PCOS (10)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Nu, nu are efect contraceptiv. Dar trebuie sa te protejezi sa nu ramai insarcinata cat timp iei antiandrogenice!

In orice caz, asta a fost solutia adoptata la mine. La altcineva poate e alta tinand cont de toate variabilele din acel caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

neata fetelor, ce mai faceti?
Gudinde, te rog imi spui si mie cum imi sunt analizele din ziua 2-a?
Te rog mult de tot. Si mai mi-a iesit o analiza din ziua 21-a:
Androstendion:1.94 Limite: 0.1-2.99
Imi poti spune ce inseamna analiza asta si valoarea daca este buna.
Multumesc anticipat. Daca te-am suparat cu ceva si cu atatea intrebari scuza-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Citat:
citat din mesajul lui gudinde

Nu, nu are efect contraceptiv. Dar trebuie sa te protejezi sa nu ramai insarcinata cat timp iei antiandrogenice!

In orice caz, asta a fost solutia adoptata la mine. La altcineva poate e alta tinand cont de toate variabilele din acel caz.


serios? adica eu daca iau siofor in momentul de fata, pot ramane insarcinata, insa este de preferat sa nu?
de ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamy spune:

buna dimineata fetelorcred ca de astazi ma alatur si eu voua,tocmai am venit de la dr.,am aspect de ovare micropolichistice.
cam asa ceva a zis dr si ca pana acum nu arata chiar asa.deci am facut stimulare cu clomi 1 tab /zi 2 luni si 2 IA,ianuarie si februarie.
acum in august am facut HSG ,trompe permeabile,am zis luna asta sigur va fi bine dupa histero,tratament clomi2 tab/zi ,am cerut gonal dar mi-au zs sa mai incercam cu clomi si apoi trecem pe gonal,si uite ca in ziua 11 am un folicul de 8 mm si restul foliculilor sant mici mici su multi.ca niste inele care inconjoara ovarele.
voi ce parere aveti?sambata ma duc iar la eco,sper sa mai creasca ceva pe acolo,pt ca eram pregatita de IA ,analizele pe care le-am facut au iesit toate bune,prolactina,lh,fsh,estradiolul,progesteronul,testosteronul.
voi ce parere aveti fetelor?
va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamy spune:

apropo si am si o durere de burta in zona pelvina si o tensiune in ovare,parca le-a luat cineva in mana la framantat asa le simt,asta numai dupa ce am inceput stimularea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamy spune:

haideti fetele veterane dati-mi s mie un sfat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

eu aceste simptome pe care le descrii tu le-am avut pe vremea cand aveam anexita bilaterala....in urma unui tratament soc, am scapat de ea si de groaznicele dureri..
deci,.....nu stiu cum te-as putea ajuta, caci problema ta este mult mai complxa decat ce descrii tu...
iti tinem pumnii!

marga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

anamy, daca ti-au iesit analizele bune si rap.lh/fsh este 1, poate ca nu ai PCOS, ai doar cateva chisturi pe ovare care pot sa fie de la stimulari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codru23 spune:

fetele
anamy, ovare polichistice si sindromul ovarelor polichistice nu e acelasi lucru
gudinde , te-as ruga frumos daca poti sa imi spui ce crezi tu utrogestanul se poate lua (intravaginal, nu oral)in acelasi timp cu vitex-ul? as vrea sa iau ca sa imi vina menstruatia pentru a putea repeta analizele
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamy spune:

fetelor lh este 8 ,iar fsh este 5,7
analizele le-am facut la laboratoarele synevo cluj
ovarele care sant incercuite de foliculi mici mici de jur imprejur nu sint ovare micropolichistice?

Mergi la inceput