Daca am candida,pot sa raman insarcinata?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

spalaturile intravaginale distrug flora vaginala normala => gardnerella care se trateaza cu antibiotic => candida. si uite asa intri intr-un cerc vicios si nu mai stii pe unde sa scoti caciula. eu nu am facut spalaturi niciodata si nu am avut probleme.

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008

www.onetruemedia.com/shared?p=508af3efc5477841c88707&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">THE WEDDING DAY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk.m spune:

gardnerella apare in cazul irigatiilor in exces sau a folosirii antibioticelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

Spalaturile intravaginale nu sunt recomandate niciodata,distrug flora vaginala si de aici alte probleme. Eu am scapat de candida fara nici un fel de splatura. Trebuie tratat si partenerul. Si atentie la antibiotice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk.m spune:

rivali, sa inteleg ca ai scapat cu tratament. mie medicul mi-a recomandat tratament + spalaturi cu apa cu bicarbonat sau pelin, nu cu solutie medicamentoasa. Eu am ales sa fac doar spalaturile o data pe zi, fiindca nu puteam lua medicamentele. Am scapat de ea doar asa. Dar asta fiindca nu a fost o forma grava, ci una simpla, cauzata de alaptarea prelungita si implicit slabirea sistemului imunitar (am neglijat sa iau vitamine). Este impropriu spus ca am scapat de ea, pentru ca este o ciuperca prezenta permanent la femei, care se dezvolta in exces in anumite conditii (printre care si aciditatea locala ridicata. De aici recomandarea acelor spalaturi, care au menirea sa o scada.) De-asta sustin ideea cu spalaturile respective, fiindca poti sa scapi mult mai usor, fara tratament. Mai ales ca oricum va recidiva, in conditii de stres, oboseala, slabiciune, etc.

Mergi la inceput