Mamici norocoase de sept-oct 2008 (161)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Dya sper sa te razgandesti , avem nevoie de fiecare fata din odiseea noastra

Raluca felicitari pentru schimbarea semnaturii

Anis nu cred ca dr nu va fi la nastere mai ales ca este vb de cezariana

Nu inteleg dc glicerina boraxata nu e buna desi pana acum s-a folosit si inca se mai foloseste

Si mie mi se spune altfel decat cum ma cheama, mai ales mama si sormea ma striga altfel

39+ mai mult ca sigur Crina Alexandra

Bebe

Eco

www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=7088649" target="_blank">Tati, mami&bebelina

AMR 6 zile and counting down

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Muuh, multumesc ca ai intrebat de mine, pupicei tie si puiului tau ...uite ca tot nu nasc la 5 zile dupa termen ...mai am doar maine pana la marea intalnire si voi fi indusa luni pt. ca sint aproape sigura ca nu se va intampla de bunavoie. Asa ca ganditi-va si la mine luni, speram sa fie totul bine . De-abia astept sa-mi tin mogaldeata in brate

Felicic, hai ca-ti facem galerie pana ce nasti tu ...vezi sa nu patesti si tu ca mine , sa te vaiti peste termen

Nushulica, eu una de cand tot nasc , trec mai rar pe aici. Voiam sa-ti transmit in direct felicitari si sa-ti traiasca comoara . Cand ai nascut tu, astea au fost datele care le-a transmis cineva si cu astea probabil ca figurezi si acum. Mai trimite-le o data daca nu te superi si le updatez eu. Probabil cine a deschis ultimele capitole a uitat sa updateze ultimele detalii in listuta, se poate intampla oricui. Mai sint destule mamici, care fie care nu au comunicat greutatea si cm, si asa au ramas. Dar tu ai nascut, ai un pui superb si macar asta si soacra sa fie singurele tale motive de ingrijorare

Personal, mi se pare normal sa-ti treaca unele mesaje neobservate, cred ca i s-a intamplat fiecareia dintre noi cel putin o data, nu e motiv de suparare. A propos de sfaturi, eu una ma cam feresc sa dau deoarece unele chestii care se recomanda aici, sint exact pe dos in RO...asa ca uneori doar citesc aici si pot sa spun ca aplic doar partial si ceea ce mi se pare adecvat. Noile mamici sint coplesite de grijile cu bebeii, burticile au grijile lor...cred ca toleranta e cea mai buna in astfel de situatii Sanatate multa burticilor, mamicilor si bebeilor

Cristina

le bébé 40+ w

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Musette daca pe reteta scrie boraxata atunci de-aia e.

Sabinel, stamicinul e un antifungic cu care se trateaza si candidozele. Face mai putin rau la ficat decat medicamentul dat in mod normal in astfel de situatii care acum imi scapa.
Anis un mare pt tine.
Khristin sa stii ca si eu m-am gandit la tine dar n-am apucat sa te chem la apel. Poate ne impartasesti totusi din ce se practica la tine in materie de crescut copii. mie mi s-a parut mereu ca in canada este f mult bun simt.
Raluca, au fost mai multe fete in situatia descrisa de tine. Mai e tare putin e drept. Nici eu nu ma asteptam sa nasc in octombrie dar se pare ca organismul unei mame stie ce face.
Eu m-am trezit pt o partida de susu si acum nu ma mai lasa sa dorm niste dureri de cm, un pui de mr h, grija ca am uitat un geam deschis in partea cealalta sotul meu care tresare in somn din pricina zgomotului de taste de telefon.
Piersicuta luat aminte de ce va zic voua acolo.

39+ Anda Teodora

pozne cu burtici si alte nebunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Fetelor, foloseste vreuna dintre voi, cu vreun succes notabil, centura postnatala? Doctorul meu a insistat mult sa o port, insa nu am putut pana acum, din cauza ca-mi punea presiune pe Mr. H., insa acum as purta-o, daca ar mai fi de vreun folos ...

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

buna dimineata!
300, chiar nu stiam de stamicin. sarumana de lamurire
nerantula, eu am o burtiera pe care am inceput s-o port la o saptamana dupa ce-am nascut.purtat e impropriu zis o pun cand imi aduc aminte. rezultatul? burta a dat oarescum inapoi, insa fara insistente si rezultatele sunt pe masura.
voi dormiti cu bebeii in pat? a mea si-a facut un obicei, dac-o pun in patut urla parca-i picurata cu ceara. adevarul e ca si mie mi-e mult mai comod sa ii var tzitzi direct in gura noaptea si sa adormim asa. s-o dezvata ea...

mami de Amalia Stefania
poze
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui sabinel

buna dimineata!
300, chiar nu stiam de stamicin. sarumana de lamurire
nerantula, eu am o burtiera pe care am inceput s-o port la o saptamana dupa ce-am nascut.purtat e impropriu zis o pun cand imi aduc aminte. rezultatul? burta a dat oarescum inapoi, insa fara insistente si rezultatele sunt pe masura.
voi dormiti cu bebeii in pat? a mea si-a facut un obicei, dac-o pun in patut urla parca-i picurata cu ceara. adevarul e ca si mie mi-e mult mai comod sa ii var tzitzi direct in gura noaptea si sa adormim asa. s-o dezvata ea...

mami de Amalia Stefania
poze
povestea nasterii


Si eu il mai iau pe bb in pat dar noaptea, ca e mai comod intr-adevar si mi-e si tare drag sa dorm cu el.
Ziua insa il las numai in patut de teama sa nu se obisnuiasca sa doarma cu mami in pat.
Incearca si tu sa alternezi: noaptea asa, ziua asa... sa nu piarda legatura cu patutul ei


de Edwin
www.flickr.com/photos/25613544@N08/?saved=1" target="_blank">noi trei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

denisa
si ca sa vedeti pana unde poate ajunge paranoiamandra e fornaita de vreo 2 zile. azi dimineata la 8 m-am trezit si-am trezit-o si pe ea ca respira curios de normal.fornaiala a revenit la trezire

mami de Amalia Stefania
poze
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa.g spune:

Imi place: nerantula, sabinel , eu .. mai lipseste ratonelu si avem mesaje consecutive cele ce am nascut in aceasi zi .
Referitor la centura mie dr-ul mi-a zis ca nu imi recomanda deloc , dar eu am nascut cu ceza asa ca parerea mea nu prea conteaza.
Mi-a zis ca dupa 40 de zile pot sa incep sa fac gimnastica pt recuperare.

de Edwin
www.flickr.com/photos/25613544@N08/?saved=1" target="_blank">noi trei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Nausica e foarte misto ca aveti nume de cod pentru Ania. Si noi avem pentru fiecare dintre copii. Asa le spunem cand vorbim despre ei, eu cu sotul, dar ne abtinem sa ii strigam si pe ei la fel. Mie mi s-a spus 18 ani Mitza, cu foarte mici exceptii lumea chiar credea ca asa ma cheama. Acum am "dedublare de personalitate" o parte dintre cei care ma cunosc demult imi zic Mitza, cei care ma cunosc acum dar de fata cu prietenii vechi tot Mitza iar ceilalti Miruna. Nu zic ca ar fi rau doar ca Ania e un nume taaare frumos si mai e si fetita, poate Nedealca ar fi o varianta.

Nerantula eu la prima cezariana am purtat dupa operatie un fel de centura care m-a ajutat in primele trei saptamani sa ma misc mai usor. Acum nu am mai pus-o pentru ca am slabit mult mai mult si nu mai e stramta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

Buna dimineata tuturor.

Senzatia asta cu impartitul grupului in doua - mamici si viitoare mamici, o am si eu... de aceea nu am mai scris cine stie ce in ultimele zile... iar senzatia se adanceste pe masura ce raman mai putine viitoare mamici.
Mai mult decat atat problemele noastre par destul de minore in comparatie cu problemele proaspetelor mamici, ceea ce ma face so inteleg din plin pe Dya.
Sper totusi sa ramanem toate aici si sa scriem, sa fim incurajate toate fetele de pe forum indiferent de categoria din care facem parte, si sa trecem toate in categoria proaspetelor mamici cu succes.


Eu am facut eco de 36-37 sapt, nu pot spune ca mi-a zis prea multe, decat ca bebelina are cam 3kg +/- 400 grame si ca are prezentatie craniana cu esarfa de cordon ombilical.
Am facut si streptococul si e absent ceea ce ma linisteste in cazul in care ajung la naturala.
Maine am programare la dr. pentru a hotari ce si cum facem in privinta nasterii.

Va pe toate.
36+ cu mult dorita Sorina.

Mergi la inceput