Gravidutze si mamici de Cluj -93

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Anca, inca nu s-a votat dar au facut imberbii astia proiect de lege. Adica sa stai mai mult acasa dar cu bani mai putini.



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

POZE ALEXIA

Ne nastem uzi, goi si flamanzi..dar greul de-abia dupa aceea incepe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Fetelor, nu vreau deloc polemici, inteleg fte. bine situatiile financiare deosebite, si noi acum 2 ani de-abia aveam vinerea sa-i dam bonei 1 mil, uneori nu aveam.

DAR: din propria experienta, Ana, care nu are inca 3 ani e la gradinita de la inceputul lui septembrie. De atunci 1 sapt. la gradi, una cu viroza acasa. Si evident, viroza asta se da cu generozitate catre Iris, care muceste de 2 sapt, a facut si febra peste 39, diaree, se sufoca cu mucus, nu am dormit de cateva nopti aproape deloc. Si ne-am virusat toata familia pe rand, si bona, inclusiv nepotii care stau sub noi ca se jucasera fetele impreuna. MAi ales toaman si primavara la gradi/cresa e jale. Daca nu credeti, mai intrebati. La gradi a noastra, care e chiar ok, privata, sunt 11 in grupa, din 60 de copii cat sunt in gradinita toata, dupa primele 10 zile erau 27 la datorie, restul bolnavi acasa. O plimba de la unii la altii, o rotesc, o iau inapoi.

Intrarea in comunitate implica o buna perioada de gripe si viroze pana la imunizarea fata de acesti virusi tipici cresei, gradinitei, scolii. Asa ca pregatiti-va sa mergeti 1 sapt la job, sa stati un acasa, asta in cazul fericit in care trece boala intr-o saptamana si nu apar complicatii gen otite, penumonii, bronsite (cum are Ana acum). Si atunci, dc mergeti la job, cine sta cu copilul bolnav acasa? Intreb si io asa, ca proasta.

Mai mult, copiii vostri au stat cu voi pana acum, sunt mici, au nevoie de atentie pentru o dezvoltare armonioasa, sa fie ingrijiti, sa fie schimbati la timp, au nevoie de AFECTIUNE SI DRAGOSTE, care nicio institutie nu le-o va oferi. Nu de mai multi bani. Eventual vor fi bine ingrijiti, dar amintiti-va de postarile Dianei (dpop) cand a dus-o pe cea mica la cresa. Cum statea in pat cu orele, cuminte. Cum erau 3 persoane la nshpe copii. Chiar credeti ca in anul 2008 nu sunt solutii pentru a fi langa copil cat mai mult sau a gasi o persoana de incredere?

Eu chiar sunt la bona nr. 4, asa ca pot zice ca am ceva experienta, oricum epopeea bonelor a inceput cand avea Ana 1 an, nu mai repede.

Pana atunci am stat eu alternat cu mama. Iar eu AM LUCRAT de cand am venit cu ambele din spital. Nu am avut NICIO SINGURA ZI de pauza de munca. Am lucrat de acasa cand nu am putut merge, m-am descurcat.

EXISTA si femei cumsecade, constiincioase, nu sunt toate neglijente, neatente, violente sau murdare. Si in mod sigur in mediul lui copilul este mai bine ingrijit. Pentru a fi mai linistite, puteti monta un sistem de supraveghere, nu costa o avere, si puteti vedea ce face bona cu copilul.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

va multumesc mult de urari si ma bucur din tot sufletul ca nu m-ati uitat!

gabriela - felicitari pentru o viitoare nadia comaneci cu mamica de la deva! cred ca e superba sara cand face tumbele!

alex - multumesc de pozele cu gradinita!

Oana-Alina si Maria-Teodora (30.10.2007)

maria-teodora ~ sufletelul care implineste familia noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bex spune:

La multi ani, Mihai! Sa fii sanatos si bucuros alaturi de cei care te iubesc!!! Mami Ralu, Felicitari si tie pentru baiatul vostru frumos!!!:P, la care ne gandim cu drag si interes;)


Fetelor, voi va pupam, dormim sanatate multa copilasilor bolnaviori.

Co +Carina Alysa
http://b1.lilypie.com/tm33p2/.png


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

delia, ma bucur ca ne spui experientele tale, insa tu ai avut noroc de un job la care puteai lucra acasa si de o mama care e tot timpul linga tine, are grija de una din fete...si supravegheaza si bona...cele mai multe nu beneficiem de conditiile astea...
perioada de acomodare este la fel pt toti copilasii, toate stim de bolile care se iau in colectivitate...
daca se va imbolnavi si va trebui sa stea acasa, exista o chestie care se numeste concediu medical si care se acorda mamei atunci cind are bebe bolnav.
iar la faza cu afectiunea si dragostea pentru copii, no comment...nu merita

aaa...si nasa mea a avut femeie la copil...o tanti care mie mi s-a parut f de treaba, atenta cu copilul, facea si menaj...intr-un cuvint ok. statea bebe cu mama si cu tanti, alternativ ...rezultatul ... copilul era rasfatat, nu stia sa se comporte in societate, cu alti copii sau cu alti adulti, devenise si un pic violent, impingea lumea, refuza sa vorbeasca, era super mofturos la mincare...din toamna asta l-a dus la cresa (e de virsta Alexiei), pentru ca nu mai stia ce sa se faca cu el. dupa doua saptamini copiul are muci in nas, a facut febra de doua ori, dar a inceput sa lege cuvinte, nu mai miriie din orice, merge singur, maninca de toate, se joaca frumos cu alti copii...

so, concluzia si decizia apartine fiecareia dintre noi si nu e corect sa emitem judecati de valoare si principii general valabile

Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Delia, nu te contrazice nimeni. Asa e in colectivitate si traiesti cu speranta sa nu fie chiar o saptamana bine si una rau. Dar nu avem de ce pune gand rau creselor doar pentru ca ni se imbolnavesc copiii. Sa iti duci copilul la cresa nu inseamna ca il abandonezi si ca il lasi sa-l creasca altii. Tu de ce te-ai intors la lucru cand Iris avea cateva luni? Pentru a avea o situatie financiara mai buna. Pentru ca acei 8 milioane nu erau suficienti. AFECTIUNEA SI DRAGOSTEA i-au oferit-o in cea mai mare parte a zilei o bona. Si atunci cu ce ne diferentiem noi de tine? Ca preferam o cresa in detrimentul unei bone?! Unii nu si-o permit iar altii nu au incredere in ea.

Eu nu imi duc copilul sa aiba grija o "institutie" de el. Daca chiar vrei sa fii sigur, bagi bani in buzunar si educatorei si o rogi sa fie atenta cu copilul tau.Doar pentru ca iti tii copilul acasa nu inseamna ca petreci mai mult timp cu el. Si da, in anul 2008 sunt foarte multe solutii dar ramane la latitudinea fiecaruia pe care o alege. Chiar si Gabi a recunoscut ca a avut prejudecati in ceea ce priveste cresele de stat. Dar le-a vazut si a realizat ca nu sunt asa ca in visele noastre sumbre: patuturi de metal, copii neingrijiti, etc. Si eu am avut temerile mele la fel ca orice mama. Insa copiii nu sunt tinuti in patut toata ziua ci doar dupa ce se trezesc ramana in patut, cel mult 15 minute, pana vii sa ii iei.

Si daca ne vom tine copiii acasa pana la 7 ani, de ce sa ii mai trimtem apoi la scoala, ca si acolo se vor imbolnavi...

Tu AI LUCRAT DE ACASA, IN FIECARE ZI. Te felicit si ma bucur ca mai exista astfel de joburi. Insa marea majoritate nu are astfel de posibilitati. Creazi ca eu nu imi storc creierii de luni de zile, gandindu-ma ce as putea face sa stau acasa si sa lucrez de acasa? Si nu pot face nimic, absolut nimic.


Cam atat am avut de spus.



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

POZE ALEXIA

Ne nastem uzi, goi si flamanzi..dar greul de-abia dupa aceea incepe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Anca, de concluzia ta aveam nevoie dar nu stiam de unde sa o mai scot. Asa ca mi-o insusesc.



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

POZE ALEXIA

Ne nastem uzi, goi si flamanzi..dar greul de-abia dupa aceea incepe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:


La multi ani, Mihai!
Si felicitari mami Raluca, pentru primul anisor al puiutului!!!


Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Adriana,

Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

1. Nu am lucrat de acasa in fiecare zi. Ci pe cat posibil am alternat ca sa stau mai mult cu fetele.

2. Mama nu sta cu mine si nu supravegheaza bona. Mama vine sa stea cu Iris. A stat cu ea pana la 1 septembrie. Bona a stat doar cu Ana, niciodata cu ambele. So, cand e Ana acasa, mama sta cu Iris si bona cu Ana. Altfel, Ana la gradi, Iris cu bona, mama in treaba ei, la casa ei.

3. Bona nu sta cu copilul in casa, Doamne iarta-ma, merge in parc unde sunt copii, e aberant sa zici ca a sta cu bona face un copil inchis. In plus, parintii ar trebui sa duca si ei copilul in parcuri, sa-l socializeze, sunt weekendurile cand se pot ocupa exclusiv de el.

4. NU AM LUAT NICIO INDEMNIZATIE de nicun fel la nicuna dintre fete, pt. ca lucrand ca PFA nu aveam dreptul sa iau indemnizatia in timp ce-mi stampilam actele si emiteam facturi.

5. De la bona nu asteapta nimeni dragoste, desigur daca nu are afectiune, atunci nu are ce cauta langa copil. Dar a crede ca la cresa i se da mai multa dragoste si afectiune decat cu o tanti cumsecade in mediul lui, nu o sa ma convinga nimeni niciodata.

6. Niciun angajator nu va da la nesfarsit concediu medical pt. ca ti-e copilul bolnav. Daca eu eram, sa zicem, angajata, uite un calcul:

medical din 18 in 27 sept si din 6 pana in (sper eu) 11 octombrie

adica in 1 luna peste 10 zile. Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput