Mamici norocoase de sept-oct 2008 (154)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Musette chiar asa? De ce semibaita? Pune mana si spala copilul ca nu pateste nimic. La Elias ti-au zis alea ceva? Ca mie mi-au zis prima oara (la prima nastere) sa spal copilul acasa in prima seara (si in spital ii scufunda in apa cu totul), a doua oara nu am mai intrebat. Dar din moment ce nu il freci acolo si il dezinfectezi dupa cu alcool si cu baneocin, nu e o problema...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Gargaritza, daca te uiti pe listuta Symonne e deja pe lista, adica pe 14 sept., nu cand a intrat sa ne dea vestea . Le-am trecut si pe Nally si CD , din pacate nu stiu numele bbeilor lor, precum si cati cm, APGAR, etc. Daca stiti voi cumva, spuneti-mi

Cristina

le bébé 37w +

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

buna si de la mine!
Felicitari mamicilor care au nascut in ultimile doua zile, ma bag la citit si nominalizez!
De azi sunt acasa, nu mai am contractii, colul scurtat si deschis doua degete, dop pierdut de miercuri iar colul ma mai tine intre " doua ore si doua saptamani". La primele contractii sau membrane rupte fuga la spital

despre spital deocamdata doar de bine, o singura asistenta intepata cu care pana la urma m-am "inteles". Moasele super de treaba, nimeni nu asteapta nimic, dar daca le dai sunt multumite.

Am stat in sala de prevatravaliu o noapte, spre dimineta a venit o fata care a nascut in 4-5 ore un baietel de 3,210 fara epiziotomie, doar cu epidurala. Oricum, in spital, se poarta cezarienele. Toaletele sunt curatate, dar nu prea se pastreaza curatenia de catre gravidute. In general, ma declar multumita de spital.

Va multumesc mult pentru grija, data viitoare daca vrea bebe sa vina il las, nu-l mai indop cu gynipral, pana atunci nu-mi mai scoateti majoretele.
miercuri nu am reusit sa anunt, eram in oras cand am pierdut dopul si au inceput contractiile, am trecut pe acasa doar sa-mi fac un dus si sa-mi iau bagajul.
multumesc miruna, babytza si monica

acum incerc sa stau linistita, nu am ajuns la coafor (toata lumea era stresata in jurul meu ca am totusi 35 sapt, pe mine ma ardea ca nu am pedichira facuta si cum stau eu cu picioarele pe masa), maine vreau sa merg la cosmetica si incerc sa ajung la "ruperea turtei" nepoatei, in rest program la orizontala, dar nu pentru

35+ Vlad
falcone
bibinika
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Dyanira imi pare rau de colici! Pe noi nu ne supara chiar asa tare..pana acum i-am dat doar de 5 ori cate 5 picaturi...cateodata trece. Eu il hranesc exclusiv la san de cate ori vrea el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

Steluta la tine, multumesc mult pt raspuns.
Khristin nu o vazusem,sorry...acum nu ma bate da?
Feli ma bucur ca esti mai bine, sper ca stai potolita cu treburile care spuneai ca le ai

34+ Piccola e Fragile Ariana Stefania

bebe si pe tati lu' bebe


bebelina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Steluta semibaita e felul meu de ai spune pana cand bag copilul in apa zdravan.il spal in cadita dar cu putina apa ca sa nu ajunga la buric iar dr nostru pediatru nu ne-a dat voie sa-i facem baie in toata regula decat atunci cand ii cade buricul.Lamurita?

Minunea a venit! de Luca Nicolae

Luca cel frumos

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Delphinas ce surpriza placuta!
Feli tine picioarele stranse bine, cel putin inca 2 sapt! Ma bucur ca esti bine si tu si bb!!
Fetelor, nu a patit nimeni ca mine..sa regurgiteze bb Vigantolul?? Ajutati-ma si pe mine!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralubv spune:

salut locatarii odiseei. si eu fac parte din odiseea voastra si va citesc de multa vreme dar nu am scris din diverse motive.
Pe forumul DC intru inca dinainte de a fi graviduta ptr ca ma intereseaza ce nelinisti au mamicile, eu fiind medic.
Acum m-am hotarat sa scriu cand am vazut ce i-a zis medicul irinei(sper sa nu gresesc persoana), ca nu e laptele ei bun. Noua in facultate si acum in rezidentiat ni se spune de 1000 de ori ca nu exista lapte de mama care sa nu fie bun.Se pare ca medicina nu e la fel peste tot

Si despre baita pana sa cada restul cordonului ombilical: se face baita numai sa nu ramana umed locul ulterior.
Daca va pot fi de folos cu ceva o sa raspund in limita cunostintelor, ca acum de cand sunt gravida am vazut ca parca m-am tampit complet (daca nu stiu citesc ca am un perete de carti)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Citat:
citat din mesajul lui kid2003[/i]

Musette chiar asa? De ce semibaita? Pune mana si spala copilul ca nu pateste nimic. La Elias ti-au zis alea ceva? Ca mie mi-au zis prima oara (la prima nastere) sa spal copilul acasa in prima seara (si in spital ii scufunda in apa cu totul), a doua oara nu am mai intrebat. Dar din moment ce nu il freci acolo si il dezinfectezi dupa cu alcool si cu baneocin, nu e o problema...



Dr ne-a zis sa nu-l spalam asa in toata regula pana nu cade buricul si nici sa nu-l dam cu baneocin,numai cu alcool alb.la elias da mi-au zis sa-l spal dar cum eu habar nu am cum e mai bine m-am luat si eu dupa dr noastra pediatru.Off ca nu stiu cum e mai bine,eu mai auzisem asta cu baita dupa ce cade buricul si de asta nu m-am mirat f tare.maine incercam o baita totala!

Minunea a venit! de Luca Nicolae

Luca cel frumos

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Bitza nu am patit sa il regurciteze dar am patit acum 2 zile ca am uitat sa ii dau.Am sunat dr si mi-a zis ca nu e nici o problema sa ii dau a doua zi tot 2 picaturi nimic in plus.
Oricum eu ii nimeresc destul de greu gurita ca se tot intoarce si mai picura si pe langa gurita.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput