Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata!
Vero, eu am mai zis, cand aud ca "prefer cezariana ca nu stiu ce"... imi vine sa rad, zau . si-s curioasa daca chiar au experimentat cezariana doamnele respective.
Just, acu poti vorbi sa faca cusatura chiar putin mai stransa .... (moamaaaa ce prostii vorbesc de dimineata ma scuzati va rog )
Miericico cat de misto e poza cu Aidan! super!!
dalma ce am zis eu? felicitari pentru retragerea chistului - sunt absolult sigura ca in maxim 4 saptamani nu mai este acolo nu esti in nici un pericol daca faci prea multe ecografii. asa sunt urmarite sarcinile cu risc.
Ira da tu nu vrei sa stai nitel linistita??? auzi la ea, umblat cu autobuzul si vopsit... ntzz... ia potoleste-te! sa nu te aud cu surprise dupa aceea, ok?
Lisa, in ultima parte a travaliului ti se micsoreaza doza de anestezic din anestezia epidurala tocmai pentru a simti miscarile de expulzie - poate asta cu forcepsul se intampla la inceputul folosirii epiduralei dar acum... nu. nici macar in romania nu mai este intalnita problema. felicitari pentru prima zi ok!
Andreea, neata si tie. pun link la alaptare... nici o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

buna dimineata dragelor

la noi e o dimineata mai grea ca iubi a facut o indigestie de la ceva

bebele a inceput de ieri sa faca niste miscari noi - ca si cum ar da repede repede din picioruse. e tare hazliu. si cand il apuca dansul il tine cate o jumatate de ora - timp in care burta mea face in toate felurile.

dalma - felicitari, o sa se retraga tot chistul ala.

24+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Roxana, nebunatico!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iris2002

Roxana, nebunatico!


moi?? [daudingeneangelic]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

mireamara...procentul femeilor carora li se rupe perineul la nastere este foarte mare. E normal, oricat de elastica ai fi si oricate exercitii ai face (si acum, hai sa fim seriosi, cate din voi stau sa faca exercitiile acelea kegel in fiecare zi?!!?-eu nu am facut nici macar o data!), ca la o presiune atat de mare sa pleseneasca perineul ala. Dar nu inteleg de ce te ataci de fiecare data cand eu spun ceva despre nasterea naturala sau cea pe cale cezariana. Nu stiu cum sa iti spun, dar fiecare alege ce vrea. Eu mi-am spus parerea si chiar am mentionat ca din punctul meu de vedere exista avantaje si dezavantaje la ambele nasteri si ca nu am ajuns la concluzia ca una din ele e cea mai buna. Nu draga mea, cea mai buna este solutia care o alegi pentru tine. Este treaba ta ca pledezi atata pentru naturala, dar te-as ruga sa o lasi mai moale cu afirmatiile despre doctorita la care ma duc. Nu o cunosti si nu ai dreptul sa faci afirmatii legate de profesionalismul ei. Atata timp cat eu sunt bine mersi si m-am simtit chiar ok toata sarcina, urmand indicatiile dansei, eu zic ca s-a descurcat foarte bine. Atitudinea ta mi se pare total nepotrivita.


Justme 25+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1
http://community.webshots.com/album/565627790XVIufn?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Yello everyone!

Roxanaz, stai sa-ti zic io ce-mi face probleme cu adevarat: cate ceva prin alimentatie, dupa care sa te tzii arsuri la stomac; propria neatentzie care se lasa, de exemplu, cu prea multa sare scapata in mancare, dupa care am bocit k la parastas; shefu' care ma uraste sincer si pasional dupa faza cu "va aduc la cunostintza starea mea de graviditate" si cu care de curand m-am certat parte-n parte pt k nu-si gasea niste acte pana am simtzit k vad pete multicolore si apoi negre pe tavan. Si cate si mai cate! zugravitul & carat de galerie prin Bucur Obor sunt de bine, cel putin pt psihic, mai ales dupa ce, de cca juma' de an, parca-s leguma fiarta si as fi dormit oricand oricum, chiar si in picioare k un cal; neplaceri sunt altele, dupa cum vezi; insa, evident, ai dreptate si tu, ce-ar fi sa mai stau si potolita?

Lisa 79 faza cu motorul sotului aduce a "mi-am luat jucarie noua"; e cumva putin neglijat? nu o spun cu reprosh la adresa ta, doamne fereste, da' mai stii cum reactioneaza barbatii astia ai nostri...

Intreb din nou, poate mi-a raspuns careva si nu am fost eu atenta: e vreo burtica inscrisa la Prof Dr Banceanu?

Pup fetele & bebeii!! ploaie & nori sunt numai p'afara, in sufletul nostru de viitoare mamici ar trebui sa fie soare...hmm?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fetelor, eu cred ca am facut o infectie genitala... Dar cum, cand, de unde, habar n-am... :( O sa-mi iau ceai de coada soricelului si bicarbonat, pentru spalaturi externe...

In rest, OK, nimic deosebit...

La mine se simt cele + 20 (hai, +15, cu indulgenta) kg cu care am plecat, in sensul ca am niste dureri nasoale rau, de sale si de coaste... De-abia mai stau in pat, ma vait tot timpul, ba ma dor cele din stanga, ba cele din dreapta, acum Dariei nu-i mai place in nicio pozitie, ma trezesc ca adorm / dorm pe spate si am inteles ca nu e bine pentru copil, dar asa nu ma doare...

In fiecare dimineata se fatzaie copilul asta stanga - dreapta, stanga - dreapta, zici ca masoara ruta...

cu Daria Nandini de 6 luni+

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Neata,

PREZENT si eu! :-)

Fetelor, haideti sa nu mai dezbatem subiectul cu tipul de nastere pt ca inevitabil se ajunge la discutii si e pacat. Cele care sunt adeptele nasterii naturale nu se vor schimba precum si cele care sunt adeptele cezarienei. Nu are sens sa incercam sa ne convingem unele pe altele pt ca fiecare tabara are argumentele ei. In final conteaza sa fie mami si bebe sanatosi si totul sa decurga bine.

Ledi, imi pare rau daca ti-am creat o imagine cam sumbra, dar ai vazut cum au zis si celelalte mame care mai au un BB, situatia cam asa e. Important este ca acum stii ce se poate intampla si ce poti face sa previi acest lucru astefl incat sa faci din alaptat cel mai frumos lucru din lume.

Anca, ce ma bucur ca ai aparut!!! Eu tocmai le spuneam fetelor ce tristuta sunt ca mi-au plecat prietenii! Sunt deja in Seattle de o zi. Mi-e deja dor de ei (te rog sa-i spui lui Geo asta daca apuci sa vorbesti prima cu ea). Si iti multumesc mult ca ai vorbit cu ea si i-ai dat niste sfaturi bune si sper sa tineti legatura si in continuare.

Alina25+ cuEMAde ianuarie

Mami de printesa
BB2 e pe drum
Bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

De dilema "nastere naturala vs nastere prin cezariana" am scapat, nu pot decat cezariana din cauza fracturii de la coloana; in plus "noroc" (ma rog, nu stiu cum sa spun) k anul trecut am trecut printr-o operatie oarecum similara cu cezariana si cam stiu cum evolueaza lucrurile (la nici o saptamana dupa operatie am plecat singura din spital cu bagajul de spital in spinare, ce sa mai astept pe careva din familie sa vina dupa mine?? iar in zilele in care am stat in spital m-am fatzait prin curtea spitalului in fiecare zi, cred k le innebunisem pe asistente k apaream lipa-lipa de oriunde te asteptai mai putin); diferentza va fi k imediat dupa nastere, avand ditamai incizia in abdomen, va trebui s-o iau in bratze pe cea mica; ech...ma descurc eu cumva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Selene, probabil ca ai candida ca aia se ia de pe toate cele...altceva doar prin contact sexual...
Du-te la dr. nu sta asa. Ca orice infectie e periculoasa pt. BB.

Alina25+ cuEMAde ianuarie

Mami de printesa
BB2 e pe drum
Bebe din burtica

Mergi la inceput