ultima alternativa? Eu una vreau si bebe crescut in inima si bebe crescut in burta. Doamne ce incuiti sunt oamenii.......
Anca pentru oameni de genu' nu merita sa iti bati capul (vorbesc eu care ii faceam tastatura guler)
liliana abia astept sa ne faci cu mana din limuzina alba. Ce scump a fost....
Alecia esti atat de aproape de visul implinit...





"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

www.flickr.com/photos/11706357@N04/collections/72157602666536902" target="_blank">Poze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Alecia, wow, super! Sper sa fie in regula si sa devii mamica in curand.
Crisis, asa e.
Eu am o problema si ma chinui de cateva zile sa gasesc o rezolvare. Maternala (care nu mai e maternala) nu i-a adus Danei, la DPC fisa medicala de la medicul de familie. Nu stiu ce sa fac. Va trebui s-o inscriu la gradinita, vreau s-o inscriu si la un medic de familie. Ce D-zeu sa fac? Sa iau legatura cu, dupa atatea belele, nu am niciun drag. Se poate reface, sau exista vreo baza de date unde, dupa numele ei, pot afla la ce medic de familie este inscrisa, ca sa-i iau fisa medicala?



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Un copil "fura" si inimi de gheatza, asa ca nu-ti fa griji crisis ca atunci cind "vei fi si tu mama" toti vor gindi altfel (sau macar cine conteaza cu adevarat pt tine, adica familia si prietenii adevarati)

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Anca pai DPC-ul ar trebui sa se duca la ea acasa si sa ia tot ce trebuie, iar daca nu e posibil, macar ar trebui sa stie la ce medic a fost inscrisa. Ai intrebat DPC-ul?

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

vin si eu cu o intrebare la fetele cu copilasi deja acasa, sau ma rog nu neaparat numai lor...
intrebare de natura psihologica: cum 'umpli' lunile/anii lipsa?
sper sa reusesc la ora asta sa scot un enunt clar dupa o noapte nedormita

adica, ca parinte nu resimti un soi de lipsa in anii cat copilul nu a fost cu tine? cum treci de faza asta pe plan psihologic?!

ma gandesc ca astea vor fi discutate si cu psihologul de la DPC insa vreau sa stiu de la voi, cele trecute prin asta.





www.adriatica.net/wallpapers/index.htm" target="_blank"> my love, Adriatica


"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Mariaa si eu m-am intrebat de multe ori asta. Tocmai de asta as vrea un bebe micut. Bine, acum nu se stie ce mi-o fi dat, insa cred ca as simti un soi de invidie pe maternala care a avut parte de tot ceea ce eu am pierdut. Ar fi imposibil ca, oricit de multe mi-ar povesti ea, sa poata "umple" acel gol.




www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput