Daca am candida,pot sa raman insarcinata?

Daca am candida,pot sa raman insarcinata? | Autor: Lore.

Link direct la acest mesaj

Medicul ginecolog mi-a zis ca am putina candida in secretia vaginala.La urinare parca simt o usturime,dar el zicea ca poate fi din cauza ca in ultimul timp vaginul nu e suficient de ,,umed,,.
Mi-a zis ca nu exista nici un risc sa raman insarcinata.Sincera sa fiu nu prea sunt asa de sigura de ceea ce mi-a zis.Imi este frica sa nu faca vreun rau embrionului.Medicul mi-a zis ca in timpul sarcinii e normal sa faci candida.
Voi ce parere aveti?Am facut cateva tratam dar inca nu am scapat de candida.Pot aparea complicatii sau nu?Sunt stresata.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Nu e niciun pericol!



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

Stai linistita.Faci copil,creste bine in sarcina,n-are nici o treaba candida cu sarcina.Tratament insa sa faca si barbatul,caci altfel tu degeaba faci, caci te reinfectezi in timpul actului sexual,iara te tratezi,iara iei de la el daca nu e tratat,la infinit.Muuult succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Da, poti ramane insarcinata fara probleme.

www.flickr.com/photos/11356870@N07/sets/72157604728702923/" target="_blank">Poze Diana
www.youtube.com/watch?v=L05Y1MeutPA" target="_blank">Montaj Diana
Povestea nasterii


de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

Lore stai fara grija. Poti ramane insarcinata fara probleme. O fosta dr ginec a mea mi-a zis sa fac spalaturi cu apa si bicarbonat si eu si sotul.Definitiv de candida nu scapi.
Bafta multa!!!

poze
Just Me
Poate acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Lore si eu am avut candida inainte de a ramane dar dr. a spus ca nu e nici o problema. Eu am facut de la un tratament cu antibiotice, cred ca si acum mai a ca nu am facut nimic in acest sens (daca dr. nu a zis, stiind ca am).
Deci nu te mai ingrijora, poti ramane insarcinata fara probleme.

Eni 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy74 spune:

Lore stai fara grija ca nu se intampla nimic. Medicul tau are dreptate, sunt foarte multe femei care au facut candida in timpul sarcinii. Nu te mai stresa, ca nu apare nici o complicatie. In schimb stresul este daunator sarcinii, asa ca linisteste-te.

Pupici,

Cristina, mamica fericita de Eva Maria
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore. spune:

Va multumesc foarte mult pt raspunsuri.Sunteti extraordinare.Imi pare rau ca nu am strigat mai repede ce ma doare,asa a mai trecut o luna cu ovulatie cu tot,si noi tot nu am trecut la treaba.Am citit un articol cat este de periculoasa candida in sarcina,si m-am speriat. Asa am tot amanat in fiecare luna,ca doar, o sa scap de candida.
Va pup,Lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Poti ramane insarcinata,dar nu e recomandat.
Personal mi-as trata candida si apoi as incerca sa raman insarcinata.
Oricum candida apare si in sarcina,dar trebuie tratata serios.Orice infectie trebuie tratata.Am vazut ca spui ca te si ustura...nu ai facut si o urocultura?(anul trecut am avut prima data in viata mea candida,tratamentul luat initial nu a avut efect si m-am pricopsit c-o anexita si c-o infectie urinara!Am mers la alt medic,am luat alt tratament si mi-au trecut toate,slava Domnului,ca la vremea aia credeam ca nu mai scap..)
Iti doresc multa sanatate si cat mai curand sa ne anunti de vestea cea mare.

POZE
Minunica mea
25+ cu David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

unii medici recomanda tratamentul in sarcina atunci cand apare, altii sunt de parere sa nu bagi nimic in vagin in timpul sarcinii. oricum, teoretic, nu e nicio problema. tractul vaginal este normal colonizat cu candida.

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008

www.onetruemedia.com/shared?p=508af3efc5477841c88707&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">THE WEDDING DAY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk.m spune:

iti recomand niste spalaturi/irigatii cu ceai de pelin si un pic de bicarbonat de sodiu alimentar. ajuta in tratarea candidei si normalizeaza ph-ul local, crescand sansele de a ramane insarcinata. probabil inainte de a naste medicul iti va prescrie un tratament local pt a preveni transmiterea la fat, in cazul in care nasti normal. succes!

Mergi la inceput