Dulciuri fel de fel...(2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Eu azi va servesc cu un desert din pandispan de ciocolata(in tava mea rotunda cu gaura la mijloc...a se observa ca-s tare mandra de ea) pe deasupra i-am pus o glazura subtire de cioco iar in gaura formei am pus un castronel cu capsuni, frisca si sirop de cioco
Desert cu cioco si capsuni

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Monule,s-au copt capsunile la voi? Mmmmm...ce bunatate...

Eu azi va servesc cu un tort facut din resturi. Aveam in frigider o cutie de frisca desfacuta,o jumatate de cioco cu lapte si o jumatate de cioco amaruie. Si niste mascarpone.
Am topit ciocolata impreuna cu frisca.Cand s-a racit am batut amestecul cu mixerul si am amestecat cu mascarpone. Buuun...
Blatul e cel ce-l fac de obicei,blatul de amandina,fara cacao.L-am insiropat cu sirop de zahar ars si un pic de ness.
Nu e foarte aratos,dar e bun.Deja e aproape gata.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Miha, arata super

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Miha , te rog mult detaliaza putin cum faci tu cu fondantul decoruri (eu vreau sa fac un tort...inca nu stiu ce blat...dar crema o sa fie ganache acela ce ciocolata cu frisca lichida....ma gandeam sa il imbrac in fondant ) dar aici e problema ca nu stiu cum se gaseste in magazin, nici unde gasesc si nici cum sa il prepar...
multumesc mult pentru ajutor



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

O cafeluta pentru fete...

Cata,habar n-am cum se face fondantul. Eu l-am cumparat de-a gata.L-am luat in ideea ca ma voi apuca si eu sa fac floricele si alte minuni.Am avut 2 tentative,esuate... Clar,nu-i de mine treaba asta. Nu am nici rabdare si nici talent...
L-am folosit pentru glazuri pana la urma...Il puneam un pic pe foc,sa devina curgator si il amestecam cu ciocolata. La bomboane l-am folosit asa cum era,fara nici un alt adaos.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Miha , si unde se gaseste acest fondant? cum arata ambalat ca habar nu am unde sa il caut (banuiesc ca la raionul de dulciuri dar daca nu stiu cum arata...)
Merge sa imbrac in tort in fondantul incalzit? sper sa nu fie greu de lucrat cu el.La modelat nu ma bag nici eu ca sunt zero talent asa ca mai bine lasa.



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Cata,eu am luat fondantul impreuna cu niste fete de aici din Iasi,de la o firma ce distribuie numai en-gros.Am luat un butoi de 15 kile pe care l-am impartit.
Eu am acoperit tortul asta cu fondant. L-am pus asa cald cum era,ca se intareste f repede.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariussimiuc

Cata,eu am luat fondantul impreuna cu niste fete de aici din Iasi,de la o firma ce distribuie numai en-gros.Am luat un butoi de 15 kile pe care l-am impartit.
Eu am acoperit tortul asta cu fondant. L-am pus asa cald cum era,ca se intareste f repede.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...


esti o draguta inseamna ca eu nu am nicio sansa sa gasesc pe la noi prin cora sau auchan dar o sa ma uit totusi.
Merci inca odata



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

miho da poti face din fondantul asta si bobo? din alea cum erau inainte pe la cofetarii?

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Da,Monule...Sigur ca poti face,numa sa ai reteta Eu cand am facut saptamana trecuta am facut din cioco de casa.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput