Dulciuri fel de fel...(2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Principeso,dar o cafea vrei? Sau si asta face rau?

Bombonelele is...ciocolata de casa modelata bilute si apoi tuflite in fondant cumparat de-a gata.V-am zis doar ca m-is comoda.
Noroc de Adriana (adi69) ca m-a invatat ca fondantul mai e bun si pentru altceva nu numai pentru floricele si alte chestii care necesita muuuulta indemanare si talent. Ceea ce mie imi lipseste cu desavarsire.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fondant cumparat...hm...de unde sa gasesc eu...parca la reteta aia de lapte condensat am vazut ca scrie si reteta de la fondant(data de ortansa si natalia)

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Nimeni nu mai prajitureste nimic? Tre sa recunosc ca nici eu n-am fost plina de elan,dar cum poftele nu ne lasa...Azi am facut strudel cu mere Cu aluat cumparat.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

auuuu ce bine arata si ce impletitura faina i-ai tras

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariussimiuc

Nimeni nu mai prajitureste nimic? Tre sa recunosc ca nici eu n-am fost plina de elan,dar cum poftele nu ne lasa...Azi am facut strudel cu mere Cu aluat cumparat.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...


ce bine arata! ai folosit foetaj cumparat, da?

eu azi am facut iar saleuri cu branza si mac ca sotul meu e mare fan



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Monule,eu am ramas indragostita de "placinta impletita"...si de cate ori am ocazia folosesc tehnica. Ies placintele mai aratoase.

Cata,da... e foietaj cumparat.Ca e cel mai simplu de folosit. Permanent am cate un pachet in congelator.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Fetelor gospodinelor,va rog sa va induratzi de mine si sa-mi spunetzi mai pe indelete(pas cu pas adica)retzeta de foi pentru cremsnit!

Am intrat pe linkul din prima pagina dar am ceva nelamuriri:

-deci se fac cele doua aluaturi si se dau la frigider.Dupa ce se scoate de la frigider se amesteca cele doua aluaturi?

-din compozitzia pusa de Bits in retzeta ei,cam cite foi ies?

-foile cum se coc si mai ales la ce temperatura?

Asta ar fi intrebarile legate de aluat,cel putzin cele care-mi vin acum in minte,asa ca s-ar putea sa va mai plictisesc cu intrebarile mele!

Am mincat si eu asta vara in Romania si mi-a placut tare mult,in special sotzul a fost tare incintat ca n-a fost asa dulce ca celelalte prajituri servite!

Va multzumesc anticipat!

Dana

Editez sa mai intreb daca cremsnit si cremes e una si aceasi prajitura?Adica la foile de cremsnit punem crema de cremes?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

anda,


se intinde foia nr I,se intinde si nr II, apoi nrII se pune peste I si se impatura plic.
apoi se imparte plicul in doua si se intind 2 foi care se umplu cu crema de vanilie amestecata cu frisca,sau crema de vanilie si peste ea frisca
asta-i cremsnitul cre-l stiu eu.

mama mea intinde si impatura foile de cate va ori (3) adica intinde,impatura ,baga la frigider,apoi scoate,intinde,imppatura ,baga la frigi ,iar scoate ...asa de3 ori..ies f fragede si se desfac frumos.



Eu am o cofetarie ungureasca in CARACAS...GHICITI CUM SE NUMESTE?
face un cremsnit,sa-ti mananci si degetele.
asa ca eu nu fac cremsnit..il cumpar ca-i mai bun cand il muncesc altii.



Misule,cafeaua nu are cumva cofeina?si ne excita?



Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

mama mia cremsnit...ce pofta-mi faceti

eu in seara asta am facut pao de queijo
cred ca peste 125 de bucati, maine trebuie sa duc la ruxi la gradi si am facut si pentru noi...
poftiti si voi
Pao de Queijo
reteta am pus-o candva...nu stiu daca este sau nu in listuta

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Haideti ca e gata cafeaua. Si una fara cofeina pentru Principesa,ca nu-i place excitata.

Monule,am trecut reteta in listuta.

Anda,eu n-am facut niciodata foi de cremsnit.Le-am cumparat de-a gata si am facut doar crema.
Din pacate,Bitsone n-a mai intrat demult pe forum,sa te poata lamuri cu reteta.Oare gresesc daca spun ca si Monica facuse aluatul asta? Parca asa tin minte.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput