Mamici norocoase de sept-oct 2008 (161)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Glicerina boraxata se da cand se face candidoza bucala..doar atunci,...in rest e safe pt bebe....eu nu stiu sa se dea preventiv.Da limba si cerul gurii si chiar peretii obrajilor sunt albi.
Candidoza se face de regula d e la o sursa infectata...o manuta...un pupic al cuiva pe maini..etc..un deget in gura a unui adult..etc..nu e problema scapa..

Desi mai greu..la mine a durat cam 3 sapt.

Se poate face si de lapte..dar daca stergi limba cu o compresa sterila se duce albul asta e diferenta intre cele doua..de la lapte pot face niste mici brobonele..

*** AniS ** 37+ ***Iris-Medeea***



Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***
IUBIRILE MELE

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Dar daca nu are candidoza e normal sa fie mai alb pe cerul gurii ? Sau asta e semn de ceva anormal ? Asta nu-mi dau eu seama. Ca nu mi-e greu sa-l dau cu ceva dar macar sa stiu daca are ceva sau nu

Nausica de acord cu tine ca iti intra pe o ureche si iti iese pe alta. Sunt absolut convinsa ca in locul tau nici eu nu as retine nimic pana nu as fi cu bebelul in brate. Sincer si mie mi se pare aiurea ca acum parca avem capitolul impartit un pic in 2. Noi vorbim de bebei, voi de burtici. Parca nu mai suntem 100% pe aceeasi lungime de unda, dar macar ne straduim si ne incurajam reciproc

Mie imi pare rau ca nu intru mai des pentru ca asa rar, citesc eu din urma, dar pana sa raspund am uitat ce am citit, retin f putine lucruri. Cred ca neuronul meu de gravida tot nu si-a revenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Nausica ma tin demult sa iti spun ceva. Vezi ca eu am un prieten caruia parintii i-au zis cand era in burta Vasile. Vasile in sus Vasile in jos, Vasile s-a nascut, a fost botezat Miron si acum ghici ce???? Vasile spune la toata lumea ca il cheama Vasile, putini stiu numele lui adevarat si cateodata se intreaba singur de ce dracu i-au mai pus numele Miron daca tot ii ziceau Vasile. Deci mare mare grija cu Nedelcu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

felicic76 ..unde pleaca T ca il mananc..ai vorbit cu el?...sa nu aud ..eu trebuie sa vorbesc cu el marti.
Nu stiu ce sa zic la amandoua nasteri ale mele naturale..a fost acolo..el m-a cusut etc..nu m-a alsat pe alta mana..de aia sunt mirata..

*** AniS ** 37+ ***Iris-Medeea***



Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***
IUBIRILE MELE

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca83 spune:

Acum am vazut si eu ca nu imi schimbasem semnatura!! Stau si ma gandesc ca acum cateva saptamani bune, mi se spunea ca nasc prematur si sa stau numai in pat...si uite-ma azi in saptamana 38. Nu imi vine sa cred ca in curand imi voi tine copilasul in brate...parca si acum mi se pare ca visez....




Aaa, era sa uit ... ma tot tin sa va intreb pe cele care ati nascut, daca pot scapa de faimoasa clisma daca nu mananc nimic in seara dinaintea operatiei?
Raluca

38+ Bianca Florentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Muuh multumesc de raspuns, cred ca bebe vrea sa ma faca mare producatoare acuma. De 3 ore papa, elimina, papa iar face kaki, iar papa. Si intre papaturi ma pune sa il plimb prin casa sa ii arat apartamentul. Aratam chiar comic, se plimba si pisica dupa noi.

Azi i-am promis fica'mii ca nu mai pap prostii sa nu mai faca ea colici de la mine daca ma lasa sa fac dush si se pare ca nu o deranjeaza prea tare colicile in schimb soacra-mea s-ar putea sa nu fie prea incantata ca put ca un sconcs.

Anis stai linistita cu piciorul, si eu am avut tromboflebita si s-a rezolvat. Sa te mobilizezi repede dupa operatie.

A propos de copii nu devin rasfatati de la varsta asta. Incerc sa o adorm pe pitica. O tin in brate, are ochii inchisi, o moaca de bebelus satisfacut. O pun jos in patuc, in secunda doi incepe sa se foiasca, maraie, in final plange. O iau in brate, se calmeaza instantaneu. Am repetat miscarea de 4 ori pana acum, cu acelasi rezultat. O sa imi pape ficatii asta mica.
Incerc sa o pasez lui tati, sper sa nu se lase cu urlete...





fericita de - Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

raluca, mie nu mi-au facut clisma desi as fi dat orice dupa ce-am nascut s-o fi facut
temperatura rectal am luat-o si arata 37,6 deci acum inteleg ca-i normal la bebei.
multam fetele de raspuns, la aparat, ca intotdeauna
LE mie mi-a dat pediatra pt afte glicerina cu stamicin, preparat la farmacie, se tine in frigider. presupun ca-i din aceeasi familie cu nistatinul, ca parca tot antibiotic e

mami de Amalia Stefania
poze
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Muuh

Nausica ma tin demult sa iti spun ceva. Vezi ca eu am un prieten caruia parintii i-au zis cand era in burta Vasile. Vasile in sus Vasile in jos, Vasile s-a nascut, a fost botezat Miron si acum ghici ce???? Vasile spune la toata lumea ca il cheama Vasile, putini stiu numele lui adevarat si cateodata se intreaba singur de ce dracu i-au mai pus numele Miron daca tot ii ziceau Vasile. Deci mare mare grija cu Nedelcu.
Miruna, mama lui Alexei (13.07.2006) si a lui Dimitri (02.09.2008)


Da, stiu ce zici si ai dreptate. Dar asa e stilul nostru, sa folosim o gluma pina la absurd si dincolo de... Oricum, deja ne cam abtinem, dar au ramas citeva sintagme, dintre care "camera lu' Nedelcu", la care nu putem renunta. Crezi ca exista pericolul ca Ania noastra sa-si spuna Nedelcu?

E ciudata chestia asta cu numele. Si mie si surorii mele ni se spune altfel decit ne cheama. Eu sint Alu, ea e Lilu - ambele cu f mica legatura cu numele. Lui Pucca ii spunem in toate felurile, dupa context. Am avut un collie, pe care-l chema Dao, dar care incepuse deja sa raspunda la numele de Lassie, pentru ca asa auzea la toata lumea pe strada.
Totusi, nu cred ca Aniei o sa-i spunem altfel decit Ania. De aceea am si ales un nume simplu si scurt, care sa nu permita prescurtari. Dar Nedelcu, definitely, o sa ramina numele conspirativ, cel putin pentru o vreme.

Nausica37+ si bebe Nedelcu
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

incepe sa-mi lipseasca ratonelu...oare ce-o mai fi facand cu putoiul ei?

mami de Amalia Stefania
poze
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Hai ca am facut modificari la semnatura. Acum apare Ania.

Sotul e la intilnirea de 15 ani de la terminarea liceului, eu cu Pucca sintem singure acasa. Cred ca o sa fac un dus si-o sa ma pun in pat sa citesc. De vreo 3 zile m-am reapucat de citit altceva decit carti despre sarcina si maternitate. Stiu, stiu, dupa ce apare Ania n-o sa mai am timp, poate de asta si savurez atit de mult.

Va pup pe toate, burticute, mamici si bebelusi.

Nausica37+ si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput