Tampoane, absorbante si absorbante zilnice-dilema

Tampoane, absorbante si absorbante zilnice-dilema | Autor: lara_c

Link direct la acest mesaj

De mult sunt un pic nedumerita in ceea ce priveste absorbantele zilnice.Nu am reusit sub nici o forma sa le gasesc sensul.Poate ma ajutati voi, cele ce le folositi.
Inteleg eu ca sunt pentru a proteja lenjeria intima de secretii, dar daca o femeie are secretii prea abundente/urat mirositoare, eu consider ca este o problema care tb tratata.Nu?
Stiu ca exista femei care au o secretie naturala mai abundenta.Dar oare e chiar atat de abundenta incat ar 'uda' lenjeria??Chiar dupa 2 dusuri pe zi?
Si cum faceti, le schimbati de cateva ori pe zi?In fiecare zi?Poate de aceea persista secretia, fiindca zona respectiva nu 'respira'.Inainte de momente mai ...intime sa inteleg ca mergeti intai la toaleta sa aruncati acest absorbant?Ca doar nu...il scoateti de fata cu partenerul?
A, si in legatura cu tampoanele.Nu inteleg de ce in Romania absorbantele sunt numite tot tampoane.Chiar si de magazinele comercializante, nu numai in discutiile intre femei.
Eu stiu ca tampoanele sunt interne si absorbantele externe (asa scrie si pe cutie/pachet.

Lara
Erinn's mummy

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

eu de exemplu folosesc absorbantele zilnice la sfarsitul fiecarei perioade de menstruatie, in zilele acelea in care, efectiv, nu mai sunt decat cativa stropi si n-are sens sa pun un absorbant normal pentru un strop si sa mi-l scimb de 3-4 ori pe zi. In rest nu folosesc. (nici eu nu le-ntelegeam pe cele care foloseau asa, non-stop! )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

ce bine imi pare ca ai deschis subiectul pt ca si pe mine ma macina.Eu am secretii cam abundente (desi deloc mirositoare).E normal sau ar trebui sa merg la doctor?
In plus, nu prea inteleg cat de des trebuie sa schimb tamponul asta zilnic. Da, stiu ca scrie zilnic pe el dar daca merg la toaleta de 5 ori pe zi simt nevoia sa schimb tamponul de 5 ori pt ca altfel nu ma simt destul de ''uscata''.In fine, cred ca nu ar fi trebuit sa intru in asa detalii dar efectiv pt mine absorbantul zilnic e un mister.
Fetelor care le folositi ...iluminati-ma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

eu nu va inteleg dilema.
va obliga cineva sa folositi?
eu folosesc, da, zilnic. ma simt mult mai bine cu ele decat fara ele.
mai uscata si mai putin mirositoare (asta a fost o gluma, cu trimitere la reclamele la absorbante - va rog sa o tratati ca atare)
nu trebuie sa ai vreo boala ca acea secretie sau scrugere fiziologica sa varieze in timpul unui ciclu menstrual.
de ex inainte de ovulatie devine mai abundenta...
iar chestia ca "daca merg la toaleta de 5 ori pe zi simt nevoia sa schimb tamponul de 5 ori pt ca altfel nu ma simt destul de ''uscata''" - eu merg chiar mai des pe zi la toaleta (hai daca trebuie sa intram in amanunte spre deliciul unora poate); dupa care ma sterg sau ma spal - nu vad de ce mi-as schimba tamponul zilnic sau in lipsa lui lenjeria. Daca trebuie il schimb, daca nu-nu. Nu spune nimeni ca toate femeile trebuie sa le poarte in acelasi fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui herra
nu trebuie sa ai vreo boala ca acea secretie sau scrugere fiziologica sa varieze in timpul unui ciclu menstrual.
de ex inainte de ovulatie devine mai abundenta...


Eu merg regulat ( si preventiv) la dr. ginecolog, la ultima analiza Papanicolau chiar mi-a spus ca este de felicitat. Si analiza asta am facut-o mai mult la insistentele mele... dr. imi spunea ca nu este cazul...era suficient ceea ce vedea el, dar pentru linistea mea am facut-o.
Da, ai dreptate...secretiile variaza in timpul unui ciclu menstrual. Sunt zile cand nu patez deloc lenjeria intima, dar in perioada de ovulatie apare o usoara secretie care este normala atata timp cand inca sunt "fertila". Eu nu inteleg femeile care stau ani intregi cu o infectie destul de urata.. in sfarsit asta este o alta poveste.

referitor la absobante...folosesc doar in timpul menstrei si in functie de zile si abundenta ei le schimb cat de des am posibilitatea, in rest...nu folosesc absorbante zilnice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

lara_C activeaza-ti pm si iti voi da un raspuns :)

Mami de Alexandru din 13.07.07

Pov. nasterii

www.flickr.com/photos/25237392@N04/" target="_blank">poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucadiana spune:

foarte interesant. thanks for subiect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

nici eu nu am inteles taina folosirii zilnice a absorbantelor....
eu le folosesc in ultimile zile a menstrei, si atat!
referitor la secretii, in perioada ovulatiei, de cand incepe si pana se termina, este normal ca sa existe o secretie mai abundenta, transparenta, ca albusul de ou, dar....eu nu simt nevoia sa folosesc acele absorbante. iar dupa ovulatie, mai exista o secretie, galbuie, la fel de normala, care se elimina....
in plus, pe mine ma irita si ma enerveaza folosirea absorbantelor in perioada ciclului, dar sa le mai si folosesc zilnic...??!!!
cerd, ca depinde de fiecare cum se obisnuieste!



Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Ce subiect ...de parca numai absorbantele zilnice sunt singurele lucruri la care nu le gasim rostul pe lume. In plus nimeni nu ne obliga sa folosim un lucru de care nu avem nevoie. Poate altii au nevoie, care e problema?
In legatura cu denumirea...le spuem tampoane din acelasi motiv pentru care spunem la copiator Xerox, cand de fapt numele Xerox este o firma, nu un aparat, pentru acelasi motiv pentru care spunem adidasi in loc de pantofi sport , pampersi in loc de scutece de unica folosinta ..etc. E chiar asa tragedie universala ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Eu obisnuiesc sa folosesc absorbantele zilnice in calatorii (cand merg 12 ore cu masina / trenul de ex.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

Ati intrebat careva doctorul despre utilizarea lor? Al meu zise ca nu e tocmai ok sa folosesti zi de zi, perioade lungi de timp. Pot contine anumite substante chimice (care de obicei nu sunt trecute pe ambalaj) care pot duce la modificari ale pH-ului local si, implicit a "biocenozei" locale.

Acuma stiu si eu ce sa cred......

Mergi la inceput