veste buna pentru mamicile de gemeni, tripleti ...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dpeti spune:

draga clara,
in cei 6 ani de cand sunt consilier juridic am invatat ca, din pacate in Romania trebuie sa lupti pentru a ti se recunoastre un drept ce normal trebuia sa ti se cuvina , asa ca am hotarat sa nu astept de la stat ceva ce nu cred ca voi primi si am incredere ca voi obtine prin instanta.
In inaltele foruri nu calculeaza nimeni ca de fapt toate cheltuielile noastre sunt duble de la pampers si servetele pana la medicamente si imbracaminte, fara a mai aduce vorba de efortul nostru de a crste doi copii deodata, in schimb trebiue sa platim asigurari toate viata.
Asa ca, in concluzie, te sfatuiesc(atunci cand va fi cazul) sa-ti reclami dreptul.
Sa-ti traiasca fetitele si sa le aduci pe lume cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matilda33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dpeti

referitor la subiectul dezbatut mai sus: sunt mama de gemeni(Mario si Cosmin) in varsta de un an si patru luni si sunt consilier juridic.
Am introdus actiune la tribunal pentru plata dubla a indemnizatiei.
Pe 20 ian. voi avea primul termen.
Pentru toti cei interesati, va sunt necesare la dosar:copii:C.I. C.N. ale copiilor. certificat de casatorie, cartea de munca sau alt act care sa ateste ca ati platit asigurarile cel putin 12 luni inainte de nasterea copiilor si bineinteles sa redactati o actiune.
Pentru alte detalii va stau la dispozitie.



buna,
spune-ne ce ai facut azi la tribunal, te rog!

eu am fost la directia muncii sa depun dosarul ptr cei 85% si mi s-a spus ca a existat si un caz de respingere pe motiv ca "directia muncii ofera alocatia mamei ca si concediu pentru ca sta acasa, asa cum de la fostul loc de munca s-au primit acei banuti pentru concediu pre si post natal" .
ei, acum nu stiu daca asa mi-au spus mot-a-mot sau asa au incercat sa imi explice cert e ca au gasit o portita de scapare. sunt foarte curioasa ce ai reusit tu pana acum.

eu sunt o mamica de gemeni de 4,5 luni si am de gand sa fc si eu tot ce pot pentru a usura cresterea micutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Buna doamnelor, servus Maria

Ideea ca mama primeste indemnizatia in loc de salar, pt ca nu lucreaza in acei 2 ani, lucru care aparent nu ar avea de-a face cu nr de copii pe care ii are in grija acasa, am auzit-o si eu de pe la colegele de servici.
Insa pana la urma au recunoscut si ele faptul ca pe cand unele mame stau acasa 4 ani pt 2 copii nascuti la diferenta de varsta >2 ani, primind de la stat 6mil in toti acei 4 ani nelucrati, mamele de gemeni stau doar 2 ani fara sa munceasca, primeau tot 6mil si au de crescut 2 copii simultan ai caror nevoi sunt simultane si nu decalate.

Sunt dezavantajate si mamele cu copii apropiati ca varsta, cu diferenta de 1-2 ani, care pt al doilea copil primesc indemnizatie si pt primul nu mai primesc, cu toate ca nu au 2 ani impliniti.
Si ele ar trebvui sa primeasca pt ambii copii sau macar sa primeasca pt primul cat trebuie si pt al doilea un procent anume din suma aceasta. Spun un procent pentru ca la al doilea BB cheltuielile sad o idee, el putand folosi vanita, patutul, caruciorul si o parte din hainitele primului.
Insa in cazul gemenilor ... ei nu pot purta aceeasi body pt ca cresc simultan. E nevoie de o cantitate dubla din orice produs. Nu mostenesc copii unii de la altii.
Ce sa mai spun ca sarcina gemelara, cu putine exceptii decurge altfel decat una monofetala, mai multe analize, controale etc.

Asadar, contraargumentele pt problema ridicata de cei de la Dir Muncii sunt mai mult decat strigatoare si evidente.

Sanatate si BBi voinici

Clara 30+ cu doua Martisoare in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpeti spune:

dragi MAMICI DE GEMENI,
in tara noastra exista niste legi pe care fiecare institutie a statului trebuie se la respecte. Doresc sa va comunic si voua tot ceea ce stiu si eu pentru a va ajuta pe cat mai mult cu putinta.
Asadar nu va mai ducati la Directia de munca pe vorbe! Duceti-va frumos cu o cerere scrisa si in termen de 30 de zile maxim ei trebuie sa va raspunda conform legii si atunci, cu o un raspuns scis care va ramane negru pe alb puteti sa va faceti dreptate, inclusiv in fata instantei, atunci cand este cazul; asa pe vorbe poate sa va "toarne la gogosi la greu", mai ales daca nu lucrati in domeniu.
In consecinta, in conformitate cu art.2 alin. 1 al H.G. 1025/2006 petru aplicarea nomelor......., modificata prin Legea nr. 257/2008, fiecare persoana are dreptul (pana in iunie 2009) sa opteze intre cei 6 mil de lei sau 85% din salariu.Te duci la Directia de Minca cu adeverinta de la angajator cu salariile din ultimele 12 luni lucrate anterior nasterii copiilor, copii C.N. ale copiilor, copii B.I al tau si cerere tip..Faci dosarul in doua exemplare si iti iei si tu o copie CU NUMAR DE INREGISTRARE DE LA EI pe copia ta.
La Tribunal, deocamdata nu am rezolvat nimic, s-a amanat pe 3 februarie.
Va ros comunicati-mi si mie daca cunoasteti firma care inchuiriaza butelii de heliu( pregatesc luatul motului la gemeni in vara) pentru ca firmele care decoreaza petreceri au preturi S.F.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Buna mamicilor eroine!

Eu nu am gemeni (din pacate), dar am 2 copii nascuti la diferenta mica (1 an si 6 luni). Ca si in cazul vostru, cred ca perioada de la nasterea celui de-al 2-lea copil, pana cand primul implineste 2 ani, consider ca ar trebui sa primesc 2 indemnizatii.

Cu lucrurile folosite de la un copil la altu, la mine cred ca 20% din hainute s-au potrivit. Prima fiind fata am exclus lucrurile roz (care erau in proportie de 80%), apoi au auvt alt ritm de crestere, daca pe fata o imbrac si acum cu body de la 1 an, baiatul, la 6 luni il imbrac cu haine de 9. In afara de asta, unul e nascut iarna, altul vara si iar nu se potrivesc hainele.
Patut a trebuit altul, lenjerii de pat, etc.
Nevoile alimentare sunt diferite si ii trebuie fiecaruia mancare proaspata, la fel si pamparsi cumpar pt 2 (pt ca eram gravida, nu am avut ramdarea si nici fizicul sa stau sa o invat la olita pe cea mare).

Ma rog, avand in vedere ca fata a implinit 2 ani acum 3 zile, mai pot sa initiez ceva in instanta?

Va multumesc anticipat!

Iriss mami de Yvonne-Maria (05.02.2007) si David-Alexandru (08.08.2008)
www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">Poze
Aventurile strengaritei Yvonne

Bazar pt Sonia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:


Iata ce-am citit:
http://www.monitorulcj.ro/cms/site/m_cj/news/bani_pentru_fiecare_dintre_gemeni_57297.html

Sper ca acest proiect legislativ sa aiba cet mai repede o finalitate.

M-am hotarat sa ma "razboiesc" si eu pentru a doua indemnizatia, ca urmare in 6 martie am proces. In Cluj suntem 6 mamici care vom avea procese de acest gen la sf lui februarie si inceputul lui martie.


CLARA, pe unde stai? Iti doresc sarcina usoara si frumoasa in continuare, Martisoarele sa stea la caldurica cat mai aproape de termen. Cu ce medic nasti?



Tatiana si
Clara Maria (31 ian 2004), Daniel Cornel si Eduard Mihai (09 dec 2005)


Album 1 Album 2 Album 3 www.flickr.com/photos/tatianagut" target="_blank">Album 4 ALBUM NOU Copilasi ian-feb2004 www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">Mamici ian-febr 2006


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Servus Tatiana

am vazut ca ai nascut in 2005 pe feciorasi. Sa inteleg ca ai demarat razboiul deja de un an, inainte sa faca baietii 3 ani? Eu asa am inteles ca e eligibila solicitarea sumei, numai daca copiii nu au implinit 3 ani, dar e posibil sa fie numai 6 luni dupa nastere.
In fine... daca te-ai acceptat in proces sigur stiu ei mai bine.
Iti urez succes.

..............................................................

Martisoarele sunt bine. Au "iesirea blocata" pana la 24 februarie (35sa) cu Gynipral. Apoi eu sper macar sa intram bine in martie.
O sa nasc cu Dr Boitor, la Gine 1.

Tu cum ai nascut, cu cine, unde?

Ce ma bucur mult ca m-ai abordat. Eu scriu mai mult pe topicul cu mamici si gravidute cu gemeni si caut de mult mamici clujence de gemenasi.

Sanatate la puiuti
33+

Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

.. m-am uitat la poze... si am vazut si bradul de Craciun.
Cred ca i sa spart Mosului desaga in dreptul hornului vostru

Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:

Clara, mersi mult! Am inceput demersurile doar acum in ianuarie, in ideea ca termenul de prescriere este de 3 ani. M-am trezit foarte tarziu si eu credeam ca pot cere indemnizatia doar pana ce copiii implinesc 2 ani de aceea nici nu m-a interesat. Dar o prietena m-a tras de maneca sa vorbim cu un avocat si el ne-a spus ca se poate cere si acum. Asadar, i-am dat de lucru... E foarte increzator ca va castiga.

off topic

Eu numai citesc subiectul cu mamici si gravidute, pentru ca din pacate n-am timp de scris. Si asa foarte rar ajung la culcare inainte de miezul noptii. Am nascut la Stanca cu dr Fulga Florescu, la 36 saptamani, natural. Din fericire am nascut foarte usor, la 5 am mers la spital si la 6 jumate eram cu baietii "in brate" (adica in incubator). Eu cunosc mai multe familii cu gemeni, cu copilasi mai mari decat ai mei (numai in gradinita la care a mers Clara un an erau 5 perechi). Insa la gradinita unde e acum, baietii mei sunt singurii gemeni (de aceea sunt cunoscuti de toata lumea ).

Daca te pot ajuta cu ceva (intrebari, nedumeriri, informatii etc) ID meu pe yahoo e tatianagut

Tatiana si
Clara Maria (31 ian 2004), Daniel Cornel si Eduard Mihai (09 dec 2005)


Album 1 Album 2 Album 3 www.flickr.com/photos/tatianagut" target="_blank">Album 4 ALBUM NOU Copilasi ian-feb2004 www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">Mamici ian-febr 2006


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Tatiana

mutumesc pt ID. Am accesat messengerul tau. Eu stau aproape toata ziua pe mess, ca stau in pat, tu esti f ocupata cred. Dar, te rog, cand ai timp cateva minute, da te rog un buzz pt ca as vrea sa te intreb cate ceva, dar fara sa deranjez.
Pe mine ma ameninta doctorul cu nastere naturala ... si mi-e extrem de teama.

Clara

Mergi la inceput