***Capsunele-n scutecele de mai iunie 2007 (79)***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Nu stiu cat ma streseaza comentariile, ca nu e treaba altora ce fac la mine in casa si cu copilul meu, dar am fost la mare si fetita a cerut sa suga foarte des, mai ales la plaja, cum ma vedea in costum de baie, cum sarea pe mine. Evident ca n-am lasat-o sa planga prea mult si i-am dat, sub privirile curioase si dezaprobatoare ale celorlalti. Cred ca mai mult ma deranjeaza nevoia mea de a ma ascunde decat comentariile altora, de parca as face ceva rau, sa vreau sa trec cat mai neobservata, sa-mi pun prosopul in cap la copil ca sa nu stie altii ce facem... Asta in timp ce alte balene de 100 ani isi etaleaza "formele" topless fara nici o grija.
Ma scuzati ca am intervenit asa aici, dar ma simt mai bine stiind ca sunt si alti copii care beneficiaza de lapte matern si la varsta la care merg in picioare.

Editez ca sa va pup pe toate si sa va spun ca o sa mai arunc cate un ochi la voi, asa cum am facut de mai bine de 18 luni.

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Arcadia, chiar ieri ma uitam ca la ARAMIS au produse frumoase - uite aici: http://www.flickr.com/photos/imbracaminte_copii
Pt en-detail, comanda minima e 300 ron,en-detail + 25% comision- as propune sa ne grupam mai multe mamici interesate sa cumpere de la ei. Fetelor, ce ziceti? Cine c-da de mai multi bani primeste c-da acasa si restul vedem noi pe urma cum intram in posesia lor - ce ziceti?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
PICATURI DE VARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Eu vorbisem acum vreun an, cand stateam acasa si aveam timp de asta, cu Octavian sa ma duc la magazin sa vad produsele si sa-mi aleg de-acolo. Atunci, daca luai peste 500 ron, nu-ti mai aplica comisionul. Acum nu stiu cum mai e.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

fetelor, sa nu va para rau ca inca alaptati puiutii, e cel mai bine si o sa renunte ei singuri. Ce n-as da sa nu fi renuntat a mea asa devreme la alpatat... Dar nici eu nu am insistat, si ea a prefrat biberonu ca era mai gustos si curgea mai rpd si una peste alta la 7 luni deja nu mai cerea deloc, pacat, mai ales acum cand are probleme cu burtica i-ar fi prins bine, deci dupa mine pana la 2 ani sau pana cand ii duceti la gradi tot nu e prea tarziu, sunt micuti si le face bine o imunizare in plus de la mami.

lbelciug, o sa ma uit eu prin hainute acolo si sigur nu comand sigura de 300 ron, ar fi bine daca ne-am uita mai multe. Dar cu shoppingu' online eu am o problema, m-am mai inselat de cateva ori, ori le iau prea mici ori prea mari... acestea vad ca au marimea dupa luni, oare aveti idee ce inseama la ei in cm ? Ca a mea are 83 de cm, dar kg putine ptr inaltime... cateodata nu-i vin haine de 18 luni ca sunt prea scurte, de asta intreb.

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

CarlaV nu trebuie mama sa te stresezi in privinta alaptatului ...eu una sunt chiar ironica si daca ma intreaba cat mai am de gand sa-i dau sa suga le spun ca pana se insoara, porma' trece la nevasta ...si mie mi s-a intamplat sa traga de bluza prin troleu si sa faca si galerie tzatzi-tzatzi...am fost in Ikea si cum ni s-a facut foame,iar lui ii era somn ne-am asezat la o masa mai in dos si i-am dat tzatza(bineinteles ca eram acoperita la san)...se mai uita unu-altul...uni zambeau ,alti se cruceau ,dar ce sa fac sa las copilul nemancat

Apropo de stresul altora...ieri eram in tramvai si al meu facea galagie...ba tipa ,ba se stramba si am deranjat un nene mai in varsta care mi-a spus sa-l fac sa taca ...ete' atat mi-a trebuit ...am facut o panarama ...l-am intrebat cam cum crede el ca trebuie sa fac un copil de 1 an sa taca ,eventual sa merg cu leocoplastul dupa mine sau considera c-ar trebui sa-i altoiesc vreo doua ,asa cum se facea pe vremea lui ...

Iulia mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Iulia, , esti tare!!! M-am tavalit de ras cand am citit, bravo.
La mine a comentat mai tare o duduita la mare ca-mi alaptam copilul pe plaja, ce-a fost atunci la gura mea... cred ca i-am dat cat nu a vazut vreodata de la barba-su' .

Ca tot suntem la comentarii... eram gravida la coada la Cora. Evident, la casa pentru gravide erau niste colorati cu 3-4 carucioare pline cu diverse, probabil pentru boutique. Eram prin luna 3-4, cu greturile pana peste cap si nu se vedea burta, m-am bagat in fata explicand situatia si am auzit in spate "auzi, nene, cicaa asta e gravida". Atat mi-a trebuit, l-am intrebat pe respectivul daca-mi aduce un test de sarcina sa fac pipi pe el sau e suficient sa-i vomit in poala.

Si inca una: mai aveam o saptamana pana sa nasc, burta micuta, 5o grade afara si coada la banca. Ma asez frumos si civilizat la coada, oamenii ma vad si ma invita sa ma duc in fata, in afara de un nene de 65-70 ani care intreaba de ce sa ma lase pe mine in fatza. I se spune ca sunt insarcinata si bebe se misca vizibil in toate directiile, la care el intreaba "si ce, l-a facut cu mine?". Ideea mea nu era sa intru in fatza, dar cand am auzit asta mi s-a dezlegat gurita de mama, mama...

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Liv, saru'mana de link eu m-as baga, ca am ochit cateva, dar problema e ca nu sunt decat de vara. de toamna-iarna nu au?

kokiy, bravo

edit: am vazut si cate ceva de toamna.

Mami de Calinut Gabriel (8 mai 2007)

Poze bebe

fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Liviana propunerea ta e bine venita...eu zic sa facem un fisier(link-uri)cu ce ne intereseaza si sunt sigura ca o sa strangem peste 500ron,in felul asta nu mai platim 25% pentru pret en-detail

Eu de ex. as vrea:
http://www.flickr.com/photos/imbracaminte_copii/2671554832/in/set-72157606022340644/
http://www.flickr.com/photos/imbracaminte_copii/2671038173/in/set-72157606022340644/

Banuiesc ca la sediu au mai multe produse care nu apar pe site...pe mine ma interesau in special cele de la Carter's ,dar sunt doar cateva si au masuri mici ...in schimb cele de la Nannette nu-mi plac deloc pentru ca se scamoseaza ,iar cele din bumbac se labarteaza si i-au o forma aiurea



Iulia mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Iulia, nu cred ca sunt toate asa de la Nannette, depinde ce nimeresti. Mie mi-a placut cum s-au comportat hainutele pe care le-am avut de la ei.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Alina poate alea de gagici sunt altfel ...eu una am primit multe la botez de la Nannette si dupa 2 spalari i le-am dat prin casa ca aratau rau ...mai ales cele in genul asta http://www.flickr.com/photos/imbracaminte_copii/2636379063/in/set-72157606022340644/

Iulia mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput