M-am hotarat......adoptie(52)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Multumesc frumos pentru incurajari.
Mariaa, sper sa ai dreptate.
Misha si Crisis multumesc pentru informatie.
Asi, ma bucur sa aud ca doi copii si-au gasit familie, mi-era teama ca bebeii de culoare nu prea sunt doriti spre adoptie din cauza diferentelor mari fata de parinti.

Irene, cum e cu Miruna acasa, povesteste te rugam

Not flesh of my flesh
Nor bone of my bone,
But still miraculously
My own.
Never forget
For a single minute:
You didn't grow under my heart
But in it.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maribela spune:

Salut toate fetele!Felicitari tuturor mamicilor si multa rabdare viitoarelor mamici pana vor "naste"!Am si eu o rugaminte:cand depun cererea la dpc trebuie sa fie si sotul?Multumesc si "nastere" usoara!

doar cei ce cred,inving!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Maribela,da, pe cerere trebuie sa apara semnatura amandorura.
Si daca tot a venit vorba de reactia altora, am primit,chiar aici pe DC, o felicitare care suna chiar asa: felicitari pentru noua achizitie!!!

Iar acum cateva saptamani, la o peterecere la serviciu le aratam unor colege poze cu Dana. Un coleg nou angajat ma intreaba daca am copii. I-am raspuns ca am o fetita de 4 ani, iar un alt coleg se trezeste zicand "Aaaa...el nu stie. Crede ca e pe bune" Neintelegand la ce se refera, il intreb ce-a vrut sa spuna. Imi raspunde senin "Crede ca e pe bune, ca e a ta"

Cris, nu le pune la inima. Sunt oameni care iau faptul ca au un copil procreat de ei, ca pe un merit al lor, nu ca pe un dar de la
D-zeu.
Oamenii cu mintea-n cap inteleg ca suntem parinti pe bune, desi eu simt ca n-am nevoie de intelegerea nimanui. Nu fac un secret din faptul asta si mi se pare cel mai natural/firesc lucru pe care l-am facut.



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salviae spune:

Crisis,noi nu am zis la nimeni ca vrem sa adoptam,doar parintilor mei si la sora mea.Atat.Nu vreau sa aud Toata lumea stie despre problema noastra,ca ne chinuim de 15 ani,dar o sa afle de adoptie,doar cand o sa apar cu copilul meu

Maribela,eu am fost singura cand am depus cererea,am fost singura cand am primit o lista cu actele necesare.Doar la psiholog ne-am dus impreuna.

Am primit un material foarte bun de la DPC in legatura eventualele probleme ce s-ar putea ivi in cursul anilor ce urmeaza adoptia.Daca vrea cineva pot sa vin cu niste titluri si autori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Anca, ai multumit si tu frumos pt felicitarile cu privire la achizitie?
Noi suntem bine, crestem, ne pregatim de petrecerea de 5 ani a lui David. Asi, chiar ma uitam zilele trecute sa vad de ce nu functioneaza link-urile de la primele capitole. In principiu, link-urile sunt bune ca am cautat cu d-nul Gogle si am gasit primele parti, problema e ca nu se deschid de-aici, o sa intreb adminul ce se-ntampla. Ei, si citeam primele parti si-am gasit cand povesteam de David, cand l-am adus acasa, mi se pare tare demult. De Laura nici nu mai vorbesc. Abia astept sa povestesti cum e cu doi, cum or sa-nceapa "luptele de strada" pt. jucarii, atentie. Noi deja am cam trecut de perioada aia. Acum au inceput sa se joace f. frumos.
De cateva zile David e la scoala, asa ca in mijlocul sufrageriei troneaza un birou mitittel, cu scaunul aferent si-o tabla. Elevul vine cu ghiozdannul in spate, isi scoate abecedarul sau matematica, penarul si caietul si-ncepe ora. La abecedar sunt doar la liniute dar la mate pt. ca elevul e istet au ajuns la adunare si scadere. La dezvoltarea vorbirii dupa ce ea spune "va rog sa-mi descrieti ce vedti in aceasta imagine" el povesteste. Din cand in cand mai intreba "ati inteles?" si el raspunde "da d-na". la un moment dat suna de pauza si-atunci el are voie sa se ridice de pe scaun si sa se joce putin.
Sau, venim de la scoala, coboara din masina si ea zice, "David, esti puternic, ai muschi?", Fraierescu f. incantat ii raspunde ca da, isi pune ghizdanul ei in spate(care e jumate cat el) si pleaca spre casa, ea in urma lui merge cu mainile in buzunar. Daca-i zic "mai mama, tie nu ti-e rusine sa-l pui sa-ti care ghiozdanul si tu mergi asa ca o floare?" zice "pai ce sa-i fac, daca-i face placere!".
Intr-o zi cand l-am luat de la gradi, am vazut o limuzina alba, mi-a zis ca una din aia o sa-si ia si el cand o sa creasca mare si-o sa ma plimbe si pe mine cu ea. deci, daca peste vreo 20 de ani o sa va fac cu mana, undeva pe bulevardele Bucurestiului, dintr-o limo, sa nu fiti invidioase.
va pupam,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Maribela, la noi cererea am depus-o doar eu dar continea si datele sotului; mi s-a spus ca e ok daca in declaratii, acte, apare si el.
Salviae, si cum ai sa faci cu caracterizarile de la prieteni, cunoscuti? sau daca vor cei de la DPC sa discute cu ei? poate ti-ar fi mai usor daca i-ai pune in tema?! eu as vrea link-uri, sau ce ai tu acolo
Anca, tin minte faza cu 'achizitia'...te-am admirat ca te-ai abtinut liliana, ce m-am amuzat...foarte fain!! cred ca-ti mangaie sufletul!

nu mai face nimeni cursul zilele astea? noi maine avem tura 2-a, abia astept.
va pup si sa aveti o duminica frumoasa, si daca nu-i tarziu dau o

pentru Emma


"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Mariaa io's la a 2-a , da' mai intra una, nu-i bai!

Salvae si io vreaaaaau!!!!

Liliana deci tot femeia e "sexul tare" . Si sa mai zica cineva ca noi avem doar un neuron ratacit.

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecia spune:

Vin si eu cu vesti!
Am fost la DC sa vad ce acte imi trebuie pt.reanoirea atestatului.Si am aflat ca dosarul baietelului de 6 ani pe care l-am gasit,a avut termen pe 30 sept. si se pare ca se va incheia la noul termen care va fi pe 28 oct.Acum o luna le-am spus fetelor de la DC ca renunt la baietel pentru ca s-ar putea sa dureze si 2-3 ani pana se va declara adoptabil si cu posibilitatea ca naturala, chiar sa nu fie de acord.
Si acum topai de bucurie si astept sa treaca cat mai repede timpul
Si...ma gandesc doar cum vom aranja bradul de Craciun si cum vom merge la oraselul copiilor impreuna si cum il voi duce la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maribela spune:

Multam pt info!Marti merg sa depun cererea si sper sa nu fie nicio problema!Sa-mi tzinetzi pumnii!

doar cei ce cred,inving!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Alecia, iti doresc un Craciun bogat, cel mai bogat de pina acum

Maribela, mult succes si tine-ne la curent.

Deianeira, ma gandeam azi la A. (zici ca suntem in filme cu CIA :)))
si vroiam sa te intreb daca ea are retineri fata de straini, daca ii era teama cand ramanea putin singura cand ieseai cu ea din camin. Daca te cauta cu privirea cand te indepartai de ea.
Faptul ca e sociabila, comunicativa si un copil vesel e extraordinar, insa e important in cazul in care exista tulburari de atasament sa fie identificate din timp pentru a nu influenta mai tarziu viata ei. Sper sa nu fie cazul si sa fiu eu prea cu capul toba de cate citesc (...uneori ce-i mult strica)

Mergi la inceput