Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (30)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Mai mamici care ati inceput diversificarea, ce ziceti de super-oferta by Inais?? Ei?





Lori, mami de pui drag si iubit Robert

Poze Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aimee79 spune:

Lorich despre ce superoferta vorbesti? Am ratat.
CLEO APROPOS DE INDEMNIZATIA DE 6 MIL MIE (CRAIOVA)MI-A VENIT LA 1 LUNA SI JUMATATE DUPA CE AM DEPUS DOSARUL....

Alexandra

http://picasaweb.google.com/maiiunie2008/Aimee79

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Inais sa stii ca ai si tu dreptate cu domperidone. Sa stii ca nu fara retineri iau pastilutele astea, mai ales ca eu urasc pastilele de tot felul, asta poate pentru ca am trait mereu intr-o familie de bolnavi unde toti merg cu punga de pastile dupa ei. Eu de obicei nici macar algocalmin nu luam, pana nu mai vedeam de durere de cap, in ultima instanta apelam la pastila. Noroc ca am fost mai mereu sanatoasa. Deci cand a fost sa decid daca incep sau nu tratamentul, am stat si m-am gandit bine, am pus in balanta toate pro si toate contra. Acuma, am zis ca daca gasesc o singura marturie pe net de la vreo mama care a patit ceva din cauza tratamentului cu domperidone apoi nu mai iau. Nu am gasit nimic, e prescris cu incredere de doctorii canadieni, deci am zis ca OK, hai sa incerc. Dar nu neg ca abia astept sa termin cu ele. Ca studiile alea americane care demonstreaza ca afecteaza inima, nu cred ca sunt de aiurea facute, eu nu cred orbeste in orice studiu, insa zic ca un sambure de adevar tot exista. Asistenta de la clinica de alaptat mi-a zis ca pot sa incep sa le raresc cand incep diversificarea, insa foarte mare atentie, ca trebuie lasate treptat, nu dintr-o data, tocmai din cauza de risc de dezechilibru hormonal. Deja am inceput sa iau numai 6 pe zi in loc de 8.

Simona ce bine seamana baietii tai! Parca ar fi gemeni in cele doua poze! Oricum sunt niste frumosi, ce ochi albastri au, o sa ai coada de fete la usa acusi acusi! Multa bafta tatalui la operatie!

Bebicii care se sarbatoresc azi La multi ani!!!! cred ca cei mai multi sunt nascuti pe 9. pupici multi tuturor!

Ylari nici al meu nu a prea digerat morcovelul, se si stramba la el si l-a si vomat dupa. Eu nici macar nu am inceput cu mar, direct cu morcov. Stai linistita ca 25 de ml e foarte bun pentru inceput. Eu am citit in cartile mele ca la inceput trebuie sa ii dai numai doua linguri si atat tot. In fiecare zi putin mai mult, treptat se creste. In plus cica e normal sa fie jumate pe jos, jumate in gurita. NU trebuie sa te bazezi la inceput pe mancarea pe care i-o dai, In sensul ca primele saptamani ar trebui sa fie un fel de facut cunostinta cu noile gusturi, si cam atat, nu trebuie sa zici ca gata, asta e masa de dimineata diversificata si altceva nu-i mai trebuie. Ii dai lapte normal si in plus cateva lingurite de suc/piure. Dupa aceea, incet incet cresti cantitatea si reduci lapitcul. Nu e deloc bine sa fortezi copilul, am citit in cartea de la Gabita, ca poate aparea anorexia de opozitie, nu mai papa nimic. In plus mesele abundente cresc riscul de obezitate, i se mareste stomacelul.

Anuta-Maria ragaitul e foarte important, ca asa scoate gazele din burtica. Si gazele in burtica dor si asta duce la copilas plangacios si colicos. Al meu in plus daca nu ragaie vomita. Deci ragaitul e super-important. Daca insa il bati o gramada si nu scoate nimic, inseamna ca nu are gaze pur si simplu. Al meu acuma ragaie imediat si e tare bine, ca parca si vomita mai putin.

Andreeap multa sanatate la piticuta Sara! Of, dintr-una in alta da saracuta. Sa dea Dumnezeu sa nu fie enterocolita!

Getuta poti incalzi in apa fierbinte. Nici eu nu pun nimic la microunde pentru bebe ca exista posibilitatea sa se incalzeasca neuniform si sa se opareasca. Bine, la doua lingurite de mancare nu se pune problema, ca i le amesteci imediat. Dar laptele nu se pune niciodata.

Andrada aici ni se zice ca nu se dau cerealele cu bibeornul. Si pe cutia de cereale scrie asta pentru ca sa se invete copilul ca e masa de solide si sa pape cu lingurita. Dar daca sunt biberoane speciale pentru cereale, eu zic ca mai bine le folosesti pe alea ca sa mearga mai repede.

Aimee bine ai revenit! Mai sunt copilasi cu dintisori, nu mai stiu exact care, dar am retinut ca sunt.


Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Nu-mi vine sa cred ce copilas cuminte am! Azi de dimineata l-am pus in leagan, dar fara sa ii dau drumul la leganat, pur si simplu asa. Apoi m-am dus in dormitor sa mai stau putin in pat ca si asa se trezise colegul sa plece la servici, am zis ca sta el putin cu ochii pe kupil. Si am adormit bustean, m-am trezit la vreo ora dupa ce plecase sotul si copilul meu era super-cuminte, tot in leagan, treaz trezut si gangurea de unul singur, admira peisajul. Nu tu urlete, nu tu plansete, nimic. Si nici nu avea vreo jucarica cu el.
Apoi daca am vazut asa, l-am lasat acolo si eu mi-am pregatit masa, cafeaua, am citit forumul, si el tot acolo gangurind fericit de viata. Ptiu! sa nu-l deochi!

Fetele care va treziti noaptea de 4-5 ori toata stima si respectul meu, nu stiu cum de rezistati! Dar si eu zic ca mai e oleaca si trece.

Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihbut spune:

tuturor bebelusilor care se sarbatoresc astazi! Sa cresteti mari si sanatosi caci frumosi sunteti deja!

Multumim fetelor care mai intreaba de noi si scuze ca nu am raspuns. Foarte rar mai ajung sa citesc cate ceva ... lipsa de timp si o perioada buna lipsa de internet. Cand s-au nascut copiii sotul a zis ca avem nevoie de 6 maini fiecare ca sa ne descurcam, eu as mai adauga pe lista mii de neuroni si o zi de cel putin 48 de ore. Acum sa nu va inchipuiti ca e un calvar sa ai gemeni, din conta noua ni se pare foarte frumos, doar ca cere putin mai mult timp pt ca de multe ori mai e unul la rand , unele lucruri ca de ex masa pot fi facute simultan. Dupa mine e mai greu sa cresti doi copii de varste diferite. Din pacate nu avem asa mult timp la dispozitie sa-l petrecem cu ei din motive de job solicitant la tzz km distanta si casa noua in care mesterii au organizat concursuri de genul "sa stricam ce e bun" si "cine da mai multe rateuri la reparatii". Asa ca o zi obisnuita la mine incepe cu saritul din pat la ora 6.00 ca sa ajung la birou in jur de 9.00 iar inapoi acasa ajung pe la 18.45. Cum intru pe usa arunc genti si haine si tzup copiii in brate. Daca nu ma duc direct la ei se lasa cu jale si urlete, iar daca din intamplare dorm cand ajung eu senzorul "mum is in the building" face bipbip si se trezesc imediat. Asa ca incepem programul de pupat, cantat, dansat, jucat, continuam cu baita, masa de seara si intr-un final pe la 22.00 (de cele mai multe ori, ca mai sunt si exceptii) copiii dorm si ma pot ocupa si eu de alte lucruri ca: mulsul de seara, pregatitul cafelei pt a doua zi etc. Pe la 23.30 ma arunc in pat, iar pana dimineata la 6.00 mai avem de obicei o trezire pe motiv de refil la copii. Ziua copiii stau acasa cu mama mea care se ocupa si de gatit si curatenie (eu nu stiu cum reuseste sa se descurce, dar cu siguranta nu-i lasa pe copii sa planga).

Sper sa revin maine cu ceva detalii despre programul copiilor, dar poate vreti sa ne vedeti intre timp : http://family.sbarciog.be/#home



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

buna fetele.Ma bucur ca v-au placut baietii mei

Leeloo, eu nu le dau suc de fructe.De fapt nu-i dau lui Matei, nu i-am dat nici lui David.eu stiu ce se spune despre sucurile de fructe, dar eu sincer nu prea sunt pentru ele.Pentru ca sucurile contin au multa zaharoza si au multe calorii si pentru ca prefer sa manince si pulpa ca are si fibre. Deci eu am rezolvat simplu problema asta cu sucuri vs piureuri. Brinzica de la 6 luni si i-o voi da cu fructele, ca sa fie mai consistent, iar legumele la prinz si cerealele cu iaurt pe la 7 luni. Oricum, nu prea ma cramponez, in sensul ca probabil i voi da uneori o linura d ecereale in fructe sau brinzica cu mamaliguta (mai tz desigur) la masa de 6, sau brinzica cu cartofior la prinz...cine stie, ii mai variez si lui programul de masa..
Getutza, eu nu prea sunt adepta microundelor la copilasii mici, lui david nu i-am incalzit pana la un an la microunde. Acum la fel, supita o incalzesc in apa calda..Tu fierbi si fructele sau am inteles gresit?? oricum, sa nu lasi fructele d epe o zi pe alta, chiar dc stau la frigider. Fructele mereu proaspete. eu nici macar nu i le dau in parc, ca ele fermenteaza imediat.Le maninca imediat ce le fac.
Inais, daca ar fi sa calulam cantitatea de lapte bauta/zi, eu as calcula ceea ce rezulta din combinatia apa-lapte...
Nu stiu ce voiam sa mai zic, oicum, m-am apucat si eu de regim de azi, sper adica sa nu mai maninc dupa 6...deci de acum incolo.Imi tb vointa

Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

bun revenit draga mihbut!!! de cate ori imi e greu, imi zic: si mamica cu gemeni cum se descurca??? si cu job! Mamica model!
Chiar daca nu apuci sa ne scrii, citeshte, si da-ne cate un semn!Mic mic, mic....

Si ce poze ai! oooo
M-am mai uitat o data la poze! sunt impresionata!!!!!! si de copii,si de parinti, si de calitatea pozelor, si de calitatea site-ului...

o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

bun revenit draga mihbut!!! de cate ori imi e greu, imi zic: si mamica cu gemeni cum se descurca??? si cu job! Mamica model!
Chiar daca nu apuci sa ne scrii, citeshte, si da-ne cate un semn!Mic mic, mic....

Si ce poze ai! oooo
M-am mai uitat o data la poze! sunt impresionata!!!!!! si de copii,si de parinti, si de calitatea pozelor, si de calitatea site-ului...

o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii


pot sa mai zic ceva? poa se supara aici fetele, dar io nu am vazut familie mai mandra si mai frumoasa ca a voastra!!!! CU lacrimi in ochi o zic!!!



o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Mihbut Ce copii frumosi ai!! M-am topit cand am vazut pozele!! mie mi-ar fi foarte greu sa cresc 2 copii deodata, dar cred ca as fi fericita la maxim. Va pup dublu Aaaaa, tu arati foaaarte bine! Bravo!

Fetele, nu stiu ce are Sara ca azi a tot regurgitat si vomat...


Scortisoara Sara

Sara la Breaza
Scortisoara
Botez Sara-Maria

Alina-mami fericita de SARA-MARIA - Scortisoara cu gene lungi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Doloress, cuminte pui ai tu acolo, ce somn de frumusete te-a lasat sa-ti faci!!Pupam voinicul Patrik
Mihbut, mai ce copilasi frumosi ai. Torturile d ela botez au fost minunate!!! Vad ca ai inceput deja serviciul...Mamica ta, jos palaria!!

Ah LMA copilasilor nascuti astazi!!!!!!!!

Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput