Povestea nasterii Amaliei-Stefania

Povestea nasterii Amaliei-Stefania | Autor: sabinel

Link direct la acest mesaj

povestea noastra e una frumoasa pentru ca mandra intr-adevar s-a decis sa vina pe lume la fel cum a fost si in perioada sarcinii: frumos. luni dimineata, 15 septembrie, cand boboceii se pregatesc de scoala, noi mergeam spre spital sa ne internam, poate, poate am fi facut si noi o bobocita. se pare ca mandra avea alte planuri. ma internez la 10, ma duc intr-un salon infect undeva la etajul doi al maternitatii spitalului municipal bacau. o atmosfera deprimanta si apasatoare,iar vremea de afara contribuia perfect la mentinerea atmosferei. acolo sunt tinute femeile depasite ca termen ce urmeaza sa nasca intr-un fel sau altul. toata ziua am stat in camera si-am bocit, rugandu-mi doctorita sa ma lase sa ma duc acasa peste noapte,
pentru ca mi-e sila de spitale, etc. nu m-a lasat pentru ca aveam de facut analize. pe de o parte a facut bine, ma gandesc acum ca as fi facut baltoaca in patul de acasa. ziua a trecut foarte greu, iar pe la 10 am incercat sa adorm ca urma o zi lunga. ma trezesc pe la 1 jumatate, amortita. simt ceva cald prelingandu-se pe picioare. ma gandesc: asa nesimtita am ajuns de ma scap pe mine? ma intorc, senzatia de lichid cald curgand persista. hopa! sa vezi ca mi s-au rupt membranele. ma dau jos din pat, fac baltoaca. incerc sa strang picioarele ca sa nu mai curga. degeaba! fug dupa asistenta de garda, nu stiam de unde s-o iau si gasesc o alta. vine cu mine, o trezeste pe cea care era pe palierul meu de garda, eu panicata si fericita ii spun: cred ca mi s-a rupt apa. ea,zambind: mai incet, trezesti toata aripa. ma duc sa-mi iau lucrurile din camera, lasand dare dupa mine, mai fac o baltoaca pe partea cealalta si ma conduce jos la 1 in sala de travaliu. 3 paturi, ma pun pe cel din mijloc. in sala de nasteri, pe masa era o tanti la brodat, abia nascuse un flacau de 4 kile 500 natural si se rupsese cumplit. ma intind si incerc sa adorm. vine
o asistenta si-mi face un antispastic. am ceva contractii, slabe, la 7 minute. ma gandesc: eh, daca doare asa, e frectie la picior de lemn. vine moasa la un moment dat si ma suie pe masa, controleaza: col lung si rigid. buuuun! incearca sa adormi, ca-i mai bine, ma sfatuieste. asta fac, ma trezesc la contractii sa le cronometrez. ora 9 dimineata, suit pe masa, dilatatie 2, azi nasti.bun! intre timp mai venise o fata cu dureri, era la a treia nastere, avea deja 4 dilatatia. la 11 a nascut, dupa ce s-a chinuit in fata mea. culmea e ca nu mi s-a facut frica, ba chiar ma gandeam ca eu n-o sa fac asa ca stiu exact la ce sa ma astept. ora 12.30: montat branula in vena, facut cocktail-uri de hormoni si calciu, pastiluta sub buza, ma trec caldurile instantaneu. doctora mea: tin-te bine ca pana diseara nasti. pai la ce pana mea sunt aici, sa dantuiesc tango? pe la 1 incep contractii ceva mai puternice dar inca suportabile. la 2, inca ma tineam bine. la 3 cautam mitraliera si dinamita sa arunc spitalul in aer. la 4, smulgeam paturile din loc. la 5 deja trebuia sa killaresc pe careva, pentru ca eu nu mai puteam si-mi venea sa imping desi aveam dilatatie 7. ma pun in pat si incep sa ma screm. asistenta ma cearta si spune ca o sa ma rup rau daca imping acum. i-am zis sa ma dea in judecata, ca eu nu ma pot abtine. ma ajuta mult auzind-o spunandu-mi sa imping dar usor. la 5.30 apare doctora mea imi zice sa imping usor ca nu am dilatatie completa si o sa ma fac flenduri. la 6 fara 5 ma suie pe masa si-mi zice sa imping pe contractie de 3 ori. eu is mai smechera imping de 4 ori, insa imi vine sa imping si intre ele. simt o presiune crunta in bazin.
doctora maseaza perineul si ma incurajeaza. la 6 si 10 se nastea minunea mea de fata si nici bine nu-i iesise capul c-a si inceput sa tipe.asta a convins-o pe doctora ca fata mea e de 10 plus. m-am rupt pret de 3 fire inauntru si unul in afara. am apreciat foarte mult ca nu m-a taiat si a asteptat sa vada ce se intampla. in timp ce ma cosea suna telefonul ca la balamuc, m-a lasat sa vorbesc c-a vazut ca eram cuminte si a fost o super doctorita, cum stiam deja ca e. dupa 2 ore de stat cu gheata pe burta, vine moasa sa ma duca in rezerva, da sa scoata scaunul cu rotile si zic: dna asistenta, nu-l mai scoateti. am totusi picioare, ce Dumnezeu? si m-am dus in rezerva pe picioarele mele, iar peste jumatate de ora zburdam prin spital sa-mi vad mandra. si-am zburdat pret de 3 zile, recuperarea a fost incredibil de rapida, erau mamici nascute de 2 zile si nu mergeau cum mergeam eu. nu contenesc sa-i multumesc Domnului ca nasterea a fost o experienta atat de frumoasa si intensa pentru mine,
ca fata mea e o cuminte si-mi doarme si 5 ore pe noapte si mai ales pentru norocul pe care l-am avut cu doctora mea,care-i o scumpa si m-a ajutat enorm. daca am omis detalii sa-mi fie cu iertare, nu e chiar atat de usor sa-ti aduci aminte, cand de fapt ai uitat tot.
poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Felicitari mamico pt. printesuca frumoasa (intre timp am vazut si pozele)! Sa va traiasca, sa fiti sanatosi si fericiti!

Andreea
37+ Eva Maria
poze
Vineee bebelusa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codruta27 spune:

Felicitari pentru curaj, Sabinel! Sa va traiasca printesa multi si fericiti ani, sa va bucure viata si sufletele!

38+ Vlad
Bebe mic

Camera Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

va multumesc tuturor din suflet

mami de Amalia Stefania
poze
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

SABINEL sa-ti traiasca fetita! Ce mai facut sa rad cu cautatul dinamitei ptr spital. Sa va traiasca si sa va bucurati de ea!! Asa nastere vreau si eu!!






ALESSIO comoara mea, 07.06.2008

S-a mai nascut o stea: ALESSIO!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

multumesc danangie asa nastere doresc tuturor burticilor. chiar am nascut repede si usor, nici mie nu-mi vine sa cred.

mami de Amalia Stefania
poze
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Wow, Sabina, asta da nastere usoara, dar te invidiez mai ales pentru refacere ... felicitari pentru bebelina perfecta si cumintica, sa va traiasca, sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea in fiecare clipa!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput