PCOS (10)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

anamy,

marijan90 nu a spus ca nu ai ovare cu aspect micropolichistic, ci doar ca din datele pe care le dadusesi tu initial nu reiese ca este PCOS. Sindromul ovarului polichistic implica mult mai mult decat ovare polichistice. In PCOS vorbim de rezistenta la insulina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui margabadea

Citat:
citat din mesajul lui gudinde

Nu, nu are efect contraceptiv. Dar trebuie sa te protejezi sa nu ramai insarcinata cat timp iei antiandrogenice!

In orice caz, asta a fost solutia adoptata la mine. La altcineva poate e alta tinand cont de toate variabilele din acel caz.


serios? adica eu daca iau siofor in momentul de fata, pot ramane insarcinata, insa este de preferat sa nu?
de ce?



Pai eu am scris ca nu e bine sa se ramana insarcinata sub tratament cu ANTIANDROGENICE. Sioforul este luat pt rezistenta la insulina. Este un antidiabetic oral NU un antiandrogenic.
Sioforul este luat tocmai pt ca exista o sansa de a obtine ovulatia si implicit o sarcina doar cu siofor fara stimulare.

Eu personal iau pe langa siofor si un antiandrogenic (finasterida). Deci, finasterida este componenta din tratament sub care nu este bine sa ramai insarcinata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

marijan90,

La cortizol si estadiol nu ai dat intervalul de normalitate.
Este important ca (virgula) cortisolul sa fie in limite normale.

TSH-ul este foarte bun.
Raportul LH/FSH nu este cel ideal (adica 1) dar asta este PCOS-ul.
Dar in timp, sub tratament, acest raport se poate imbunatati.

Fetelor,

Va si va urez noapte buna.
Ma duc sa ma culc caci sunt RUPTA de oboseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

multumesc mult Gudinde pt. raspuns, cortisolul si estradiolul sunt in limitele valorilor de referinta. Oricum mi-au mai scazut si LH si FSH de cand iau metformin. Sper sa ajung pana la urma sa tin sub control acest raport.
Fetelor eu mai am o intrebare. Voi ce mancati cand tinbeti post? Eu nu stiu ce sa mananc si atunci in zilele respective renunt la regim, stiu ca nu fac bine dar nu stiu ce sa mananc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codru23 spune:



gudinde draga mea,
poate ca nu ai vazut postarea mea, as fi vrut sa stiu parerea ta daca as putea sa iau utrogestan impreuna cu vitex; eu cred ca as putea insa daca il iau intravaginal si nu oral .
iarta-ma daca sunt insistenta sau daca am facut ceva sa te supar!
fetelor o zi frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

gudinde, multumesc muuult pentru raspuns!
acum visez si eu cu ochii deschisi: ce-ar fi sa raman insarcinata?
Doamne, ce bine-ar fi!
va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui codru23



gudinde draga mea,
poate ca nu ai vazut postarea mea, as fi vrut sa stiu parerea ta daca as putea sa iau utrogestan impreuna cu vitex; eu cred ca as putea insa daca il iau intravaginal si nu oral .
iarta-ma daca sunt insistenta sau daca am facut ceva sa te supar!
fetelor o zi frumoasa sa aveti!


Codru,

Scuze, dar nu ti-am vazut postarea. Sincer, sunt foarte obosita, stau multe ore la servici si cand ajung acasa intru 5 min sa vad ce faceti, timp in care citesc efectiv pe diagonala.

Teoretic, tratamentul naturist si cel alopat nu ar trebui combinate. Dar eu stiam ca si tratamentele alopat cu homeopat nu trebuie combinate si uite ca am invatat ca se poate. Evident depinde ce combini cu ce. Nu se pot combina chiar oricum.

Nu am experienta cu aceasta combinatie deci nu-ti pot da niste sfaturi din practica.
Cel mult pot sa-ti spun ca daca vrei sa incerci vitex+utrogestan sfatul meu este sa fi atenta la semnalele pe care le da corpul tau. Daca simti ca ceva nu-i ok, intrerupi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Fetelor eu cred ca iar m-am dereglat!
astazi e ziua 9 de cand iau utrogestan si nimic.Aseara am crezut ca mi-a venit dar de unde..ma durea burta si mi-a venit putin putin roz. sa fie si de data asta sangerarea de la ovulatie nu cred deoarece din cate stiu nu se produce ovulatia pe utrogestan.sa fie o sarcina ,nu cred pt ca nu am nici o simptoma!
Va rog sa imi spuneti daca voi v-ati confruntat cu asa ceva!si de la ce poate fi sangerarea ?Nu stiu ce sa mai cred si incotr-o sa o iau! cred ca in curand ma dereglez si psihic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

Elenaraluca,
Eu am luat utrogestan 2 b.intravaginal in luna iulie 10 zile si nu mi-a venit, am intrat in panica si am sunat-o pe d-na dr. care a zis sa ma opresc la zece zile, sa-mi fac un test si sa astept.Dupa inca doua zile mi-a venit.Vorbeste cu D-na dr.si mai cauta niste rabdare.
Elenada,
Cred ca ai aflat pana acum ce este cu prednisonul,nu am reusit sa scriu atunci din cauza netului.Se da dupa punctie-cateva zile- pentru actiunea sa antialergica puternica, ca atunci cand se face ET organismul sa nu respinga embrionii.
pentru toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Mirimir,rabdare chiar nu mai am pt ca astept sa raman gravida de 4 ani jumate.
pe mine ma ingrijoreaza sangerarea care o am pe utrogestan.
La o saptamana de cand incepusem utrogestanul,am observat putin roz pe hartia igienica,apoi nu mi-a mai venit nimic,apoi a2a zi din nou cand mergeam la toaleta vedeam pe hartie din nou sange dar parca nu chiar rosu.Nu stiu de la ce sa mai fie si asta!Azi ar fi a 11 a zi de cand am inceput utrogestanul si cred ca ma opresc ,poate imi vine cum spui tu la cateva zile dupa intrerupere!te pup!

Mergi la inceput