Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (56)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Selene, te cred ca ti-e greu :-(...dar trebuie sa fi sigura ca e candida...sa nu iei aiurea medicamente.
Si pt. candida stii ca trebuie sa iei? Adica ma refer la ceva ce e sigur si pentru BB.

Alina25+ cuEMAde ianuarie

Mami de printesa
BB2 e pe drum
Bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

`neata fetelor

Eu va spun sincer ca nici nu m-am gandit cum vreau sa nasc...Acum pt mine principalul e sa ajung cu bine si bb sanatos pana la 39-40 saptamani si cred ca orice decizie vom lua atunci, va fi probabil cea mai buna in contextul dat...
Cunosc atat gravidute care au spus NU categoric cezarienei si au ajuns sa faca cezariana cat si persoane care spun din start DA cezariana. De exemplu sotia unui coleg a pierdut pana acum 4 sarcini. Acum are 6 luni si a spus ca vrea 100% cezariana fiindca nu vrea sa se supuna niciunui risc, nici ea, nici copilul.
Cred ca modalitatea de nastere este data de o gramada de factori si in primul rand de modul in care evolueaza sarcina.

Eu aseara cred ca l-am innebunit pe dr cu intrebaririle. la un moment dat zambea si astepta noua intrebare :) Am spus ca-i de vina internetul, si eu care sunt addicted

Adevarul e ca ma simt asa fericita ca-mi vine sa plang, sper sa ramana totul asa ...normal.

L-am intrebat si despre col...A zis ca peste 1 luna va verifica si colul (asta daca nu o sa am contractii) fiindca vrea sa ma lase sa ma mai linistesc un pic dupa toate emotiile prin care am trecut si nu ar vrea sa "zgandareasca" ceva acolo sa am mici contractii dupa aceea si sa ma speriu iar.
Mi s-a parut pertinenta reactia (nu stiu daca normala) ca n-am mai avut astfel de experiente. Tot peste 1 luna a zis ca va lua secretie vagnala si facem un test papa nicolau desi eu l-am facut si inainte cu 2 luni de a ramane insarcinata.

Cam asta a fost bilantul zilei

Va

Doamne ai grija de Daria Maria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

la tipul de nastere

incepeam sa imi doresc mult sa nasc natural (cu epidurala, normal, nu inteleg de ce s-ar mai naste fara...) dar se pare ca nu am sanse. si asa doream sa imi revina burta la nivel plat mai repede - ca am inteles ca naturala e mai buna din punctul asta de vedere.

dar daca tot nu pot incerc macar sa ma gandesc ca cezariana inseamna riscuri foarte mici pentru bebe, chiar daca mie o sa imi fie mai greu - trece mama peste toate, puiul sa fie fericit.

24+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Selene, cel mai bine e sa faci un examen de secretie pentru ca sa nu pui cine stie ce ovule sau creme care sa nu dea rezultate si sa si dezvolti o insensibilitate a micozei sau ce este la produsele din clasa respectiva.

Bee21+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Flo, medicul de familie imi zicea ca si remediu contra constipatiei, din alimentatie: pui seara 1-2 lingurite de tarate la inmuiat in juma de pahar cu apa.Dimineata amesteci terciul asta cu un iaurt mic si il mananci pe stomacul gol. Repeti operatiunea cu taratele si seara(dimineata le pui in apa, seara in iaurt..).Cica functioneaza garantat.Io nu am mai incercat, da dupa cum decurg lucrurile, presimi ca in curand voi esperimenta si eu efectul miraculos.

Lavinia, 18+ si Andrei (11 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Roxana iubita, de ai sti cate fructe mananc si paine cu cereale si legume in toate felurile, fierte, pe gratar, crude si tot...constipata sunt. Mananc si prune si caise uscate insa nu mai dau rezultate, ci imi fac o aciditate gastrica de zici ca iau foc. Mai mult, dimineata iau miere pe stomacul gol, cu apa fierbinte etc etc.

Deja nu mai pot, daca nu fac ceva, fac poc si imi e mila si de bebe mica, sa nu o incomodeze ceva. Plus ca eu mananc, nu ma joc, deci ar trebui sa ies macat o data la 2 zile, daca nu zilnic.

Nu am mai pus niciodata supozitor si imi e un pic teama, dar cred ca nu are ce sa imi faca.

Bee21+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Merci Lavini, o sa incerc si asta, poate functioneaza.

Bee21+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Am aparut si eu, de fapt mai devreme, dar mi-a luat ceva sa va citesc

Alina,Selene, Bee, Roxana, poate voi stiti mai bine, am si eu o scurgere zilnica putin galbuie si "branzoasa", dar am programare la dr. gineco pe 7oct. Este prea tarziu, sa merg mai devreme la ea? Sau ce as putea sa fac naturist pana la data consultatiei???





21+cu CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

rox, anul trecut, prin august sau septembrie (repetat dupa inceputul de HPV din aprilie). Deci am un an de cand nu am facut. Ma gandesc ca ar trebui sa-l fac, pentru ca, daca, Doamne fereste, s-a manifestat iar, nasterea naturala iese automat din calcul. Cauterizare chimica, cu podofilina, cum am facut anul trecut, nu se poate face in sarcina.

Urocultura si secretie zici ca ar fi de ajuns? Sa vad cat ar fi astea aici, pentru ca sunt pe 0 absolut, am doar datorii...

flo, Alina, stiu si creme, si ovule, dar pana nu citesc prospectul, nu aplic nimic...

cu Daria Nandini de 6 luni+

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

cadia - eu zic sa nu faci tratamente pana nu mergi la doctor - doar igiena speciala. iti iei eventual servetele din acelea speciale pt zone intime.

24+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput