PCOS (10)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

elly_me, poate iti da un tratament dr. Vladutu ca nu imi dau seama ce se intampla de nu iti vine ciclu. Poate ai progesteronul mic si de aceea nu iti vine decat daca iei progesteron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Neata fetelor!Imi cer mii de scuze ca nu am mai intrat pe forum dar am fost ocupata pt ca am cununat si nu prea am mai avut timp,si sincer ,am vrut sa ma detasez putin se tot ce inseamna ovare polichistice sau infertilitate![:Iar am intrat intr-o panica pt ca nu mai stiu incotro sa o iau,ar trebuii sa mai fac o stimulare la Dr Bajenaru dar nu mai am nici o tragere de inima sa mai fac ceva,si pe alta parte nu vreau nici sa renunt.Eram super incantata ca incepuse sa imi vina ciclu fara utrogestan doar pe siofor dar de vreo 2 luni incoa a trebuit sa iau utrogestan ca nu imi mai venea.acum am inceput sa iau din nou.
Apropo,la cate zile de utrogestan trebuie sa vina ciclu?(de data asta nu l-am mai introdus vaginal si de aia nu mai stiu)
Va pup dulce pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

neata, eleneraluca, eu stiu ca daca iei utrogestan in maximum 10 zile trebuie sa iti vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

Fetelor ieri mi-am luat si eu analizele din ziua 2-a a CM si mi-au iesit urmatoarele rezultate:
Cortizol: 249.4
Estradiol: 123.6
FSH: 6.2
LH: 8.7
TSH: 1.48
Imi puteti spune daca sunt bune,mie mi se par a fi ok, Gudinde imi poti explica tu ce inseamna, te roooog. Te pup si va pup pe toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Salutare

Eu am fost la dr. homeopata si mi-a dat trat:
-calcarea carbonica 200ch- prima luna
-calcarea carbonica m- a2a luna

Sper sa fie ok si sa-mi vina cm cat mai repede.



Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Dragele mele,
Eu am sindromul ovarului polichistic...acum cateva luni nu aveam chisturi pe ovare, analizele hormonale mi au iest bune in afara de testosteron, insa au aparut si cateva chisturi pe ovar...Medicul endocrinolog mi a dat anticonceptionale spunand ca e singura solutie sa scada testosteronul...Ei bine, ca si voi imi doresc un bebe daram anovulatie cronica...dar inca sper ca o sa am si eu odata un bebe n burtica...
Aaaa si vreau sa mi spuneti dragele mele colege de suferinta daca va dor ovarele ...pe mine in prima zi de ciclu ma doare ... ca si cum ar fi inflamat...uneori ma inteapa vag...dar efectiv simt ca e acolo un ovar care ma sacaie...la voi cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Dragele mele,
Eu am sindromul ovarului polichistic...acum cateva luni nu aveam chisturi pe ovare, analizele hormonale mi au iest bune in afara de testosteron, insa au aparut si cateva chisturi pe ovar...Medicul endocrinolog mi a dat anticonceptionale spunand ca e singura solutie sa scada testosteronul...Ei bine, ca si voi imi doresc un bebe daram anovulatie cronica...dar inca sper ca o sa am si eu odata un bebe n burtica...
Aaaa si vreau sa mi spuneti dragele mele colege de suferinta daca va dor ovarele ...pe mine in prima zi de ciclu ma doare ... ca si cum ar fi inflamat...uneori ma inteapa vag...dar efectiv simt ca e acolo un ovar care ma sacaie...la voi cum e?



ACO sunt singura metoda de a scadea testosteronul? Mai sa fie!
Pai ACO nu scad nimic si nu imbunatatesc nimic. ACO practic “preia” ciclul hormonal normal al femeii, pe care il substituie cu o doza fixa de estrogen si progesteron, sau cu doze variabile ale acestor doi hormoni esentiali in ciclul lunar. Deci, da, anumite analize hormonale vor arata mai bine dar acele doze de hormoni nu-s ale tale, nu-s generate de sistemul tau endocrin.
Cand vei opri ACO ... tot dezechilibrul hormonal datorat PCOS reapare pt ca sist endocrin nu se vindeca singur pt ca a fost pus pe stand-by o perioada cu ACO.

Legat strict de testosteron: mie personal mi-a scazut fara ACO. Sigur, exista particularitati legate de fiecare caz in parte dar sfatul cel mai sincer pe care pot sa ti-l dau este sa-ti exerciti dreptul legal de a merge la altcineva pt o a doua opinie. O a doua opinie care sa incerce sa urmareasca cauza. Caci testosteronul marit are si el saracu' o cauza.

O curiozitate: inainte de a-ti prescrie ACO ti s-a facut macar o coagulograma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Gudinde, nu mi s-a dat sa fac nimic cand mi s au prescris anticonceptionale ...insa si medicul ginecolog si endocrinologul mi au spus ca e singura solutie!...am si spus ca eu stiu ca AC trateaza efectul si cauza dar mi au spus ca nu exista altceva...Tu cum ai scapat de testosteronul marit?...Dureri sa inteleg ca nu ai nu?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

anda82,

Depinde de caz, de ce valori ai etc. De asta am zis ca poate o a doua opinie la un endocrinolog specializat pe endocrinologie reproductiva nu strica.

Eu personal mi-am echilibrat multe in timp cu tratamentul cu siofor si un antiandrogenic.

Eu am scris mai multe despre ACO in capitolele trecute si am postat un articol care are link in prima postare de pe prima pagina.

Edit: si mai depinde si de marimea chisturilor.
Daca dr-ul ti-ar fi spus ca la cum se prezinta chisturile trebuie luate neaparat ACO cateva luni nu as fi zis nimic, dar pt scaderea testosteronului ....
Pai, si pe termen lung care-i atunci solutia dr? Ca nu poti lua ACO la nesfarsit. Si cand vei intrerupe toate problemele lor reveni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Gudinde, multumesc ca mi ai raspuns asa repede...Ei bine aveam 6 foliculi mici pe ovar iar testosteronul era aproape de limita maxima, nu o depasea...medicamentul ala care l ai luat pe langa siofor...impiedica ovulatia(adica are efect contraceptiv)? Ma bucur sa aud ca se poate si altfel ...o sa ma duc si la alt medic...MULTUMESC MULT

Mergi la inceput