M-am hotarat......adoptie(52)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

misha, interesant! dar chiar si maternala l-a preluat de la o varsta, chiar si de 2-3 luni sa zicem. nu stiu daca invidie, dar acum asa zic ca as resimti, ca o lipsa a noastra din viata ei/lui si invers. si cum exista solutie la toate, exista si la asta :)
sunt curioasa ce zic si fetele.




www.adriatica.net/wallpapers/index.htm" target="_blank"> my love, Adriatica


"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salviae spune:

Anca,daca stii aproximativ unde a locuit maternala,in ce sector,atunci daca te duci la Casa de Asigurare Sanatate,pe baza CNP-ului nu pot sa ceri ajutorul lor?Ar trebui sa aiba in evidenta toate persoanele inregistrate la medicii de familie.Asa ar fi logic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salviae spune:

Misha,Mariaa,o sa vin cu titluri si autori maine,ca am mai multe.
Mariaa,nu am bagat inca in dosar caracterizareaDar cred ca maine voi face marturisirea cea mare prietenei mele,fiindca azi m-a sunat si mi-a zis a avut un vis ciudat:m-a vazut cu un baietel.I-am zis la telefon ca o sa povestesc maine despre baietelul meuA ras...Dar nu prea m-a crezut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denialex spune:

Si noi am trecut prin multe de cand s a aflat ca vrem sa adoptam la noi se mai aduga si faptul ca suntem mai mici de inaltime ( 1,50M 1,60M) si toti ne priveau ce va de genul " Uite cine vrea sa adopte "iar cele mai tari remarci au fost " crezi ca o sa poti sa il duci in brate " sau " Dar ce draga esti Angelina Jolie " . Nesimtirea umana este imensa si nu pot concepe ce este in sufletul unui om cand pun asemenea intrebari.
Draga lilianacsaki stiu ca sunt mai noua si probabil iti este greu sa iti descarcarci sufletul in fata uunui strain dar te rog frumos ajuta ma si pe mine cu un sfat . Am inteles ca fetita ta a fost adopta din Campina . Deoarece si sotul meu este cam din aceeasi zona spune mi si mie daca pot incerca si eu la acesta fundatie si cu cine pot lua legatura . Am hotarat ca anul acesta sa nu mai stam integral la mana DPC si sa incercam prin toate canalele sa gasim un copil .Inca odata scuza mi indrazneala si impolitetea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Am resusit sa fac rost de numele medicului de familie la care este inscrisa. Slava Domnului!

Maria, e o intrebare esentiala care arde sufletul multor parinti adoptivi. Fericice de cei care se pot bucura de primul pas al copilului lor, de primul cuvintel, de primul dintisor. Eu am pierdut 4 ani din viata copilului meu. Nu pot recupera timpul asta in niciun fel. Nu am nici macar o poza cu ea de cand era bebelus. E greu, tare greu!
Citeam de curand un material despre copiii adoptati si scria ca e bine sa existe un album cu fotografii si o povestioara, pentru ca atunci cand va creste si va avea nevoie de confirmari, sa priveasca acel album. Eu am inceput crearea unui asemenea album, si prima poza e de la 4 ani...



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Anca bine ca ai reusit sa faci rost de numele doctorului.

Liliana abia astept sa vad cu e cu doi.Imi pun o gramada de intrebari dar raspunsul cred ca il voi afla doar atunci cand se va intampla sa fie 2.Si Razvan isi cumpara masini.El isi cumpara un logan pick-up ca sa-si duca muncitorii la lucru si un Ferarri ca sa mearga la plimbare.Avand in vedere ca eu trebuie sa-mi iau masina si tot dicutam in casa de asta mi-a spus ca el o sa-i ia nevestesii un mercedesGeneros barbat nu?

Mariaa din pacate timpul nu-l putem da inapoi.Asta zic eu ca e cel mai mare dezavantaj al adoptiei dar nu e o tragedia.Cea mai mare minune e ca suntem o familie.Viata noastra incepe din momentul cand suntem impreuna.Golul se umple prin iubire si implinire.





Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Din nou va zic din ce-am citit:
Pentrul parinti e important sa se umple acel gol insa pentru copil e absolute necesar sa se umple acel gol pentru a deveni niste adulti cu stima de sine si capabili sa dezvolte relatii bazate pe incredere si sentimente de iubire cu ceilalti adulti.
Cartea pe care o citesc zice ca trebuie ca parintii adoptive sa “innoade” viata de dinainte de adoptie a copilului cu viata de dupa adoptie. Copilul trebuie preluat treptat de la persoana si mediul in care a crescut, si nu brusc prin ruperea relatiilor. Concret, e bine ca parintii adoptive sa se fotografieze impreuna cu copilul si ingrijitorul (caregiver) de dinainte de adoptie- aceste foto vor fi aratate atunci cand se povesteste copilului modul in care a ajuns in familie; marog, sunt multe lucruri pe acolo, dar nu-mi aduc aminte in acest moment exemplele concrete, citesc si revin.

Despre album Anca, am citit ca parintii trebuie sa reconstituie atat cat pot, spre exemplu pot face poze cu orasul in care stiu ca s-a nascut copilul, sau cu spitalul, pot incercsa faca rost de hainute de cand era copilul mai mic, pot cauta asistenta care a asistat la nastere si ruga-o sa scrie cateva randuri despre nastere si biologica, pot desena cum isi inchipuie ei ca arata copilul cand era mic. Marog, tot felul de inventii (dar nu in sensul de a inventa/minti despre viata copilului), de lucruri mici care pot da o senzatie chiar daca vaga ca acel copil vine de undeva, ca era ok cand era bebelus.

O alta chestie intersanta pe care am citit-o este despre importanta cuvantului “poate” (maybe), pe care parintii adoptive il pot folosi vorbind despre trecut : poate ca cea care te-a nascut era bruneta ca si tine, poate ca cea care te-a ingrijit te-a invatat sa mesteci in ceai, poate ca era soare in ziua in care te-ai nascut, de-aia iti place asa mult vara, poate ca atunci cand erai bebelus nu mancai mar cum nu-ti place nici acum. Probabil ai mers inainte de a implini un an, uite ce bun esti la sport, etc.




Not flesh of my flesh
Nor bone of my bone,
But still miraculously
My own.
Never forget
For a single minute:
You didn't grow under my heart
But in it.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Manuelita ceea ce vorbesti tu e despre adoptia din State care in marea majoritate e o adoptie deschisa.La noi e un pic altfel.Am vorbit cu o psiholoaga de la centru si am vorbit si cu o doamna ca la randul ei a fost adoptata.
Fiecare procedeaza cum simte dar conform legilor copilul trebuie sa afle detalii legate de adoptie(spitalul unde s-a nascut, locul din care provine etc) abia la implinirea majoratului , iar la cursul facut la DPC au insisitat sa-i spunem ca e adoptat insa sa nu dam detalii.Trebuie sa-l lasam sa urmeze calea legala pentru ca asa , prin termenele lungi, are timp sa se obisnuiasca si sa "rumege" bine situatia.
Am vorbit cu o doamna, in jur la 30 de ani, care a fost adoptata.Mama ei a murit si dupa acest eveniment nefericit a simtit nevoia sa-si cunoasca familia biologica.A facut demersurile si familia bilogica a acceptat sa o cunoasca.Mi-a povestit ca a fost atat de dezamagita de experienta si se bucura ca nu a mers direct sa-i caute si a asteptat atat.Prin asteptare a avut timp sa se obisnuiasca cu ideea si totusi a fost un soc.

Nu stiu ce sa zic dar e foarte diferita modalitatea unei adoptii deschise fata de una inchisa si pana la urma fiecare face cum crede.
Eu am decis sa nu le spun copiilor detalii despre adoptie pana atunci cand sunt majori si vor putea sa afle ei singuri detalii daca vor dori.Nu e rea vointa dar asa consider eu ca e bine, ei sa vrea sa stie nu sa-i indemn eu.




Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Anca ,maternala aia la care a fost nu i-a facut chiar nici o poza?Mi se pare aiurea , si dupa ce ai mai povestit tu ,madama asta era cam ciudata.Cum dumnezeu or fi atestat-o?

Eu am cunoscut maternali foarte ok , foarte atasati de copii pe care ii ingrijeau si copii apareau in majoritatea pozelor lor de familie .

Maternala la care a fost fii-miu ne-a dat poze cu Andrei ,fara sa i le cerem noi si filmul cu poze de la botez .Era o persoana f. de treaba si suna si acum de sf Andrei si de ziua lui de nastere sa ii zica la multi ani .Noi am fost cu A de vreo 2 ori in vizita dupa ce l-am adus acasa si apoi am rarit-o (neintentionat) ,si nu-si mai amintea de maternala si de sotul ei .Acum nu stiu daca am facut bine ca am mai fost cu el pe acolo ,dar daca o sa vrea sa mearga mai tarziu o sa il mai duc .
Si maternala "noastra " avea minusurile ei ,dar per ansamblu era ok.


Asi, cand aduceti fata acasa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maribela spune:

Cand depun cererea ma mai intreaba si altceva?Vreau detalii!Mi-e mai frica decat la un examen!Va puuuuuuuuuuuuuuup!

doar cei ce cred,inving!

Mergi la inceput