***Capsunele-n scutecele de mai iunie 2007 (79)***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

ioana, multumesc mult de incurajari. eu sunt asa disperata din cauza ca david nu a dormit niciodata noptile. rar s-a intamplat sa doarma o noapte intreaga. in septembrie cred ca s-a intamplat o singura data (si nu exagerez deloc). dar macar se trezea si el pe la unu-doua-sau chiar trei, ma duceam la el si basta, si pana atunci apucam si eu sa mai fac una alta. dimineata la cinci ii dadeam un biberon cu lapte, il basculam in patutul lui si ma mai culcam o ora doua la mine-n pat. acum ciuciu, nici timpul asta liber nu mi-a mai ramas. daca se trezeste la sase am rupt-o-n fericire, vrea sa se joace. si se cam trezeste la sase sau la sapte. dorm cu el, ok, dar e agitat, se foieste, trebuie sa fiu atenta sa nu-i pun plapuma-perna-n cap...ma rog. asta e, am vrut copil, acum am sa-mi ajunga.

ah, ca mi-am amintit. ati tot vorbit zilele astea de bebe doi. doamne, va admir enorm, dar eu altul nu mai fac. mi-ajunge unul. , cel putin acum as baga mana-n foc pentru asta. oricum, pentru cele care isi doresc, multa bafta. eu am un frate si viata e mult mai frumoasa cu un frate, recunosc. eu nu am nervi de inca unul.

va pup si ma duc sa ma culc, ca deja devin patetica.


mamica lui david(21.05.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

doxinu, si eu alaptez inca

miniuta, te inteleg..si eu sunt mult timp singura cu calin, cand apuc o ora-doua singura e lux si tot asa e mereu in capul meu. poate ti-ar face bine sa pleci o zi-doua pe undeva cu sotul, fara Dav. si pe mine ma incalta cu papucii, e tare dulce, si incalta si el papucii mei si imi da si sa mananc o sa treaca perioada asta si o sa fie mai bine, o sa vezi

Mami de Calinut Gabriel (8 mai 2007)

Poze bebe

fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Angiuta, as zice sa nu-ti faci griji foarte mari si sa ai incredere in puterea de adaptare a lui Vladut. Si B a patit exact la fel, in prima sapt de cresa a fost muscat de o fetita cu 2 luni mai mare ca el, de avea saracu' mana invinetita. Am primit din pacate acelasi raspuns de la educatoare. DAR, acesta a fost singurul episod, la scurt timp B a inceput si el sa muste/loveasca la nevoie, deci oarecum putem spune ca a invatat sa se apere! (nu bate/musca copii care nu-i fac nimic rau) Cat priveste plansul, intereseaza-te sa vezi cat tine ca durata! Si B plange acum cand il las la cresa, dar educatoarea ma asigura ca doar pt max 5 min si o cred caci si M facea la fel. Acest gest e facut de V special pt tine, ca sa te impresioneze, nu neaparat ca nu-i place in colectivitate! So, fii optimista! Nu-l poti lasa la program mai lung? As zice ca i-ar face bine sa se invete cu un program strict de papa/nani si fara rasfatul de acasa. Ma rog, asta e opinia mea, vorba lui Didi "eu is mai spartana".
Graviduta, multumim! Impresionant filmuletul cu BS!
miniuta, eu te inteleg f bine. Acesta a fost si unul din motivele pt care am re-inceput lucrul dupa 7 luni de la nasterea ambilor copii. Activit profes desi solicitanta, iti da un alt moral! Nu, nu-ti face mustrari de constiinta ca vrei sa te eliberezi - e f normal sentimentul si cred ca nu e tarziu nici acum sa te interesezi de o cresa. Sanatate mula lui David. Sa nu-ti para rau ca a fost racit, doctorii spun ca daca nu racesc de 3-4 ori pe an, nu-si fac imunitate.


Off topic: am fost ieri la un psiholog, daca vreti sa stiti ce am aflat, am scris la capitolul cu Bradutii de ian-feb 2005 tot ce mi s-a spus apropo de comportamentul parintilor fata de copii.





Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
PICATURI DE VARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Liviana, ma bucur ca ti-a placut filmuletul. Spune ce nu am putut, probabil, sa transmit eu cand am vorbit despre lasat lucruri deoparte ca sa vorbim despre draci impielitati (Chris ). Ma bucur, de asemenea, ca l-ai trasmis si mamicilor de la grupa lui Matei. Imi place mult Barbra Streisand si cred ca she has a good point.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Buna fetele,
si eu alaptez inca...dimineata intre 6.30 si 10.00(depinde cum se trezeste),la somnul de pranz intre 14.00 si 16.00 si seara inainte de culcare intre 22.00 si 23.00 uneori chiar mai tarziu(si mie mi-a spus dr. sa-i dau romergan,dar mai bine nu)... si mie imi e foarte greu cu doi copii ...uneori mai plang ca sa-mi stapanesc nervii ...de inceput servicul as vrea eu,dar totusi sunt in cumpana pentru ca eu sigur stau 10-12 ore poate si mai mult.Din cauza asta caut ceva de 8 ore,dar la ce bani am gasit nu ma obosesc pentru ca as fi nevoita sa dau ptr. after school si ptr. gradi' in jur de 16-18 milioane si atunci nu cred ca merita ...

An@ alifia nu era Pulmex ,dar o sa o incerc si pe asta

arcadia ochisorii albastri ai lui Calinut...suntem mai bine,dar mai avem mucisori ...intre timp sa obisnuit cu aspiratorul si sta sa-l aspir

Iulia mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Salutare gagici!Multumesc frumos Liv,pt ca mi-ai impartasit experienta ta de ieri,am citit ce -ai scris si sunt dispusa sa incerc sa pun in aplicare...Graviduta,eu recunosc ca nu inteleg bine engleza ...am ascultat si eu cantecelele si monologul,dar cu intelegerea...am stat cam rau.Mi-am amintit ca la un moment dat,am vrut sa-mi aleg ca tema pt atestat:"Violenta din pvestile cu care ne adormim seara copiii".despre asta era vorba,sau bat campii?...Miniuta,mi-ai ramas in suflet ca si "colega mea de depresie",atunci imediat dupa nastere...Sa stii ca eu am sa te-nteleg oricand,sunt alaturi de tine si nu ma deranjeaza ca te plangi..Si eu ma plang la cine apuc,sunt zile intregi cand nu apuc s-o fac decat pe la voi...,ca nu trece nici "tipenie"de om pe-aici,in afara de sotu'care e deja innebunit..Kokiy,,suntem in aceeasi barca!...

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Liviana, am o rugaminte, parca tu pusesei un link cu poze cu hainute de la Aramis, sau cine stie, vreau si eu linkul va rog.

Mami de Calinut Gabriel (8 mai 2007)

Poze bebe

fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Deci nu sunt singura la care se uita lumea stramb ca inca mai alaptez. Mi-a zis cineva cand fetita avea 10 luni ca e prea batrana sa mai suga, si o amica zicea ca nimeni nu e prea batran sa mai suga . Chiar e aiurea, trebuie sa ma ascund ca sa-i dau sa suga in parc sau pe plaja de parca as face vreo crima, asa se uita oamenii la noi. Pana si cei pe care ii credeam mai mult decat amici ma judeca. Nici nu mai indraznesc sa ma plang ca o saptamana a stat continuu la san ca a avut enterocolita, imediat mi se sare in cap ca "ti-am zis eu ca era mai usor sa o intarci la 6-7 luni!".
Scuze ca-mi vars off-ul aici dar ma bucur sa vad ca nu sunt singura care mai alapteaza "copil de liceu" .

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

CarlaV, si mie mi s-a intamplat de cateva ori sa aud carcoteli pe tema asta, chiar si de la prieteni, dar eu nu bag in seama eu zic sa nu te mai stresezi nici tu, ca nu e treaba altora daca alaptezi sau nu

Mami de Calinut Gabriel (8 mai 2007)

Poze bebe

fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

CarlaV,felicitari pt ca alaptezi in continuare!...In mine sa strange sufletul de fiecare data,ca n-am putut s-o fac!...

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput