FIV 192

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisic77 spune:

Catalina, e chist seros, dar problema mea e ca il tot fac. In februarie anul asta m-am operat ca avea 7cm si dupa AC nu numai ca nu a scazut, dar a mai crescut 2cm. Dupa operatie, la o saptamana il aveam la loc. Deja cand am fost la scos firele era crescut bine, ca l-am hranit cu ce aveam eu mai bun. Dr mi-a zis sa il punctioneze asa ca am fugit mancand nori ca la punctie nu ii scoate membrana chistica si se face la loc si m-am gandit eu ca daca nu areusi sa-i scoata membrana laparoscopic, la punctie sigur fac kkt-ul praf si ma prezint la alta punctie dupa o saptamana. Motiv ptr care am scimbat dr. Astalalt la care am fost a zis HALT ca tre sa vad si eu ce-i acolo, asa ca m-a tinut pe AC pana in iunie cand chistul meu a ajuns la 20/22cm si m-a taiat clasic. Dupa operatie am cam simtit eu ca se face la loc (nu am mai luat AC ca mi-a zis ca nu am endometrioza si nu e cazul de ceva de genul asta)dar cand m-am dus sa-i zic ( e mare Prof cu orgoliul pe masura)ca mi se face chistul la loc a zis ca nu-i adevarat (desi l-a vazut echografic)si ar trebui sa iau antidepresive. (Acu fie vorba intre noi, nu ma asteptam sa imi zica asa ceva, ca am mers la el cu recomandari si nu vand cartofi in piata, sunt medic si nu credeam ca o sa ma faca proasta si nebuna in fata chiar asa). Oricum, am schimbat dr cu unul mai fara nume mare si mai putin orgolios. Vedem ce naiba mai fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Pisic, pai eu sunt mic copil pe langa tine. Al meu a avut 4/2,7 acum are 3/2,7. Si daca nu se retrage dupa CM vor sa imi faca punctie pana incep stimularea. Dar habar nu aveam ca se formeaza din nou.Ete na, acusi am alta grija. Na ,daca ma mananca sa le stiu io pe toate.De-mi vedeam de gogosi in continuare si nu ceream informatii suplimentare nu dormeam eu linistita?
Las ca trecem si peste asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisic77 spune:

Catalina, m-ai facut sa rad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impatience spune:

Pisic, mi se face rau!!!! Trebuia sa ii spui sa isi bage el anidepresivele in... ca sa nu mai fie asa !!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

pisic PM.
impatience cred ca putem castiga usor titlul de "insomniacele" fivoase.
si by the way....nu fi necivilizata ca antidepresevile sunt bine venite si nu strica la casa omului. Io cand ii dau lu barbata'miu pastiluta roz care il face sa ranjeasca se uita la mine cu spranceana ridicata da nu refuza. Ca stie ca eu vreau ce-i mai bun pt el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impatience spune:

Hai sa zicem ca ne antrenam pt cand or bazai bebeii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisic77 spune:

Catalina, nu orice chist se face la loc. Eu am un singur ovar si asta e singur din 1996 asa ca s-a lu[ptat singur destul de mult timp si acu sunt in insuficienta ovariana cu lipsa de estrogen. Din cauza asta se pare ca fac chisturile, dar nimeni nu stie cu siguranta ce sa-mi zica. Si cum se intampla de obicei, doctorii au cele mai nasoale probleme, si ma incadrez in categorie mult mai bine decat as fi vrut eu.
De obicei chisturile foliculare se resorb cu AC in cursul unui ciclu. Daca se resoarbe pana la dimensiuni rezonabile se poate incepe tratamentul pentru FIV si se punctioneaza odata cu punctia de recoltare ovocite. In general chisturile foliculare merg bine la tratament, asa ca deocamdata nu-ti face griji. Poti sa incepi sa te ingrijorezi daca sub AC creste in dimensiuni si atunci trebuie schimbate AC ca inseamna ca nu-ti sunt suficiente si organismul tau are nevoie de o doza hormonala mai mare. Problema la AC astea noi, care sunt acum pe piata e ca sunt cu doze hormonale din ce in ce mai mici nu mai mari. Oricum, mai tine-ma la curent cu rezultatele de la echo.
Si sincera sa fiu sa sti ca nici mie nu-mi convine ca stiu tot ce se poate intampla si cateodata si ce nu se poate, dar exista o mica posibilitate. Ca de fiecare data ma gandesc la cele mai nenorocie chestii pe care le pot avea. Si vorba unui coleg de-al meu....ASA-S DOCTORII, N-AI CE SA LE FACI. Sunt mai nebuni decat toti nebunii. Sunt de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impatience spune:

si...by the way, io nu s necivilizata cu pastilutzele, manca-le-ar mama (sau mai bine nu?) dar cum sa ii zica sa ia anidepresive cand fata vedea chistul???????? Mai bine lua el pastile de ochi!!!!!!! Si..apropo, cata, cred ca daca isi baga antidepresivele unde am zis eu, cred ca nu aveau efectul de pe prospect, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

pisic io nu-s doctor da paranoica is. Draga de tine ce ti-ai zis....asta si cu burta plina de gogosi si cu povestea chisturile nici ca mai inchide ochii.Stai s-o calmez saraca.
impatience ,io la prospect nu ma mai bag ca m-am bagat o data si mai bine stateam pe fundu meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisic77 spune:

Impatience, am fost o finuta si o draguta si o delicata si i-am zis ca nu e cazul sa iau antidepresive. Apoi dragul de el m-a intrebat: Doamna doctor, de fapt unde va doare? Pe mine ma doare spatele nu burta si i-am zis ca daca dupa 5 luni de venit la cabinet saptamana de saptamana si dupa ce m-a operat tot nu stie unde ma doare ii mai zic o data ca pe mine ma doare spatele. EEEHHH atunci mi-a zis, pai doamna dr, ce rost are sa cautam o cauza pelvina la o durere de spate si..... M-a trimis sa fac infiltratii la un reumatolog. Atunci chiar ca am fugit mancand pamantul, nu insa dupa ce am achitat consultatia + echografia 450 de ron

Mergi la inceput