Mamici anti-stress de ianuarie-feburarie 2009 (62)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

asaaa buna dimineata tuturor!
Miere am inteles, tot ff frumos costumul ala. portocalele.. nu e suc fara zahar adaugat? ca la noi asa este.. si bem numai din el. sau poti stoarce si bea pe loc sucul - asa se pastreaza si vitamine si tot.
Alina, relax, laredoute nu mai face livrari in romania pentru ca deschid filiala aici. din ce am citit la subiectul mare de laredoute preturile nu vor mai fi asa bune si nici gama atat de larga.
Cri30, eu m-am vopsit intotdeauna cu vopsea permanenta in sarcina. cantitatea de substante "nocive" este atat de mica incat ceeace intra in circulatia sistemica prin sange este mai mult decat neglijabila.
Claudia felicitari pentru fetita, sa fiti sanatoase amandoua!!!
Crispoliss sterilizatorul nu e mare aparat complicat - nu cred ac costa mai mult de 50-60usd si nu prea se poate fara. doar daca stai sa fierbi biberoanele ca pe vremea mamelor noastre - ceeace oricum nu este extrem de sigur.
Porumbito nu te stresa de problema renala a lui bebe - este destul de des intalnita si se reface pana la nastere.
cat despre preturile din america sunt cele mai mici la multe... nu exista asa ceva nici un europa....ata ete
Venera ce mai faci? sunteti ok amantrei? felicitari pentru baietel... hehehe o sa fii tare rasfatata de cei trei baieti ai tai!
Camelia un sterilizator de microunde de la chicco nu e mai mult de 60 de lei asa ca exista si preturi rezonabile, stai linistita.
Anculet, teoretic iti poti lua prenatal cu 84 de zile inainte de DPN - deci daca faci calculul si asta inseamna de la 30s... e foarte bine.
Anca_ si eu ma uit la peg perego, au produse de buna calitate, mai precis imi place asta: http://www.albeebaby.com/peg-perego-aria-oh-stroller-2008-tango.html, la bimbomarket este cu 89 euro si ma toooottt invart in jurul lui de ieri
sa stiti ca Graco e intr-adevar bun la patuturile pliante, eu am avut Graco Contour la Patrick si de la el a mai trecut pe la 2 copilasi si este inca in conditii excelente! este cel fara vibratii sau masa de infasat dar a fost super ok!
Mvb de ce ai bocit? aici sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Fetelor, eu stiam ca dupa 7 luni jumate daca ai nevoie de concediu medical nu ti se poate da, ca-s obligati sa-ti dea concediul prenatal. Ceea ce mie nu-mi convenea financiar.
Aseara mi-a deschis ochii o prietena. Se poate da concediu medical sub cod de boala normala sau in cazul celor cu copii pana la 7 ani, pentru ingrijirea lor. So, imi reconsider pozitia despre cat de mult mai stau la serviciu.

Ledi, inca n-ai schimbat dr.? La cati nervi iti face, zau ca trebuie schimbata.

Mvb, zau ca nu ma pricep. Stiu insa ca, cantitatea de lichid variaza. Urmeaza recomandarile dr. si sigur va fi bine.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.200525+ Am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

am revenit: lichidul amniotic in exces poate impiedica dezvoltarea normala a fatului. dar.. poate sa fie o stare tranzitorie. de ce a spus doctorita ca este iminenta de avort daca colul este inchis? ai contractii, colul este scurtat? tot cantitatea mare de lichid poate sa exercite presiune asupra colului si sa ii modifice lungimea. medicul trebuie sa evalueze mai strict situatia si cred ca vei avea parte de controale mai dese cel putin pentru o luna.
Andre_ea bine ca a ramas tot fetita . daca glicemia este ok.. perfect, nici nu mai trebuie sa bei scarbosenia aia de glucoza concentrata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Colul pare a fi OK, lung si inchis( niciodata nu mi s-a spus cat de lung e), insa contractii am( si dureroase si nedureroase).....dr mi-a spus sa stau NUMAI in pat si cat se poate pe o parte, nu cu burta in sus, pt ca apar contractii( uterul e greu si apasa pe nustiu ce)
Dr. a zic ca e iminenta de avort la modul cel mai serios....am inceput sa plang in cabinetul ei....a recunoscut ca a fost putin dura in exprimare!La un moment dat dr. m-a luat in brate ca pe un copil pe care nu-l mai puteai opri din plans.....si acum plang cand va scriu..........m-a sunat acu 2 minute tata sa ma incurajeze si sa-mi zica ca mai e putin si aducem baiatu` acasa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

A, am uitat. Am primit "flit" la intrebarea despre analiza de diabet provocat. Ca am glicemia in limite normale si nu-i cazul.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.200525+ Am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta




Draga mea...aceeasi chestie o am si eu: placenta grad II si indicele de rezistivitate pe artera ombilicale ridicat. Hai sa iti spun cum sta treaba. De faptul ca placenta e de grad II, medicul nu mi-a zis nimic si automat am tras concluzia ca nu e mare lucru (si ma bazez pe ce spune omul asta;daca e ceva in neregula se opreste in timpul ecografiei si imi explica tot ce inseamna si ce e de facut). In schimb, cand a vazut ca indicele ala e asa mare, mi-a zis asa: "9 din 10 gravide au acest indice crescut. Nu e nimic de speriat, nu trebuie sa te ingrijorezi. La toate aceste 9 din 10 femei indicele scade intr-o luna. Daca in termen de o luna (de la 22 de saptamani a observat indicele asta crescut) nu scade, situatia e urmatoarea: se urmareste dupa inca o luna valoarea indicelui, si se masoare bebica daca se dezvolta normal, conform "planului". Daca nici atunci nu scade, asta inseamna ca daca la 30 de saptamani nu se observa vreo schimbare, e nevoie de cezariana si bebele scos mai devreme pentru ca el nu se mai dezvolta in uter si nici nu se mai oxigeneaza cum trebuie." Asa mi-a zis mie. Eu la 26 de saptamani inca aveam indicele crescut. Daca nici la 30 nu scade, e clar ce trebuie facut. Dar ti-am zis..nu e nimic de speriat. La mine, fata se dezvolta normal, chiar e grasunica, celelalte masuratori sunt in limitele normale, deci nu trebuie sa imi fac griji prea mari. Asa iti recomand si tie. Repeta ecografia doppler dupa o luna si vezi ce valori au indicii.


Justme 26+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1
http://community.webshots.com/album/565627790XVIufn?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Justme, .
Nu-s deloc ingrijorata de ce a zis dr. de la Medsana. Eu in dr. meu am incredere si numai parerea lui conteaza pentru mine. Si el n-a zis nimic ca n-ar fi bine. La Medsana merg de fapt pentru analize, ca-s gratis si daca imi mai face si cate o eco (tot gratis) numai bine .
Oricum am programare peste 2 saptamani la eco mai bun pentru urmarirea chistului de plex coroid, si atunci voi face si doppler. Inteleg ca dupa 26 de saptmani se stabilizeaza si fluxul in arterele uterine.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.200525+ Am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanara23 spune:

mvb, porumbito uofff...imi dati emotii si mai mari fetelor...
eu tot baietel se pare ca am...azi la 16,30 am morfofetela, si deja is asa de agitata si de emotie si de griji...
am cam ramas socata de 625 pretul de la eco...


ioana

22+
Doamne Iisuse Hristoase, Miluieste-ne pe noi pacatosii!

puiutza mica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mvb

Colul pare a fi OK, lung si inchis( niciodata nu mi s-a spus cat de lung e), insa contractii am( si dureroase si nedureroase).....dr mi-a spus sa stau NUMAI in pat si cat se poate pe o parte, nu cu burta in sus, pt ca apar contractii( uterul e greu si apasa pe nustiu ce)
Dr. a zic ca e iminenta de avort la modul cel mai serios....am inceput sa plang in cabinetul ei....a recunoscut ca a fost putin dura in exprimare!La un moment dat dr. m-a luat in brate ca pe un copil pe care nu-l mai puteai opri din plans.....si acum plang cand va scriu..........m-a sunat acu 2 minute tata sa ma incurajeze si sa-mi zica ca mai e putin si aducem baiatu` acasa....


Haide ma,fi serioasa!La mine au fost probleme si mai grave,dar nu s-a exprimat dr mea niciodata asa,ba din contra mi-a dat solutii si m-a incurajat.Si acum ultima data,ea imi facea eco,zicea ca-i bine,ii place cum s-a dezvoltat..ca sa stau cuminte,sa-mi iau tratamentul si totul va fi bine,o sa-mi tin puiul in brate curand.
Daca colul e lung,inchis..pe ce baza pune diagnosticul ala?
Am inteles ca ai contractii...tratament ti-a dat?ce anume?Pt ca la contractii dureroase se face injectabil,nu e de joaca cu asa ceva..Oricum atata timp cat aceste contractii nu au scurtat si deschis colul eu zic ca e mai mult decat bine..hai capul sus si nu mai plange.O sa fie bine..mai e putin.

POZE
Minunica mea
25+ cu David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mvb - este normal sa iti zica sa nu stai pe spate - presiunea aplicata in exces nu face bine sub nici o forma. asa ca stai in pat, pe ce parte vrei... atata timp cat colul e lung si inchis e foarte bine. ce tratament ai?
edit: eu zic sa lasi plansul ca nu rezolvi nimic....mai mult te stresezi si pe tine si pe copchil. asa ca relax si totul va fi mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Justme, .
Nu-s deloc ingrijorata de ce a zis dr. de la Medsana. Eu in dr. meu am incredere si numai parerea lui conteaza pentru mine. Si el n-a zis nimic ca n-ar fi bine. La Medsana merg de fapt pentru analize, ca-s gratis si daca imi mai face si cate o eco (tot gratis) numai bine .
Oricum am programare peste 2 saptamani la eco mai bun pentru urmarirea chistului de plex coroid, si atunci voi face si doppler. Inteleg ca dupa 26 de saptmani se stabilizeaza si fluxul in arterele uterine.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.200525+ Am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta



Andreea,stai linistita,chistul probabil nici nu mai e acolo..rezistenta pe artere de obicei scade,asa cum ai zis si tu,dupa sapt 26..deci ai sa vezi ca totul va fi bine.
Dr n-am schimbat-o,ca numai de asta nu am avut timp...De fapt,teoretic am timp,practic nu pot momentan.


POZE
Minunica mea
25+ cu David Christian

Mergi la inceput