Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (23)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Neata, ia’ sa dau si eu azi o

Eu sunt cam suparici bine. Am avut aseara o ora si ceva de cosmar, culmea, la aceeasi ora ca alaltaieri: pe la 17:00 vreau sa-i dau lui David sa suga, ca plangea si parea sa vrea san. Cand, dupa cateva minute, a inceput sa planga cu sanul meu in gura, dar in asa hal, fetelor, ca un om mare, ti se rupea inima de durerea lui, desi pana acum habar nu am ce avea. Am dus-o tot intr-o nebunie: pus la san, el inceput sa planga, luat in brate, el plans cu lacrimi mari si molcom, ca un om mare, apoi potolit putin, apoi iar pus la san, iar plans dupa 5 minute de supt, iar tinut in brate si plimbat, pana cand – dupa o ora si un sfert – a adormit epuizat cu capsorul la mine pe umar. A mai trecut cineva prin asa ceva? Are 12 saptamani si 2 zile, o fi inca puseul ala nenorocit, nu stiu. Azi ma duc cu el la pediatra, sa-l controleze. Spre dimineata, cand i-am dat sa pape pe la 4, am sesizat ca era si putin infundat (of, ca tare e frig in apartamentul asta, care nu poate fi incalzit ca lumea!!!), dar acum, dimineata ii este mai bine. Eu nu am decat o pompita si niste picaturi speciale pt. bebei, de batista bebelusului aici nu s-a auzit, asa ca vreau sa evit pe cat pot sa raceasca!! Dar stau acum cu frica-n san si mi-e tare rau. I-am dat acum o jumatate de ora sa pape si nu mi-a supt decat 5 minute, dupa aia n-a mai vrut... Sunt tare ingrijorata...

ralu_t, m-a impresionat mult de tot ce ati patit! si sanatate multa, sa dea D-zeu ca asta sa fi fost prima si ultima belea de acest gen...

gabitzam, saru’mana pentru carticele!

Fetelor, si cele care le dati la bebe sa pape la program (sau vreti sa incercati), cum procedati? Ca si eu ma uit la ceas si incerc sa prelungesc pauzele dintre alaptaturi, dar David incepe sa zbiere cand ii e foame, nu mai ai ce sa-i faci si trebuie sa-i dai san... Si mai voiam sa va intreb: cate mai suntem care alaptam exclusiv??? Ma intereseaza la cate ore le dati la bebei sa pape. Eu sper sa se mai rareasca si la mine dupa puseul asta de 3 luni, ca eu ziua ii dau cam la 2-2,5 ore, iar noaptea la 3-3,5 ore, cu rare exceptii cand mai sta si 5 ore fara san (maximum o data pe zi). Ce-i drept, n-as vrea nici sa-i introduc supliment numai din cauza asta, sa am eu mai mult confort...

dflavia, tare frumoase pozicile!! Ce frumos zambeste in somn Stefania, o dulceata!!!

Mai fetelor, o alta intrebare: care dintre voi il mai tine pe bebe in carut din ala de bebe?? Ca vad ca toate ati trecut la buggy... David abia mai incape in ala de bebe, dar la 3 luni eu zic ca nu are coloana inca bine dezvoltata pentru a sta in buggy... Nu stiu, inca mi-e frica... Am zis ca-l pun de la 4 luni acolo...

Melly, si David a inceput sa gangureasca bine, dar de intors nici urma, e inca mult prea greu. Da din picioruse la greu, dar atat... in rest sta ca un gandacel intors cu cracii in sus

socrate, ma bucur ca ai reusit sa-l imprietenesti din nou cu tzitzi, bafta si tine-o tot asa!!


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Neatza!

Eu una mooor de somn de la minunata vreme de afara! M-am hotarat ca nu-mi iau copilu' la targ...si cum nu am cu cine sa o las voi merge maine!

Socrate pentru veioze poti incerca in Hornbach. Au multe chestii de iluminat. Ar mai fi si Ms Bricolage - intersectia Calea Vitan cu Mihai Bravu...altele nu-mi mai vin in minte.

Altceva nu am de adaugat...aaaa...ralu_t imi pare rau mai de patania cu Bulgaria. Si noi avem niste prieteni care au fost acum vreo luna tot in Bulgaria si toti au patit-o. La ei a fost naspa ca taticul familiei a trebuit sa stea internat o noapte si i-a costat de i-a rupt. Cel mai bine a suportat fetitza de 1 an si 8 luni. Deci e o problema la bulgarii astia...! M-ai pus pe ganduri cu Rotarixul...noi nu l-am facut! Mi-a spus pediatra ca pana la 6 luni se face ca dupa aia nu mai are sens. Sa ma mai documentez putin.

Cenia ai niste copii SUPERBI! Te invidiez rau de tot pentru caldura. Eu din totdeauna am preferat-o frigului!

Va ! Merg la trebi...azi e curatenia! Ieri am reusit doar mancarea sa o fac.

Edit: Miss vad ca suntem in contra-timp ca si ieri!! Tot ma faci sa dau edit! Io sunt aia cu landoul! Inca o mai tin pe Iasmi asa si nu am de gand sa renunt la el decat atunci cand nu mai incape. Mai e pana atunci...Insa cum e si frig acum o protejeaza cel mai bine stilul asta de "vehicul". Noi de fiecare data ne felicitam pentru ca am luat landou. Si atatea pareri contra am auzit... Noua ne-a fost de mare folos. La munte a dormit in el, cand e vant/ploaie ii trag copertina, ii pun aparatoarea de picioare si e super protejata. In plus ei ii place sa doarma la orizontala complet si ne-a salvat in multe locuri unde nu aveam unde sa o intind sa doarma, in brate nu vroia si o vedeam ca pica de somn si nervi! Si se potriveste taman bine...cand n-o mai incapea in el vine iarna, zapada...deci fara carucior! Repet, ne felicitam de fiecare data pentru acest landou! Nu mai zic ca in primele luni de viata, in casa fiind, nu vroia sa adoarma decat in el. Era mai mic si se simtea in siguranta inghesuita in el. Gata pledoaria pentru landou!

mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati

05.06...07...08 sau "Povestea Iasminutei"

Cat de maaaare sunt!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dflavia spune:

Miss buna cafeluta da in a mea am pus lapte din belsug si niste fulgi de porumb

eu alaptez exclusiv si nu am inceput diversificarea desi avem 4 luni si o saptamana. Nu pot sa zic ca avem un program fix dupa ceas, 3 ore in general, mai sunt si 2 jumate si 4 cateodata. Noaptea se trezeste mai nou la 2 si la 5. Stefania mea nu plange de foame, maraie si cateodata nici nu cere dar o vad ca-si suge limba si face balonase si are asa tendinta sa mi se uita la sani (sau e doar impresia mea) si atunci stiu ca ii e foame. Am o fetita tare cuminte, nu prea plange numai in cazuri exceptionale.

gabitza da asa e, nu uita ei repede ce le place

Mami de Stefania 11.05.2008
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dflavia spune:

a si cu landoul, eu am carut care se lasa pe spate de tot deci nu e o problema, o mai si ridic o treapta cand e treaza si vrea sa vada si ea lumea.

Miis imi pare rau pentru Daviducul ca nu papa, nu stiu ce ar putea fi pt ca dupa cum am zis a mea nu face nazuri.

Mami de Stefania 11.05.2008
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Brrr, fetelor aici sunt 9 grade; nu-mi place deloc!

Ralu_t, si eu am cunostinte care au facut toxiinfectie alimetara la bulgari.
Bine ca bebe a scapat repede, fara complicatii.
Cu dormitul in pat cu bebe -- eu cred ca tu esti cea care decide si daca esti constienta ca nu e bine sa dormi cu copilul la nesfarsit, nu are ce rau sa-ti faca sau sa-i faca daca acum cat e mic il mai tii langa tine in pat. E normal, sa-ti simti puiul aproape, atata timp cat ai o limita.

Si Annikutei mele ii curge nasul. Cand stranuta ii iese mucusor, incolor, si e de bine; nu e nici infundat si ma rog sa nu se infunde, ca tare rau e pt. bietele sufletele cand nu pot respira.
A luat cred de la sora mai mare, plus vremea asta rece, brusc.

MissP, eu a alaptez pe Annika cam la 2-3 ore maxim. La cat de putin mananca, as alapta-o si mai des, da nu prea se aduna lapte la loc. Tu de ce vrei sa-i prelungesti timp. intre alaptari?

Aaa, am intrebat si eu doct de diversif.: ne-a recomandat morcov, mar, banana: Daca caca e mai moale, sa luam morcovel, daca e mai tare, banana.
Eu am cump. un borcanel de la Hipp, desi eram hotarata sa ii pregatesc eu mancarica, mai ales ca morcovei, cartofei nu sunt asa greu de gatit -- acum nu stiu ce sa fac? sunt in dilema

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Miss,ce povestesti tu mai face si Sara uneori,atunci cand e extrem de obosita.nu vrea san,nu vrea nici macar in brate.urla de nu am ce-i face..intr-un final se potoleste,dar pe mine ma trec transpiratiile pana atunci.poate si la voi trecuse ora de somn si de aceea a avut criza de plans.sper sa nu se mai repete
Simona,l-ai dus la gradi?cu program prelungit?bafta studentului
Eu una ma gandesc daca sa-i bag supliment Sarei..azi noapte de ex.s-a trezit din 3 in 3 ore.oare nu-i mai ajunge?sau noaptea e puturoasa suge putin si adoarme???????sau..nici eu nu mai stiu.pe de alta parte Mariuca a refuzat sanul dupa ce a dat de gustul biberonului.m-am muls putin intr-un pahar azi sa vad cum arata laptele.pare OK,adica e albicios,nu transparent,dulce la gust....sa vedem.
mai ce vreme....mor de nervi.bine ca vine soacra azi sa mai am cu cine sta de vb.
maine cine mai vine la babyexpo???
mai vb..ce bine e sa ai net!!!!!!!!!!!!!!!!

BOTEZ SARA
POZE NOI NOUTZE
www.onetruemedia.com/my_shared?" target="_blank"> FILMULET
Andreea, SARA(16.06.2008) si MARIUCA(7.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreap

Miss,ce povestesti tu mai face si Sara uneori,atunci cand e extrem de obosita.nu vrea san,nu vrea nici macar in brate.urla de nu am ce-i face..intr-un final se potoleste,dar pe mine ma trec transpiratiile pana atunci.poate si la voi trecuse ora de somn si de aceea a avut criza de plans.sper sa nu se mai repete
Simona,l-ai dus la gradi?cu program prelungit?bafta studentului
Eu una ma gandesc daca sa-i bag supliment Sarei..azi noapte de ex.s-a trezit din 3 in 3 ore.oare nu-i mai ajunge?sau noaptea e puturoasa suge putin si adoarme???????sau..nici eu nu mai stiu.pe de alta parte Mariuca a refuzat sanul dupa ce a dat de gustul biberonului.m-am muls putin intr-un pahar azi sa vad cum arata laptele.pare OK,adica e albicios,nu transparent,dulce la gust....sa vedem.
mai ce vreme....mor de nervi.bine ca vine soacra azi sa mai am cu cine sta de vb.
maine cine mai vine la babyexpo???
mai vb..ce bine e sa ai net!!!!!!!!!!!!!!!!

BOTEZ SARA
POZE NOI NOUTZE
www.onetruemedia.com/my_shared?" target="_blank"> FILMULET
Andreea, SARA(16.06.2008) si MARIUCA(7.11.2004)


Andreap, hai in parc.......Eu oricum ies pe la 12.30-13.00, ca altfel nu ma inteleg cu pitica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Miss- David al meu mananca asa la 6.30 - 10.30- 13.00-15.00-18.00 – 21.00 – 23.00. Cam astea au fost orele lui de masa de ieri si alaltaieri. Eu ii dau oricum la cerere, insa are totusi un program.
Cat despre carut , sta tot in landou, adica in cel de bebe. Cred k pe la 5 luni am sa il schimb.


Fetelor si mie mi-a facut niste crize bebe aseara. De 3 nopti nu adoarme pana nu plange cu lacrimi. Eu il adorm la san in pat, iar cand il mut se trezeste. Apoi pe la 3 dimineata s-a trezit si plangea asa de tare, abia a adormit in 10 minute la mine in brate. Si in plus da afara in jet. Nu stiu ce are David. Sigur de la schimbarea de temperatura este ceva. Ieri am facut Rotarixul si in plus toata noaptea i-am auzit stomacelul fosnind.


Ylari - voi ce reactii ati avut la Rotarix ? I-ai dat debridat ?


Poze
Bebe David Adrian 16.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

miss, da noi am trecut prin crize d-astea, in jurul varstei de 12 saptamani si am zis ca e puseul ala de cerebel, ca sa ma linistesc si io cumva ca va trece. si a trecut. eu il alaptez la san, am inceput sa introduc biberon cu formula seara daca nu apuc sa ma mulg in prealabil fiindca al meu e asa de puturos ca adoarme inca f repede si daca nu mananca bine se trezeste noaptea. el dormea inainte de virus cam 10-11 ore fara sa se trezeasca. acum se trezeste iar de 2-3 ori/ noapte. ideea cu alaptatul este ca tre sa fie la cerere. de la prietene care alaptau prea des si vroiau sa o mai rareasca stiu ca trucul pentru a lungi pauzele este sa stea altcineva cu el-tati adica, atunci cand il loveste foamea. daca te duci tu, mirosi a lapte si frustrarea este pe masura. asa, tati se poate juca un pic cu el, si mai amanati un sf de ora, sau chiar jumate o masa. eu ziua alaptez si la o ora, si la 2, si cum vrea maria sa. daca am de mers intr-un loc, ma mulg si ii dau sa suga mai consistent, asa imi asigur si eu vreo 3 ore maxim de pauza. oricum, cred ca sunt cel mai haotic model cu putinta cand vine vorba de alaptat. am incercat sa impac si capra si varza
inais si simona noi am zis pas vaccinului in cunostiinta de cauza, in ideea ca prefer si varianta cea mai rea a bolii-perfuziile, decat a vaccinului f nou ale carui efecte secundare nu se cunosc.ne-am interesat de manifestasrile bolii, sa stim ca sa facem in caz de nevoie. dupa parerea mea nu e o boala asa de grava ca poliomielita sa justifice riscurile unui vaccin. ca e totusi o boala, asta e, probabil ca e prima intr-un lung sir. noi am fost impacati cu alegerea facuta. simona lui david nu aveai cum sa i-l faci fiindca la noi pe piata e de mai putin de un an, vaccinul a aparut in 2006 in europa si la noi a fost aprobat mai tarziu.
melly a aparut ep. 4 aseara, nu 14. care 14? ala cred ca nu s-a turnat inca
tre sa schimb maimutoiul. revin

a venit toamna...cu un bebe albastru

RALU- de minune TUDOR

poze tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Nu am plecat inca la baby expo. David a adormit singur la el in patut ( ) ; nu s-a mai intamplat de multicel lucrul asta.
Cand se trezeste il imbrac si iesim.

Cum o fi afara, ma duc sa duc un termometru pe balcon.

Miss - multumim pt . As bea si eu una fara cofeina.

Poze
Bebe David Adrian 16.06.2008

Mergi la inceput