Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

[quote]citat din mesajul lui Alina1976

Neata,

PREZENT si eu! :-)

Fetelor, haideti sa nu mai dezbatem subiectul cu tipul de nastere pt ca inevitabil se ajunge la discutii si e pacat. Cele care sunt adeptele nasterii naturale nu se vor schimba precum si cele care sunt adeptele cezarienei. Nu are sens sa incercam sa ne convingem unele pe altele pt ca fiecare tabara are argumentele ei. In final conteaza sa fie mami si bebe sanatosi si totul sa decurga bine.
[quote]

Asta incerc si eu sa spun aici. Mi se pare aiurea sa ne batem cu pumnul in piept ca nu,domnule asa e cel mai bine...bine punctat alina!

Justme 25+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1
http://community.webshots.com/album/565627790XVIufn?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ba eu sunt pro discutii - pentru ca este normal sa ne expunem parerile. si nici nu trebuie sa ne simtim lezate sau sa ne aprindem de faptul ca nu toate gandim la fel. subiectul asta naste si va naste in continuare divergente.... si zau daca vreau sa conving pe cineva de adevarul spuselor mele . am destui ani de experienta in care sa stiu ca asta este in 90% dintre cazuri imposibil, pana si in viata reala daramite pe un forum .
Ira heheehe am inteles... smotrul prin casa si treburile casnice erau o refulare. dar totusi cu grija, da? te rog
Selene dar de ce zici ca ai o infectie? ce simptome ai? ar fi bine sa faci totusi o urocultura si o secretie vaginala ca sa fii sigura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Neata fetelor,

Am facut must si a fost tare bunut. Din pacate, nu a avut si rezultatul pe care il previzionam eu.

Am facut din nou si shaorma si de aceasta data a iesit atat de buna incat sotul a mancat 3 portii. Rezultatul: indigestie si nedormit toata noaptea, probabil de la varza sau de la vreun sos. Imi era asa de mila de el. Eu nu am mavut nimic pentru ca doar am gustarit.

Fetelor, am si eu o intrebare si sper sa nu va supar. Am ajuns la limita pentru ca de 5 zile nu am mai "iesit afara". Azi imi cumpar niste supozitoare cu glicerina si as vrea sa stiu la cat timp isi fac efectul, ca sa nu ma apuce pe undeva departe de casa.

Vad ca ati vorbit despre nastere. Eu cred ca fiecare naste cum vrea si cum ii sugereaza dr ca ar fi mai bine pt bebe si pt mama. Eu nu am optiune, asa ca trebuie sa vad si partea buna a cezarienei.

Cat despre alaptat, aseara mi-am facut testul despre care am citit in articolul desprecopii referitor la alaptat si se pare ca nu am sfarcuri bune. Offf, tre sa le "antrenez". Din cate am auzit, nimeni nu se naste invatat nici in acest domeniu, asa ca o sa invatam noi de undeva, din spital, de la mame, soacre etc.

Pupic



Bee21+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Lisa, ca sa te consolez, sa stii ca si al meu vine cu tot felul de chestii acasa. Ultima a fost un joc smecher de 900 lei. Cica era cadou de ziua mea, dar el si-l dorea de nu stiu cand. S-a bucurat ca un copil si eu nu am rezistat sa ma bucur pentru el. Acum ma joc si eu cu el si e super.

Stiu ca motocicleta e ceva mult mai important si mai costisitor si ca trebuia sa te consulte, dar poate ca era un vis de-al lui de multa vreme si a fost o ocazie.

Bee21+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

FLower, pai supozitorul cu glicerina il pui si peste cateva minute te duci la wc.Cel putin asa functioneaza la mine.Oricum, senzatia e imediata, da io mai astept un pic, cat ma mai tine, ca sa fiu sigura de rezultat

Lavinia, 18+ si Andrei (11 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Flo,eu am folosit o sg data supozitor cu glicerina...bine la mine orice supozitor are acelasi efect.Nu le suport.Cred ca-n max 5 min eram la baie.La mine n-a durat mult.
Poate am fost eu neatenta,dar despre ce test vorbesti tu acolo?
Pot sa zic ca m-a speriat ce povestiti voi acolo cu alaptatul,cu plans,dureri,sange..e un tablou nu foarte frumos,deci asteptam sfaturi,cele care nu au mai alaptat.Ce sa facem si sa nu facem...nu stiu,sa prevenim aceasta durere,plansul,sangele..etc..
Sunt pro discutii la orice capitol,nimeni nu incearca sa convinga pe nimeni si nu cred ca ar trebui luat prea personal faptul ca fiecare isi spune parerea vizavi de un subiect.

POZE
Minunica mea
24+ cu David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina1976

Selene, probabil ca ai candida ca aia se ia de pe toate cele...altceva doar prin contact sexual...
Du-te la dr. nu sta asa. Ca orice infectie e periculoasa pt. BB.

Alina25+ cuEMAde ianuarie

Mami de printesa
BB2 e pe drum
Bebe din burtica



Alina, n-am cum, in momentul de fata, de-abia ce am reusit, cu mare greutate, sa facem rost de banii de chirie, ca sa nu fim dati afara...

La medic m-as duce odata si gata, ca sa fac urmatoarele: repetat sumar urina, sideremia, TGO / TGP, trigliceridele, plus lama (analiza secretie vaginala), plus PAP. Dar imi trebuie, pentru toate astea, vreo 300 de RON, de siguranta, ca un control (cat sa te suie pe masa si sa-ti recolteze) e 60 de RON... Plus celelalte...

Simptomele sunt prurit usor si putina usturime.

Daca e candida, macar stiu cu ce sa-i dau in cap.

cu Daria Nandini de 6 luni+

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Ledi, uite fragmentul cu pricina.

Pregatirea sfarcurilor inainte de nastere

Înainte de nastere, nu este necesara o pregatire speciala in vederea alaptarii de mai tarziu. Este bine insa sa va asigurati ca nu aveti sfarcuri plate sau înfundate. Sfarcurile plate sau infundate pot face dificila sau incorecta pozitionarea (fixarea) copilului la san pentru alaptare.

Pentru a afla raspunsul la acest lucru, faceti un test simplu. Puneti degetul mare si cel aratator pe areola (portiunea intunecata la culoare din jurul sfarcului) deasupra si respectiv dedesubtul sfarcului. La baza sfarcului apasati usurel dar ferm. Daca sfarcul se aplatizeaza sau se infunda in interiorul sanului, este recomandat ca in ultimele saptamani ale sarcinii sa purtati in asa numitele “cupe de san” (breast-shells). Aceste cupe de plastic sunt fixate sub sutien si creaza o presiune usoara la baza sfarcului, tragindu-l afara. Este important sa faceti acest test deoarece desi unele sfarcuri par normale, se vor aplatiza sau înfunda atunci cind areola este apasata.

http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=48



Bee21+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

A, nu vad sa am secretie groasa, branzoasa, albicioasa, cum stiu ca se intampla la candida...

cu Daria Nandini de 6 luni+

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Selene - este posibil sa nu fie totusi nimic sau sa fie doar o candida specifica sarcinii - nu este obligatorie secretia. eu cred ca pe moment daca faci urocultura si secretia vaginala este de ajuns. ele nu costa 300 de ron iar in momentul de fata PAP nu pare necesar. cand l-ai facut ultima data?
Flowerbee poti folosi nu supozitor cu glicerina. dar musai trebuie facut ceva la alimentatie - eventual o cura de prune uscate, caise uscate, tarate naturale, iaurt tot natural, etc.

Mergi la inceput