Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (30)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

si sa multumesc la toate fetele care ne-au urat azi La multi ani. Si luni. Nu va numesc, aici, ca is senila . Mai bine ma mai uit la puiii de mihbut 1 data.



o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aimee79

Lorich despre ce superoferta vorbesti? Am ratat.
CLEO APROPOS DE INDEMNIZATIA DE 6 MIL MIE (CRAIOVA)MI-A VENIT LA 1 LUNA SI JUMATATE DUPA CE AM DEPUS DOSARUL....

Alexandra

http://picasaweb.google.com/maiiunie2008/Aimee79


cred ca sa facem un subiect.

dupa 1 luna juma???? si ti-au trimis acasa o instiintsare? sau sa verific cardu...



o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonacip

buna fetele.Ma bucur ca v-au placut baietii mei

Leeloo, eu nu le dau suc de fructe.De fapt nu-i dau lui Matei, nu i-am dat nici lui David.eu stiu ce se spune despre sucurile de fructe, dar eu sincer nu prea sunt pentru ele.Pentru ca sucurile contin au multa zaharoza si au multe calorii si pentru ca prefer sa manince si pulpa ca are si fibre. Deci eu am rezolvat simplu problema asta cu sucuri vs piureuri. Brinzica de la 6 luni si i-o voi da cu fructele, ca sa fie mai consistent, iar legumele la prinz si cerealele cu iaurt pe la 7 luni. Oricum, nu prea ma cramponez, in sensul ca probabil i voi da uneori o linura d ecereale in fructe sau brinzica cu mamaliguta (mai tz desigur) la masa de 6, sau brinzica cu cartofior la prinz...cine stie, ii mai variez si lui programul de masa..
Getutza, eu nu prea sunt adepta microundelor la copilasii mici, lui david nu i-am incalzit pana la un an la microunde. Acum la fel, supita o incalzesc in apa calda..Tu fierbi si fructele sau am inteles gresit?? oricum, sa nu lasi fructele d epe o zi pe alta, chiar dc stau la frigider. Fructele mereu proaspete. eu nici macar nu i le dau in parc, ca ele fermenteaza imediat.Le maninca imediat ce le fac.
Inais, daca ar fi sa calulam cantitatea de lapte bauta/zi, eu as calcula ceea ce rezulta din combinatia apa-lapte...
Nu stiu ce voiam sa mai zic, oicum, m-am apucat si eu de regim de azi, sper adica sa nu mai maninc dupa 6...deci de acum incolo.Imi tb vointa

Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."


Simo, tu faci branzica in casa? Daca da, cum?
Succes cu dieta! Si eu ma apuc de maine...pt ca azi am pacatuit cu placinta cu mere..



Scortisoara Sara

Sara la Breaza
Scortisoara
Botez Sara-Maria

Alina-mami fericita de SARA-MARIA - Scortisoara cu gene lungi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Mihbut bine ai revenit! Wow, ce zile pline ai tu, si servici, si constructii, si gemeni, si eu ma intrebam cum se descurca mamicile cu gemeni, eu voiam inainte gemeni, acuma insa n-as mai vrea. Dar imi inchipui ca si bucuriile sunt la patrat. Am vazut pozicile, niste frumosi amandoi, are Cleo dreptate, sunteti o familie minunata. Am observat ca au babetele mai in toate pozele, si al meu la fel, la mine e problema cu regurgitatul, cred ca si la voi la fel.

Fetelor mai voiam sa va zic cu microundele, sa nu puneti niciodata casolete sau castronase din plastic la microunde, pentru ca se elibereaza o substanta numita bisphenol-A in mancare si care e foarte toxica. Nici la congelator nu ar trebui pusa mancarea in plastic, tot din cauza asta. Uitati aici cateva informatii despre substanta asta si ce influente are asupra sanatatii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bisphenol_A
La noi in Canada au inceput sa retraga de pe piata biberoanele din plastic din acest motiv. Eu folosesc numai din sticla deocamdata, ca Parrick inca nu le ia sa le tranteasca, insa mai incolo am sa caut din plastic insa fara bisphenol.

Getuta in cartile mele scrie ca e OK sa tii mancarea la firgider 48 de ore, si cred ca nu are nimic daca e o zi peste.

Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Alina_anto eu am gasit retetele www.culinar.ro/forum/continut/Reteta-ta-preferata/3419/Cum-se-face-branza-in-casa/" target="_blank">astea de facut branzica in casa, inca nu am incercat dar vreau sa incerc pe cea cu lamaia. Cred ca e cea mai naturala metoda.


Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doloress

Alina_anto eu am gasit retetele www.culinar.ro/forum/continut/Reteta-ta-preferata/3419/Cum-se-face-branza-in-casa/" target="_blank">astea de facut branzica in casa, inca nu am incercat dar vreau sa incerc pe cea cu lamaia. Cred ca e cea mai naturala metoda.


Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)





Da, si eu vreau s-o fac asa cu lamaie, dar nu stiam ce cantitate de lapte si lamaie... Multam


Scortisoara Sara

Sara la Breaza
Scortisoara
Botez Sara-Maria

Alina-mami fericita de SARA-MARIA - Scortisoara cu gene lungi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Merg sa pregatesc cina, ca trebuie sa apara si iubitul meu sot..Asa ca intru mai tarziu!


Scortisoara Sara

Sara la Breaza
Scortisoara
Botez Sara-Maria

Alina-mami fericita de SARA-MARIA - Scortisoara cu gene lungi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Bey, io nu mai poci tine pasul cu ritmul asta nebun in care scrieti!!

Raportez a treia noapte cu alaptat la 18, la 20, la 22:30, la 1:30, la 3:30, la 6:00 si chiaunit/frichinit intre timp. Ieri fusesem in oras si nu a fost chip sa-l alaptez in aer liber, urla cu sanul meu in gura si asa au trecut 5,5 ore in care nu mancase. Am facut popas la prietena mea cea mai buna care locuieste langa gara, am zis ca economisesc 30’ ca sa nu flamanzeasca bietul copil, dar abia ce-l pusesem in pat la ea si a inceput sa urle... si a urlat... si a urlat... si a urlat 25 de minute pana nu a mai avut vlaga in el. A venit Bogdan, s-a mai linistit, am ajuns acasa si apoi l-am alaptat pe patul nostru ca si cum nu ar fi fost nimic. Sigur, fusese obosit si nu apucase sa-si faca somnicul de dupa-amiaza, iar in plus cu 2 vizite pe zi si agitatia din Frankfurt, i-au pus capac... Of, Doamne, am innebunit in alea 25 de minute!!

Azi am fost la cursul de gimnastica, moasa ma toaca la cap sa-i dau, dom’le, si al doilea san, ce daca el adoarme cu primul in gura si nici pe ala nu-l goleste si nu-l mai vrea?? Sau cica sa-i dau apa din cand in cand, ca poate de-aia cere asa des noaptea, de sete... Pai acu’, ce mi-e daca-i dau san, ce mi-e daca-i dau apa, ca tot tre’ sa ma scol, nu? Nu mai inteleg nimic, dar maine mi-am dat intalnire cu o tipa care e in aceeasi situatie ca mine (pustiul ei are 4 luni si ea alapteaza tot exclusiv) si ne ducem la spitalul unde am nascut, sa facem proba laptelui (cantarit inainte si dupa alaptat)... Vreau sa vad cat suge David la o masa, sa ma linistesc odata pentru totdeauna...

Azi la intoarcerea de la gimnastica, dumnealui, suparat rau ca nu apucase sa doarma (il alaptasem pe salteaua din sala si la final a trebuit sa-l trezesc ca sa plecam, deci nu apucase sa doarma decat 20 de minute) a inceput sa urle... si a urlat... si a urlat... cam 10 minute in autobuz, de se uita toata lumea la mine... In final, a adormit pe mine gramada, iar dupa inca 20 de minute, cand am coborat, l-am pus in carut si era lemn de obosit, nici n-a simtit... Am fost sa-l mai plimb o ora cu carutul, dar l-a trezit o cioara nenorocita care croncanea f. tare, iar s-a pus pe urlat, am fugit acasa, i-am dat iar sa pape si apoi a adormit... Vai de capul meu, ce zile am avut si ieri si azi...

O veste buna: azi la curs am intrebat daca stie careva vreo femeie de calitate la curatenie, iar una din mamici, o rusoaica, mi-a propus s-o iau pe mama ei, ca se plictiseste si se simte inutila si o bate gandul sa se intoarca in Rusia, iar daca mai scoate si ea un ban poate iese si din depresie. O mana spala pe alta. Vor veni mai intai impreuna, i-am zis ca am nevoie de 2 ori pe luna cam 4-5 ore... Sa vedem. Tineti-mi pumnii!

Lilly79, pacat ca la tine s-au intrerupt noptile ideale!! Lui David i-a facut doar ecografie, in august. Cu soldurile lui totul e ok, slava Domnului.

Simonix, eu te inteleg si te aprob cu sexul, dar ce te faci daca am si eu chef si nu pot biologic vorbind, din cauza ca ma doare muuult prea tare?? Oooof...

leeloo, na, ca te-am scos si pe tine din barlog!

mihaser, tare frumos calendarul tau! O sa-mi fac si eu, ramane de vazut unde-l imprim... Am sa fac cateva si ca sa fac cadou la prietene...

socrate, Daviducul suge bine la fiecare masa, fie ea si la 2 ore, adica minimum 7-8 minute suge zdravan, uneori chiar 15 minute... Astept sa vad ce iese maine la proba laptelui si apoi ma decid daca dau completare...

Andrada, m-a topit Tiberiu cum rade, ce dulce e!!

Ralu, saru’mana de sfat, poate pare tampit ce vreau eu, dar efectiv nu vreau sa mulg. Refuz. O sa vad maine ce si cum... Am vazut in poze un Tudor dulce-dulce, dar si o pizza periculoasa

Erika, si multam mult de incurajari, cam asa vreau sa fac si eu, sa incerc tot posibilul pana a ajunge la muls si la completare. Te-am bagat si pe tine in poezioara, hihi

inais, eu citeam ca bebeii abia pe la 6 luni incep sa doarma cate 6 ore legate noaptea. Astept si eu ziua aia, ce sa fac, ca fara speranta mi-as pune streangul de gat... In seara asta la 8 sunt in pat

Simo, Laura, tinem pumnii pentru tati al vostru!!

Vianne, pai cam asa cred si eu: nu se imbunatatesc cu adevarat lucrurile, ci ne obisnuim noi

Ingereasa, v-am pus si pe voi in poezioara, mai treci si tu pe la noi?? Si daca vrei poza, baga un link!

ancaurn, hai ca mi-ai facut curaj, ma duc sa cumpar franghia Sa stii ca linkul ala il pusesem la poezie, nu inteleg de ce n-a mers...

mihbut, v-am pus si pe voi in poezioara, sper ca i-am nimerit pe bebei cum trebuie Mai vino pe la noi!! Pai eu daca as fi la servici as intra mai des pe net, zau, cred ca ar fi ca un concediu


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Gabitzam, am inteles explicatia cu link-ul sub cuvant Vlady si mi-a si iesit insa la semnatura nu iese, am adaugat si paranteza respectiva, nimic.

Mihbut, chiar sunteti o familie deosebita, bebei f reusiti, bravo, felicitari! Si mie mi-ar fi placut sa fie gemeni, baiat si fetita.......dar nu-i nimic daca vine fetita si mai tarziu.

http://s292.photobucket.com/albums/mm9/Alisucuta/Tuttlingen-Paris%202008/Vlad%20la%205%20luni/Vlady[/url ]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Test


Hai, ca am reusit. Gabitzam, Kitzy

Vlady

Mergi la inceput