Mamici anti-stress de ianuarie-feburarie 2009 (62)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Iau utrogestan 1 la 6 ore, gynipral 1/2 la 6 ore si nospa 1 la 6 ore si repaus la pat......aseara sotul mi-a spus ca ma duce in brate la baie daca e cazul!
Peste 2 sapt ajung din nou la Iasi si o sa vedem atunci cum mai stam cu cantitatea de lichid amiotic!

Recunosc ca am intrat fara sa vreau in coltul deprimatilor...promit sa-mi revin ca altfel sare camasa de pe mine! Dumnezeu ne va proteja si ne va ajuta ca totul sa fie bine!

25+ si voinicul mamii DENIS CRISTIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Neata fetelor,

Vin si eu la discutii.

Porumbita, ai incredere ca totul va fi bine. Pana la nastere o sa se rezolve.

Cadia, de la 450 au crescut pretul la 650? Sunt nebuni? Ia sa intru si eu pe site la EC si la Diagnosis, sa nu am vreo surpriza. Nu cred ca la nastere o sa modifice pretul de la 5500 la 1000, poate sa il duca la 6000. 5500 e nasterea normala sau cezariana?

Si eu sunt de parere ca in Romania totul este f scump, mai ales ca pot compara cu cel putin 5 tari din UE pe unde am fost si locuit. La noi firmele sunt puse pe imbogatire rapida, fara respectarea nici unui principiu al economiei sanatoase sau a unei afaceri sanatoase. Plus ca profita de pe urma unor snobi care cred ca daca dau nu stiu cat pe o haina/masina/bijuterie, sunt mai presus de cat noi, cei din clasa de mijloc sau fata de oamenii saraci. Nu vorbesc numai de firme autohtone, dar si de francize cunoscute, conduse insa tot de romani.

Noi suntem ok, nu avem ochelari si nu vedem prea bine, bebe misca de zor prin burtica si cred ca ne aude cand vorbim despre ea pt ca imediat reactioneaza si asteptam sa treaca ziua.

A propos de ochelari. [red]Sunt permise in sarcina lentilele de contact[/red]? Trebuie sa imi pun pana cand ochelarii sunt gata.



Bee22+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Ciuf, esti prin zona?
Tie ti-a zis Badiu la cate saptamani se face eco de trimestrul III? Mie mi-a zis, dar cum n-am scris nicaieri am uitat. Si inca n-am facut programarea.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.200525+ Am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

Eeee andreea atunci e bine daca nu esti ingrijorata

Justme 26+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1
http://community.webshots.com/album/565627790XVIufn?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Neata!

Eu sunt mai bine, dar tot acasa, m-am gandit sa nu ma duc sa nu ma intoarca.

rox Ioana imi povesteste in fiecare zi de la gradi, se pare ca acolo e OK, face lectii, invata engleza, fac dansuri. Imi zice doar ca nu vor copiii sa se joace cu ea ...

cadia vinerea viitoare e ziua Ioanei, o sa aiba doua petreceri, una acasa cu familia, vineri seara si una la un loc de joaca sambata seara, cu copiii. Avem 23 de invitati copii, o sa fie o harmalaie ...

alina ce bine ca voi sunteti OK cu gradi! Cum e educatoarea? Sa sti ca si directoarea de la gradi mi-a zis ca aia mai mici se acomodeaza mai usor si plang mai putin. Probabil fiindca nu isi pun atatea probleme ca cei mai mari.

dobreclaudia felicitari pentru fetita!

cami cele mai multe dintre cosmeticele de bebe sunt necesare, iar aparatele sunt foarte utile. Eu am folosit cu mult succes toata aparatura, cel mai mult dermometrul digital, care e o minune si cantarul electronic. Sterilizator nu am avut la Ioana, am fiert biberoanele si tetinele fiindca imi bagase cineva in cap ca nu sutn tocmai OK. Acum insa mi-am luat unul pentru 6 biberoane, are si incalzitor, sper sa fie OK. Nici monitor nu am avut, dar mi-l da o prietena pe al ei. Cat despre cosmetice cat a fost bebe am folosit numai Sanosan, cu care ne-am impacat foarte bine, acum am trecut pe SebaMed, produse antialergice, fiindca i s-au accentuat alergiile.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 24+ cu
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Fetelor, eu de ieri am observat ca am o secretie mai abundenta si putin branzoasa...
ieri am fost la coafor si mi-a fost un pic frig, mai ales la picioare. Azi dimineta secretia era mai abundenta decat ieri si dupa ce am facut pipi ma ustura un pic
Oare e grav daca stau asa pana luni, sa vad daca nu trece peste weekend cand stau mai mult in casa si pat la caldurica?????
Nu-mi lipsesc problemele iar


Doamne ai grija de Daria Maria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

dalma, cel mai probabil ai o infectie cu candida, intalnita in multe cazuri in sarcina. daca te duci in curand la medic mentioneaza-i asta si iti va face un examen de secretie vaginala pentru a confirma sau infirma prezenta infectiei. oricum se poate da tratament fara probleme in trim II. asa ca nu te ingrijora. trece si asta
Cata tu ma intrebai de pretul de transport la bimbomarket? am facut ieri o simulare ptr carucior, scaun de masina vector si vreo cateva flecustete si mi-a iesit mai putin de 50eur - ceeace este excelent, avand in vedere ca vine cu UPS la usa.
Raluca imi pare tare bine ca Ioana este mai bine la gradi. o sa inceapa si joaca impreuna cu copiii... sunt absolut sigura. succese!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:


De cand m-am intors din Delta ma tot chinui sa va scriu, insa nu reusesc sa tin pasul cu voi si in final mi-a fost sa mai scriu ce voiam sa raspund cu 2-3 capitole in urma.
Va multumesc inca o data tuturor pentru primire!
Am facut si eu ieri ecografia morfofetala de 22 de saptamani ( 21 sapt. si 2 zile mai exact ) si totul e foarte bine. BB are aproximativ 400 gr. si a facut un spectacol de zile mari: statea cu capul in jos si ma lovea cu el, se intindea, casca, isi ducea piciorusul la gurita, zambea, se lua cu manutele de cap, tragea de cordonul ombilical ... a fost intr-o activitate continua!
La mine totul ok, placenta de gradul 0, arterele uterine, artera ombilicala - flux normal, col 35 mm, OI inchis. Am si cerclaj profilactic, facut la 12 saptamani.
Ce mi s-a parut ciudat ... dr. Pop mi-a spus cu o luna in urma ca am placenta gr. II si arterele uterine tensionate si mi-a recomandat sa stau la pat ... eu ma simteam excelent, nu aveam nici un disconfort si nu am ascultat sfatul, mai ales ca luasem aproape 10 kg in greutate. Am continuat sa fiu activa, sa merg la piscina si vad ca sunt ok si vestea buna e ca nu m-am mai ingrasat in ultima luna.
Eu mai am o programare la Diagnossis Floreasca la dr. Pop pe 8 oct. si nu mai are rost sa merg; daca doreste cineva sa mearga in locul meu sa-mi spuna, inainte sa o anulez. Ecografia costa 460 lei, cel putin atat am platit acum o luna.

21+
Inimioara meaRadu Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Venerata felicitari pentru baietel!

Porumbita imi pare rau de vestile proaste. Nu stiu ce inseamna dilatatia asta, dar probabil te va lamuri ginecologul.

cristi tu intrebai de Miniblu? E unul mare si bien dotat la Favorit, in Drumul Taberei. Mai stiu unul in Plaza, dar mi se pare mai mic.

ioanara felicitari pentru baietel!

mvbte inteleg ca esti stresata, dar sa sti ca mai rau ii face lui bebe starea ta. Uite, eu am avut la Ioana iminenta de avort de la 12 saptamani incontinuu si am nascut-o la 40 fix.

Apropos de aparate - foarte util e si umidificatorul. Cat despre sterilizator, noi am luat din cel cu aburi, eu una nu sunt adepta microundelor, nici pentru mine. Dar asta cred ca face parte din nebuniile mele

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 24+ cu
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Salutare fetelor!!!!
De aprox o ora citesc din urma, ca tare ati fost harnice.

Porumbita, mvb,incercati sa ganditi pozitiv, ca trebuie sa fie totul bine pana la urma. Nu ne lasa pe noi si pe bebeii nostrii Dzeu asa.

Ledi, mie nu-mi cere nimic medicul de familie de la gineco.Dar de ce-ti cere, nu te crede????Intreab-o si vezi si tu ce zice.

Venerata, felicitari pentru noua "putzulica"

Ioana, bafta la eco, sa ne spui cum a fost.

Naty, deci vineri mancam tort

Bee, nu eu ziceam de cresterea pretului de la 450 la 650, ci Porumbitza.Eu din fericire, nu platesc eco la Medlife, ca este gratuita.

22+cu CLARA

Mergi la inceput