Topic - pasapoarte, acte, calatorii...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Tare proaste vesti!
Lui Nichita ii expira inscrierea in pasaportul meu, iar Sarah inca nu are..deci fac 2 pasapoarte???
Ma bucur pentru trezoreria romana!


Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

[quote]citat din mesajul lui marius

Incerc si aici, poate vede cineva.
Buna,
Am si eu o intrebare.
Fetita mea implineste in curand 14 ani deci trebuie sa faca buletin.
eu sunt in strainatate pt cateva luni si ea e in Rom.Eu sunt divortata cu hotarare irev si def, fata incredintata mie.
Am citit pe tot felul de site-uri despre actele necesare obtinerii CI.
Intrebare, ce trebuie sa fac eu daca sunt in srainatate si nu are nimeni nici o imputernicire ceva, acolo...
Pot sa fac o procura prin ambasada romana mamei mele ?
Merci anticipat



Mona
:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavrentziu spune:

Buna
Imi puteti spune unde se depun actele pentru eliberarea pasapoartelor in Bucuresti?

O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminna spune:

Buna ziua.
Am si eu nevoie de un raspuns - am obosit de cite emailuri am scris fara sa primesc un raspuns.
de Paste am incercat sa plec din tara in Marea Britanie cu copilul meu in virsta de 4 ani. Blonda cum sint, nu am stiut ca imi trebuie "procura" (inteleg ca e un termen impropriu, ca e vorba de fapt de o declaratie) din partea tatalui ca sa imi pot scoate copilul din tara intr-o simpla vacanta. Nu am avut-o, intors copil de la aeroport, plinsete, urlete, traume.
Bun, sa trecem peste prostia mea. Mi-am aminat calatoria, biletul de avion, acum, ca sa suflu si-n iaurt: imi fac procura la notar, o duc la tradus, si ii pun la Tribunal apostila dela Haga??? E suficient, frate?
as vrea sa stiu: exista vreun parinte pe forum care si-a dus copilul in Marea Britanie sa-mi spuna si mie daca i s-a cerut ceva la intrarea si iesirea din UK?
multumesc, Simina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TweetyGeo spune:

Buna. Vreau sa stiu si eu cum se obtine viza pentru state. Cum se procedeaza, ce formulare tb completate, cat costa si alte conditii. Am o citatie de la un tribunal. E valabila, sau imi trebuie si o alta invitatie? Daca vreau sa mearga altcineva in locul meu trebuie sa fac imputernicire la notar? De care, e vreuna speciala? Mai are nevoie si de alte acte? Am deja un pasaport. Trebuie sa-mi fac altul nou.
Am intrat pe un site al ambasadei, dar nu stiu exact ce formular trebuie sa completez si nu stiu daca e buna citatia pe post de invitatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radaver spune:

Buna seara. Am o fetita de 11 ani. Sunt divortata, copilul mi-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca. La sfarsitul lunii iunie vrem sa facem o excursie in Belgia si Franta. Din cate stiu, eu pot calatori numai cu buletinul, dar copilul? M-am gandit sa-mi fac pasaport si s-o trec pe pasaportul meu, inteleg din ce spuneti voi ca nu se mai poate, deci trebuie sa-i fac pasaport separat. Pentru eliberarea pasaportului, e nevoie de buletinul si semnatura tatalui? Sau pot sa fac doar eu cererea, in calitate de parinte caruia i-a fost incredintat copilul? Ca sa ies din tara, teoretic e suficient sa am la mine hotararea, insa cunosc cazuri cand au existat probleme, le-a fost ceruta declaratia de acord semnata de celalalt parinte, chiar daca legea spune altfel. A iesit cineva din tara doar cu hotararea? Si inca ceva. Taxele pentru eliberarea pasaportului se achita undeva anume, sau platim tot acolo unde ni se elibereaza pasaportul? Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este suficient sa o treci pe pasaportul tau. Daca ai decizia este suficienta nu mai ai nevoie de acordul tatalui.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Citat:
citat din mesajul lui radaver

Buna seara. Am o fetita de 11 ani. Sunt divortata, copilul mi-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca. La sfarsitul lunii iunie vrem sa facem o excursie in Belgia si Franta. Din cate stiu, eu pot calatori numai cu buletinul, dar copilul? M-am gandit sa-mi fac pasaport si s-o trec pe pasaportul meu, inteleg din ce spuneti voi ca nu se mai poate, deci trebuie sa-i fac pasaport separat. Pentru eliberarea pasaportului, e nevoie de buletinul si semnatura tatalui? Sau pot sa fac doar eu cererea, in calitate de parinte caruia i-a fost incredintat copilul? Ca sa ies din tara, teoretic e suficient sa am la mine hotararea, insa cunosc cazuri cand au existat probleme, le-a fost ceruta declaratia de acord semnata de celalalt parinte, chiar daca legea spune altfel. A iesit cineva din tara doar cu hotararea? Si inca ceva. Taxele pentru eliberarea pasaportului se achita undeva anume, sau platim tot acolo unde ni se elibereaza pasaportul? Va multumesc mult.

Radaver, cum spune Marius, este suficient, dar sa-ti zic ce am patit eu...
Eu divortata, cu hotarare irevoc si definitiva , cu copil in grija mea...etc...
La efectuarea pasaportului nu a trebuit semnatura tatalui...boon..
Cand sa scot copilul din tara, aeroport, eu fiind in ISRael si ea fiind in Otopeni cu TATAL EI DE MANA, cu declaratia mea aici in israel ca sunt de acord sa calatoreasca singura spre isr cu avionul x la ora x...etc...+ certificatul de divort ORIGINAL+ COPIE
Deci CU TATA DE MANA (CAZUT DIN DREPTURI) "zice boii " ca nu ca tre' semnatura tatalui la notar....la 6 dimineata....pe aeroport, duminica....ce notar...da dom'le sa semnez aici, ceva la voi....Nu se poate....
Ma suna pe mine, eu cu spume la gura....ii caut legea pe internet de la politia de frontiera...nu tin minte acum dar am sa caut ...si-i spun sa mearga la seful politiei de frontiera daca trebuie ...cu legea in mana....
Evident ca dupa ce fatucile de la securitate acolo pe prima line...au vorbit cu cei de la frontiera....s-a rezolvat.
Nu stiu daca am fost coerenta dar...
Tipareste-ti legea sa o ai in mana..( regimul circulatiei minorilor in cazul in care unul din parinti este decazut din drepturi).
Recomand actul de divort tradus in engleza si apostilat..(in caz ca te intreaba pe la vreo granita straina)
in rest din cate stiu eu de pe la prietene...in europa n-au nici o treaba cu ce si cum...doar la granita romana dus si intors tre' sa ai hotararea de divort...atentie Original+ copie( xerox)......copia o lasi la ei..si originalul...evident nu-l lasi din mana....
Sa ai cateva copii si pt hotararea de div in romana si pt cea in engleza...
Iar daca-ti fac probleme....urla in dr si in stanga....
sper sa te fi ajutat interventia mea....
Concediu placut

Mona
:)
4 IUI nereusite, actualmente trat cu menogon
Morfologie sp sot : normala in procent de 2- 9%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si eu consider aceste sfaturi mai mult decat practice.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Mi-a expirat in ianuarie cartea de identitate. Cand ma voi duce la politie s-o schimb risc si o amenda? cam cat?multumescDianaD & Alexandru

Mergi la inceput