Abuzul domestic - in actualitate

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui pepene


khrisu, eu cred ca nu e bine sa iesi pe balcon - poti sa aluneci daca te impinge si sa cazi.
totodata, cred ca nu te va lovi daca mama ta e acasa sa vada. cred ca o poti folosi ca martor bazat pe ceea ce ii povestesti tu, dar nu ca martor ocular.
vecinii au auzit ceva?
Mik, sper ca nu te superi pe mine, stiu ca sfaturile tale au fost bine intentionate , am vrut doar sa expun alta parere.


La asa ceva nu m-am gindit. Doamne fereste !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Khrisu, pleaca cat mai repede de acolo sau roaga pe unul din parintii tai sa stea cu voi o perioada.

Referitor la urme, s-ar putea ca vanataile sa nu apara imediat, pot sa apara a doua zi. Urmareste daca iti apare asa ceva.

Spui ca erai cu bebelusul de o luna in brate. Daca il scapai in timp ce el te agresa ? Daca lovea in el ?

Of, imi pare foarte rau ca trebuie sa treci prin asa ceva.

Multe putere si noroc iti doresc.


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Khrisu, poti merge sa-i faci reclamatie la superiorii lui,
O prietena a mea a avut probleme cu sotul,era in divort si acesta o urmarea si o sicana tot timpul. Chiar daca nu fusese violent cu ea, din momentul in care prietena mea a fost in biroul sefului lui, acestuia i s-a retras arma si a fost trimis la spitalul ministerului ptr consultatii.
Sotul prietenei mele este jandarm si imi aduc aminte ca luni bune a stat fara arma, il detasasera undeva la birouri.La tine este mult mai grav ca la prietena mea.Indiferent de legile din Romania un politist nu poate sa-si agreseze sotia si sa nu i se intample nimic.
Daca nu i se aplica sanctiuni penale macar masuri disciplinare la locul de munca sa primeasca.Cu siguranta superiorii lui nu vor trece cu vederea comportamentul sau mai ales ca este purtator de arma.Multa putere iti doresc si sa auzim de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Multumesc pentru sfaturi. Pana la urma am mers la avocat si azi am depus actele de divort sa nu-i mai dau ocazia sa ma mai loveasca. Dumnealui are amanta de cca 2 ani si jumatate . Io am aflat cam de jumate de an dar degeaba ca tot nu s-au despartit..de unde rezulta scandaluri si m-a lovit de doua ori pana acum. cam asta e.. Culmea ca odata ce am depus actele mi s-a luat o piatra de pe inima..io credeam ca o sa fiu devastata de durere dar uite ca nu ceea ce inseamna ca am luat hotararea cea mai buna.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Eu as fi instalat o camera web si/sau l-as fi inregistrat cu telefonul (cu majoritatea mobilelor poti inregistra o convorbire telefonica). Bine c-ai dat divort de un asemenea monstru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

Felicirtari celei care a deschis subiectul
Aduzul difera de la caz la caz.Sotul meu are o familie exemplara(deci nu avea de unde sa "invete" violenta),Dar el a fost un copil problema,care la un momentdat si-a batut tatal,Toate fostele lui o incasau de la el...si evident ca nici eu nu am scapat.La mine a inceput cu o palma,a continuat cu abuz psihic si apoi au utmat si bataile ca-n filme:cu capul spart,ochi vanat)
Acum incerc si eu sa divortez de el.


Cea mai optimista mamica!
Laura de Bianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea
Bibi se face mare!
VIDEO

In viata toti oamenii sunt trecatori,dar nu toti trecatorii sunt oameni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelei_19

Eu as fi instalat o camera web si/sau l-as fi inregistrat cu telefonul (cu majoritatea mobilelor poti inregistra o convorbire telefonica). Bine c-ai dat divort de un asemenea monstru

nu mai era timp de asa ceva..ca eram cu fetita in brate. Imediat am sunta insa la 112.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floridia spune:

cand sotul te loveste nu mai ai motive sa stai cu el ,eu cel putin asa cred mult succes mamicilor care au avut puterea sa mearga mai departe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

Inca ceva: eu cred ca ar trebui schimbata legea in Romania. Aici daca vin politistii si constata ca este abuz domestic (destul de clar in cazul lor!) il ridica imediat pe abuzator si ii da interdictie la o raza de un km de locul de munca sau de domiciliul victimei.

Victima nu trebuie sa faca nici o plingere la politie, nici nu poate retrage demersurile la insistenta lui sau prietenilor lui! Deci Legea il condamna, nu victima!

Este totala idiotenie sa vina politia si apoi sa dea din umeri si sa plece lasind victima impreuna cu cel care a abuzat-o! Veniti dumneavoastra la sectie... ce prostie!


Ceea ce nu stiu majoritatea victimelor este ca se pot duce la politie si face plangere timp de 60 de zile de la agresiune, nu e musai sa o faca atunci pe loc.
Dar, recunoasc ca asta nu ajuta prea mult, de obicei deloc, pentru ca dupa ce furtuna a trecut, prea putine gasesc resursele interioare sa o faca.
Ceea ce ma revolta pe mine in acest moment este situatia cu care ma confrunt eu acum. Am chemat politia o singura data (desi....) acum doi ani (apropo, si pentru asta iti trebuie curaj destul!). Au venit doi, un barbat si o femeie, care tot asa m-au invitat la sectie sa depun plangere, eu in brate cu un copil de 7 luni si unul de 2.8 ani, speriati si plansi si ei. In rest ne-au dat sfaturi de buna purtare de genul "incercati sa il ignorati", "treceti unul pe langa celalalt prin casa ca si cand nu v-ati vedea"...ce s-au priceput si ei. Acuma mi se pare comic dar atunci nu era, jur. Fireste ca situatia era de asa natura incat nu am putut merge cu copiii atunci, am renuntat la plangere.
Acum insa, desi apelul e inregistrat si exista un raport asupra acelui "eveniment", eu nu pot obtine personal o copie a raportului pentru a o prezenta in instanta, ca ei nu dau copii persoanelor fizice (!) , trebuie sa il ceara instanta din proprie initiativa. inutil sa va spun cat de interesate de dosare si cata initiativa au instantele in Romania.
Bine..asta e doar o mica parte din toate tampeniile din legi de care m-am lovit.

Ceea ce vroiam sa spun de fapt, inafara de faptul ca legea e o porcarie, este ca e inimaginabil de greu pentru o femeie intr-o relatie abuziva, sa iasa din ea, pe masura ce trece timpul. Eu am avut norocul incredibil de a ma ajuta enorm parintii mei si toti prietenii (chiar daca am fost ani de zile izolata de majoritatea) si de a avea un apartament personal in care sa ma duc cu copiii. Si o incapatanare aproape de nebunie de a spune "NU" indiferent cata "luna de miere" mi se propunea la sfarsit. Si bine am facut!
Dar cate dintre cele care sunt in situatia asta au toate aceste atuuri nesperate?
Ba mai mult, se invinovatesc singure si sunt si invinovatite de ceilalti, inclusiv de alte femei. Citeam chiar despre mine pe un alt forum (pe care nu sunt inscrisa, o prietena mi-a dat link ) cineva spunea ceva de genul "dar nu stia ca el e in stare de asa ceva? ca astea sunt lucruri de care iti dai seama dupa cateva luni" sau asa ceva. Ba da, stiam. Dar nu e suficient. Exista situatii atat de diverse in viata, poti ajunge sa e simti brusc "legat de maini si de picioare" din multe puncte de vedere si pur si simplu sa nu fi in stare sa te eliberezi atunci. Sa cauti solutia cea mai buna, sa faci planuri , sa incepi sa le dai curs, apoi sa urmeze o alta "luna de miere", sa incepi sa iti pui intrebari in ceea ce te priveste, sa te straduiesti sa faci lucrurile "cum trebuie" - poate totusi, apoi iarasi caderea, apoi iarasi planurile...si tot asa.Cand e vorba si de copii si cand toate lucrurile si starile sunt amestecate, nu e asa simplu sa zici: "ok, asta e un ticalos, am sa il parasesc numaidecat!", pentru ca foarte putini sunt ticalosi 100% astfel incat sa fie asa simplu.
Abuzul are mecanisme foarte fine; e adevarat ca e nevoie si de o "victima" care sa isi joace rolul, nu orice femeie poate deveni victima unui abuzator, sunt convinsa ca e o tulburare de adaptare pe undeva si la cele care ajung in astfel de relatii DAR asta nu da nimanui dreptul de a le judeca. Never say never. Daca tot nu poti sa ajuti cu nimic (si da, e extrem de greu sa poti ajuta cu adevarat o victima a abuzului!) mai bine te abtii si gata.

Offf...as putea vorbi cateva zile despre asta, adevarul e ca dau tarcoale subiectului astuia de ani de zile, fara sa indraznesc sa scriu la el.
Chiar pe DC nu am mai scris de ceva vreme...de sila ca as putea citi apoi cine stie ce alta mizerie de la... de cinci minute ma gandesc cum sa-i zic, hai sa zicem "el", care parea hotarat sa isi scrie scenariul horror pe unde poate.
Dar am dat peste subiectul asta si iar mi-a venit sa scriu si iar m-am oprit si apoi m-am gandit..de ce sa ma abtin, daca si acum mi-e frica de ce ar putea face sau zice el, inseamna ca sunt chiar razna.

Multa putere si respect fata de voi insiva va doresc!

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diablette spune:


Lala, ai o fetita superba! Felicitari si sa fii puternica, pentru ea dar si pentru tine”



Citat:
citat din mesajul lui LaLa_20

Felicirtari celei care a deschis subiectul
Aduzul difera de la caz la caz.Sotul meu are o familie exemplara(deci nu avea de unde sa "invete" violenta),Dar el a fost un copil problema,care la un momentdat si-a batut tatal,Toate fostele lui o incasau de la el...si evident ca nici eu nu am scapat.La mine a inceput cu o palma,a continuat cu abuz psihic si apoi au utmat si bataile ca-n filme:cu capul spart,ochi vanat)
Acum incerc si eu sa divortez de el.


Cea mai optimista mamica!
Laura de Bianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea
Bibi se face mare!
VIDEO

In viata toti oamenii sunt trecatori,dar nu toti trecatorii sunt oameni!!!


Spuneti NU prajelilor de orice fel, sucurilor sintetice, fumatului, margarinei, FACETI multa miscare, dragoste, fapte bune, acte de caritate, iubiti, iertati, daruiti, hidratati-va corpul si pielea, folositi cosmetice cat mai naturale, mancati ciocolata cu 85% cacao, beti suc proaspat stors de grapefruit si portocale, ganditi pozitiv, nu mai faceti RAU...

SEE no evil, HEAR no evil, SPEAK no evil... DO no evil

Mergi la inceput