Mamici norocoase de sept-oct 2008 (160)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

Nikole la tine si multumesc mult. eu nu am nici un semn de aparitie a lui mr. H dar vreau sa fac ceva preventiv ca sa nu ma trezesc cu alte chinuri, o sa cumpar o crema cu galbenele si voi folosi preventiv.

36+ Piccola e Fragile Ariana Stefania

bebe si pe tati lu' bebe


bebelina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

piersicutza, multumim pt info. Nu stiam ca bebe aude toate zgomotele ca si cum ar fi aspiratoare :) oricukm, surorii mele celei mici si acum ii e o frica teribila de foehn si nu a ars-o nimeni cu el :)

Iriss somn usor.

Se pare ca am zi de cumparaturi azi. m definitivat listutza de medicamente si frate-miu vrea si el o mapa, un pix... ca dhe a inceput scoala.

Ce firma produce nutrinatalul? Farmacistele din zona mea nu stiu de el. Am fost la vreo 3, una de cartier, una dona (la care mi-a zis ca are doar elevit) si o city pharma nude chiar nu aveau nimic cu numele asta.
AM gasit> laboratoarele medica. :)




38+ Anda Teodora

pozne cu burtici si alte nebunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Codrutza vazut poze cu flacaul tau, e superb

Sa inteleg ca mai trebuie sa adaug la bagaj baneocin pudra, nutrinatal si betadina? Si eu care credeam ca le-am pus pe toate

De la 6 pana acum am bagat somn sper sa mai dorm si la noapte

39+ mai mult ca sigur Crina Alexandra

Bebe

Eco

www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=7088649" target="_blank">Tati, mami&bebelina

AMR 7 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

300. Nutrinatalul e produs de "Medica" il gasesti mai sigur la plafar.

*** AniS ** 37+ ***Iris-Medeea***



Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***
IUBIRILE MELE

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

ange baga somn ca mai e putin pana marti si trebuie sa fii odihnita
eu dorm ca valiza-n gara cate 12 ore...si dupa 12 ore ...tot somn imi este

36+ Piccola e Fragile Ariana Stefania

bebe si pe tati lu' bebe


bebelina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Gargaritza, poti folosi crema de galbenele sau carpicon preventiv, parerea mea e ca, daca nu ai H., nici nu-ti va folosi prea mult, iar daca ai, cam acelasi lucru ... eu am tot avut in sarcina, am dat si cu galbenele si cu Ultraproct, insa n-am scapat de belea la nastere.
La mine cei care erau deja s-au inflamat la nastere, nu mi-au aparut spontan atunci ..


www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_74 spune:

Buna seara

Foarte pe scurt, am fost ieri la dr. si a stabilit cezariana pentru luni. Asa ca am inceput sa-l cicalesc pe tati cu ce are de facut in lipsa mea.

Anis, cand ai scris de Elidel nu stiam de ce imi suna f cunoscut. Dupa aia mi-am amintit, am cautat si pe net si au aparut atentionari vizavi de unguentul asta
http://www.anm.ro/_/Comunicat_presa_EMEA32.doc

Lili 37+ s, mami de Sergiu (11.05.2005) si Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Anca continua...o sa ii treaca repede, mai lasa o zi-doua...Imi pare tare rau ca va chinuie asa tare chestia asta. Nu vreau sa o contrazic pe Anis, imi plac toate sfaturile ei, e o mamica experta si foarte informata, ii citesc cu drag posturile despre alaptare. Dar despre Elidel e o intreaga dezbatere...Pe site-ul Elidel am gasit ca nu se foloseste la copiii sub doi ani. Uitati www.elidel.com/info/treating/elidel_faqs.jsp#1" target="_blank"> aici linkul. Adica asa scrie pe site-ul lor, deci poate e ceva adevarat. In SUA trebuie sa includa un avertisment ca ar putea da cancer. Am gasit si www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/news/20060119/two-eczema-drugs-get-black-box-warning?src=rss_cancer" target="_blank"> aici un link.
Deci, mergi inainte cu oxid de zinc si cu un pic de antibiotic, poate daca nu trece si nu trece, fa si reteta data de dr tau, chit ca are cortizon...

Am vazut-o azi pe Musette in parc, impreuna cu baietii ei. Sunt o familie foarte frumoasa .
Cand mai facem o intalnire? Mi s-a facut chef...Daca se mai plimba cineva in Parcul Regina Maria, Herastrau sau Kisseleff sa dea un PM. Bine, noi venim si mai departe, in alte parcuri, orice propunere e bine venita.


Cu poftele...hmmm, la mine e mai greu ca sunt la cura...Dar asta nu m-a impiedicat sa rup doua patratele de cioco neagra cu alune de padure de la Heidi in seara asta...sa vedem ce face mandra la noapte. Am baut si niste Pepsi light azi, dar nu se mai putea, sunt vinovata, stiu, sper sa nu se mai repete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Buna!
Eu mai am exact 3 zile si nasc, sunt programata pentru luni la cezariana si am niste emotii cumplite. Deja nu mai pot sa ma misc foarte mult si mi-e si frica sa ies din casa. Imi fac griji cu privire la o multime de probleme pe care ar trebui sa le mai las naibii si sa ma concetrez sa stau eu relaxata si odihnita, dar....asta e. Ingrijorarea mea acum e cu privire la bani: nu stiu cat se da la anestezist, la doctor, la asistente...am googalit ceva dar am gasit mai mult postari vechi de prin 2007, pe mine m-ar interesa preturile actualizate cu inflatia voi stiti ceva de asta? eu urmeaza sa nasc la Pantelimon cu dna dr Irina Pacu (de care am gasit si bune si rele, ca mai bine nu citeam, dar asta e - blestemul internetului), poate stiti ceva de ea, sau mamicile care au nascut acolo imi pot da cateva sfaturi utile cu privire la ce sa ma astept in spital...
Uf, mai e putin si deja nu mai pot de nervi si de griji si de emotii...Voi cele care mai aveti putin tot la fel va simtiti?

Blogul meu despre mamici, copii, sfaturi, idei & retete http://frunzalaura.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JulyMorning spune:

Hop=tzop si eu, dupa un secol. Evident, am ramas fara net... acu' am recuperat un fel de net, care nu ma lasa sa-mi citesc nici mailul....dar macar ma lasa pe forum!!!

Felicitari noilor mamici si bebeilor, am citit lista cu mare drag si ma bucur ca e toata lumea bine!
Noi suntem bine, azi avem 5 saptamani, duminica am facut 1 luna si am primit si tort . Tot la mama sunt, deja nu mai prognozez cand ma mut, da' macar camera bebelinei e gata si mor de dragul ei, o sa va pun poze cand o sa pot. Musette n-am uitat, sa stii ca mobila nu miroase a nimic, am fost si mi-am bagat nasul pe acolo.
Am citit ceva din urma, dar nu prea mult, ca am pierdut vreo 7 capitole si netul asta merge groaznic.....
Deci sa va zic doua vorbe, ca n-am avut cu cine palavragi cat am lipsit, ca al meu consort nu e proaspata mamica, asa ca nu-mi satisface apetitul de vorbe
Noa, bun... noi inca alaptam cu mameloane de silicon, azi am reusit sa avem 98% dintr-o masa intreaga fara, dar cu ceva urlete. Am descooperit ca daca ma trag cu o mana de memelon si il pozitionez cumva in gura bebelinei, pare mai cooperanta. Ma omoara pediatrul cu luatul in greutate, de la 2400 cat a scazut la nastere, azi la 5 saptamani avem 3400... cica e putin, trebuia sa ia minim un kg intr-o luna .Si io ce sa-i fac? Ca de mancat sigur mananca suficient, tot de gura lui stau si culeg date statistice zilnic (adica cantarit inainte si dupa fiecare masa) si mananca in jur de 630 de grame pe zi. Am zis bun, iau pompa de san, scot ce nu papa bebelina si ii dau cu biberonul, desi nu imi place deloc ideea, am zis sa incerc sa vad daca mananca mai mult. Luat pompa manuala de la Avent... pot sa o arunc la gunoi, am scos 20 de ml din sanul plin, din ala din care mancase mandra cu pompa n-am scos nimic, desi daca strangeam cu mana curgea lapte. Na bun... luat pompa electrica de la Medela, dat ditai caruta de bani pe ea (650 RON ) si e ok, scoate ceva-ceva, daaaaaaar... explicati-mi si mie de ce timp de 1 min sa zicem, laptele tzasneste efectiv, apoi se opreste, daca faca o pauza de 2 min si pun pompa iar tzasneste apoi iar se opreste si tot asa. Eu nu-mi explic in nici un fel. Chiar si in aceste conditii, m-am pus pe treaba intr-o zi, stiind ca a doua zi trebuia sa plec de acasa vreo 3 ore si na, sa las la fata de mancare. Deci manaca mandra, ma pun sa scot ce a ramas, n-a ramas mare lucru.... zic sa scot putin si de la celalalt san, ca pana se trezeste se reface stocul. Da' cine a calculat ca mandra mea in loc sa se trezeasca in 3 ore cum ii e bunul obicei, se trezeste intr-o ora si un pic... si pune=te la san...da' nu ajunge laptele ramas acolo... asa ca i-am dat ce tocmai scosesem cu pompa Asa ca imi vine sa ma impusc. Am mai fost odata nevoita sa plec de acasa si n-am avut ce face, i-am lasat formula Stiu, mama denaturata... aveti vreun sfat cum sa procedez? Am constatat ca noaptea as avea productia de lapte ceva mai mare, da' sincer nu stau sa ma pompez noaptea nici sa ma pici cu ceara... Vreo alta idee?
Colici noi nu prea avem... sau avem o forma atat de usoara incat se confunda usor cu toanele caprei si tzitzi o calmeaza instant.
Ah si sa va zic... am probat wrap-ul... cred ca e una din cele mai tari inventii pt bebelusi... e atat de comoda pozitia si atat de "satisfacatoare" pt mama ca pe bebe sigur e. Si l=am corupt si pe tati, i-am montat wrap-ul si am fost asa la plimbare in parc, a fost atractie, intorceau capul dupa el pana si copilasii si barbatii
Gata, ce limbarita am avut... las ca recuperez eu zilele astea...

Pup toate mamicile si bebeii, gravidutele pe care le asteptam in randul mamicilor

_
Our future determines our past

bobocica Maia

Mergi la inceput