PCOS (10)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

elenaraluca, eu zic sa intrerupi utrogestanul, oricum el se da doar 10 zile pe luna, si sa vezi daca iti vine CM. In ceea ce priveste sangerarea si eu sangerez din ziua a 10-a pana la urmatorul CM, nu stiu ce se intampla dar eu cred ca la mine este de la metformin care incepe sa isi faca efectul. Oricum trebuie sa vb cu dr. Eu astazi ma duc la doctor sa vedem ce zice, sunt asa de curioasa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

Gudinde, pot sa te intreb si eu ceva? Este vreo problema daca iau metformin si beau ceai de napraznic? Imi spui si mie te rog, si as mai vrea sa incep sa beau si ceai de cretisoara dar nu stiu pt ce este si daca imi face bine. Imi poti da te rog detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persephonna spune:

Buna fetelor

Chiar daca nu sunt atat de activa ca si voi, eu sunt prezenta si va citesc de fiecare data cand am o clipa libera.

Felicitari Avdoral si sarcina usoara. Sper ca toate aspirantele la bb sa ramana insarcinate mai devreme sau mai tarziu.

Asa cu probabil stiti, am inceput un tratament homeopatic prescris de dr Mariana Trifa. Tratamentul complet dureaza 42 de zile si apoi trebuie reluat, in total trebuie sa fac tratamentul de 3 ori.

In prima luna am fost foarte fericita pt pe langa ca mi-au disparut cosurile de pe spate(pe care le-au urat toata viata) mi-a venit menstruatia in ziua 29. Acum sunt in ziua 36 si nimic ...se pare ca nici minunea nu tine o luna la mine.

Sper ca dupa ce termin si tura 3 de tratament sa ma duc la ecograf si sa vad niste ovare frumoase si curate.

Voi cum o mai duceti in lupta cu PCOS?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persephonna spune:

Am gasit ceva interesant pe site-ul NHS (national health services din UK).
Este harta cum medicul vede problema PCOS si cum reuseste sa iti ofere cel mai un tratament

http://healthguides.mapofmedicine.com/choices/map/polycystic_ovary_syndrome_pcos_1.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui persephonna

Am gasit ceva interesant pe site-ul NHS (national health services din UK).
Este harta cum medicul vede problema PCOS si cum reuseste sa iti ofere cel mai un tratament

http://healthguides.mapofmedicine.com/choices/map/polycystic_ovary_syndrome_pcos_1.html


Eu nu pot sa vad schema de tratament.
Nu ma lasa sa accesez pagina web.
Mai e cineva in aceeasi situatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui marijan90

Gudinde, pot sa te intreb si eu ceva? Este vreo problema daca iau metformin si beau ceai de napraznic? Imi spui si mie te rog, si as mai vrea sa incep sa beau si ceai de cretisoara dar nu stiu pt ce este si daca imi face bine. Imi poti da te rog detalii.


De ce sa nu poti bea ceai de napraznic in timpul tratamentului cu metformin?
Napraznicul este progesteronic, ca si utrogestanul, deci se bea in faza luteala doar dupa ovulatie.
Vezi ca ceaiul de napraznic are un mod special de preparare. Mi se pare ca este trecut la naturiste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

Buna seara,
Nici pe mine nu ma lasa sa accesez pagina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celiane spune:

buna fetelor! imi cer scuze ca nu am mai scris nimic, dar am avut si niste zile mai grele mi-a fost rau de la stomac , am crezut ca a luat-o ficatul meu razna dar m-am mai linistit. Si in plus, de cand am venit la facultate, nu am avut internet in camin, abia in seara aceasta am reusit sa ma conectez. In alta ordine de idei, sunt un pic dezamagita pentru ca nu mi-a venit iar menstruatia, sunt deja in ziua 33 si nici urma...luna trecuta imi venise la 29 si m-a tinut ff mult..iar acum. Mi-am refacut analizele la ficat si au iesit in limite bune cred (tgo=20, limita<30 si tgp=25, limita<35) si am refacut si testosteronul pt ca asa mi-a zis dna doctor. testosteronul la mine a mai scazut (de la 1,25 la 0,94, iar limita superioara este 1,08). deci dupa 2 luni jumatate cam 30 de unitati a scazut...acum trebuie sa ma duc la control pe 13 octombrie, sa vad ce zice si doamna doctor. sper sa fie ok. voi ce spuneti, cum sunt analizele, eu sunt un pic dezamagita ca nu-mi vine menstruatia, desi stiu ca tb sa am rabdare, dar cateodata asa imi vine sa plang ca vreau sa fiu si eu ca toate fetele de varsta mea..stiu ca si voi aveti aceleasi probleme si poate mai grave, dar cateodata parca ma intristez asa tare..oricum trebuie sa luptam..sper ca nu v-am intristat cu acest mesaj..va doresc sanatate si spor la lupta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

Gudinde, nici eu nu pot accesa pagina aceea. Stiu ca se prepara special ceaiul de napraznic dar in tratamentul Liviei nu scria ca se bea doar in faza luteala si eu am inceput sa beau de la inceputul menstruatiei. Inseamna ca l-am luat gresit?
Ieri am fost la dr. si mi-a spus ca sunt mai bine cu ovarele, adica nu mai am atatea chisturi, si mi-a zis sa continui cu metforminul inca 2 luni si dupa aceea sa ma duc iarasi la eco. Am fost incantata ieri dupa ce am iesit de acolo, mi-a dat o speranta ca o sa pot avea si eu BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

Celiane, stiu ca iti vine cateodata sa plangi,cred ca pe toate ne apuca cateodata cate o criza, dar asa suntem noi si trebuie sa ne acceptam cum suntem. Noi avem problema asta altele au alte probleme, nimeni nu este perfect. Eu zic sa incercam sa fim cat mai optimiste si o sa reusim sa invingem PCOS. Si eu clachez cate odata dar tot singura incerc sa ma imbarbatez cand vad ca si alte fete cu PCOS au reusit sa ramana insarcinate si au facut BB sanatos. Incearca sa te linistesti, stiu ca e greu.

Mergi la inceput